کد خبر: 303355 A

آمانو در نشست فصلی شورای حکام بیان کرد؛

ایلنا: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس عدم انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید می‌کند اما نمی‌تواند در مورد عدم وجود فعالیت‌های غیراعلام شده تضمینی ارائه دهد.

به گزارش ایلنا، یوکیا آمانو در نشست امروز -دوشنبه- فصلی شورای حکام درباره جلسه اضطراری آژانس که ۲۵ اوت برگزار شد، افزود: هیات آژانس به من این اجازه را داد تا انجام راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدهای مربوط به هسته‌ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک را که مورد توافق ۶ قدرت جهانی و ایران به نتیجه رسید، به عهده بگیرم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران اضافه کرد: همانطور که در برنامه جامع اقدام مشترک (بر جام) ذکر شده است، ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد و طبق آن، آژانس دسترسی بیشتر به اطلاعات و سایت‌های ایران خواهد داشت.

وی تصریح کرد: اجرای پروتکل الحاقی یک پیش نیاز ضروری است که آژانس قادر به ارائه تضمین معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران است.

آمانو اظهار داشت: همچنین تحت برجام، ایران اقدامات شفاف سازی را انجام می‌دهد که آژانس را قادر می‌سازد درک بهتری از برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

وی درباره «نقشه راه» که با «علی‌اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران به امضا رساند، نیز گفت: در ۱۴ ژوئیه، من یک نقشه راه برای روشن شدن مسایل مهم در مورد گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران با آقای صالحی امضا کردم.

وی افزود: طبق نقشه راه در ۱۵ اوت، توضیحات و اسناد مرتبط به روشن شدن مسایل برجسته و موضوع‌های قابل ملاحظه در گذشته و حال توسط ایران به آژانس ارائه شد و ما در حال بررسی این اطلاعات هستیم تا بعد از آن سوالاتمان را در ۱۵ سپتامبر به ایران ارسال کنیم.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشی سخنان خود بار دیگر این ادعا را همچنان مطرح کرد که «آژانس هنوز در موقعیتی نیست که یک تضمین معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران ارائه دهد.»

درخواست بودجه اضافی برای اجرای برجام

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرد: در گزارشی که من در ماه اوت به هیات مدیره دادم، تحت برنامه‌های موجود برنامه اقدام مشترک و همچنین کارهای مقدماتی و پیاده سازی برجام، آژانس برای ارائه کار احتیاج به هزینه‌های بیشتر برای نظارت و تایید برنامه‌های هسته ایران دارد.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۲۰۱۶ هیچ تغییری به وجود نیامده است برای همین، بلافاصله بعد از کنفرانس عمومی آژانس (۱۴ سپتامبر) با کشور‌های عضو برای اختصاص بودجه اضافی در خصوص اجرای بر جام توسط آژانس رایزنی می‌کنم و مایلم از همه دولت‌های عضو درخواست کنم که در این موقعیت که آژانس نیاز به هزینه‌های اضافی در رابطه با ایران دارد، کمک کنند.

یوکیا آمانو
نرم افزار موبایل ایلنا