کد خبر: 303656 A

نقوی حسینی مطرح کرد؛

ایلنا: سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام از جزییات نشست امروز این کمیسیون با حضور صالحی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در تشریح نشست امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام امروز میزبان شمخانی دبیر عالی شورای امنیت ملی و صالحی رئیس سازمان انرژی هسته‌ای بود، در این جلسه شمخانی بررسی برجام در مجلس را فرصت خوبی جهت منافع ملی دانست و از این بابت ابراز خوشحالی کرد و گفت که مجلس به عنوان یک نهاد اثرگذار هم برای حال و هم برای‌آینده باید در موضوع هسته‌ای حاضر باشد و ایفای نقش کند؛ همچنان که تاکنون هم از مباحث هسته‌ای منقطع نبوده و این تعارضی هم ندارد که شورای‌عالی امنیت ملی و مجلس هر دو به این موضوع بپردازند.

وی گفت: صالحی در نشست امروز تأکید کرد که حق غنی‌سازی در هیچ یک از مذاکرات ۱+۵ از سوی آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته نشد، بلکه در گفت‌وگوی مسقط آمریکایی‌ها حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند، بعد از آن بود که دولت جدید آمد و مذاکرات را پیگیری کرد، بنابر این شد که صالحی در جلسه دیگری در کمیسیون حضور یابد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شمخانی گفت که بعد ازتوافق ژنو کمیته‌ای به عنوان شورای عالی هسته‌ای شکل گرفته و جلساتی داشته و گزارشاتی هم به این کمیته ارائه شده اما همه تصمیمات در‌آنجا گرفته نشده است.

نقوی حسینی ادامه داد: شمخانی همچنین افزود ما از مرحله مذاکره عبور کرده‌ایم و باید آینده را سامان دهیم و آن را بر اساس مصلحت ملی کشور مدیریت کنیم. مجلس هم کمیسیونی تشکیل داده است٬ اما اگر بدون طرح و لایحه باشد اصول قانون اساسی چگونه باید عملی شود؟ از سوی دیگر ورود به جزئیات امکان‌پذیر نیست و مجلس می‌تواند به دولت مجوز اجرای برجام را بدهد یا ندهد. ما الان باید ضمانت‌های اجرایی برجام را فراهم کنیم٬ زیرا بازگشت به عقب به صلاح نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت که مجموعه زحمات گذشته منجر به رسیدن به نتیجه شده است، قدرت و توان مذاکره در گذشته تامین شده است. آمریکایی‌ها از حمله نظامی و تحریم ناامید شدند زیرا معتقد بودند هر دو راه مذکور ناکارآمد هستند و جلوی پیشرفت صنعت هسته‌ای ایران را نمی‌گیرند، مسلم است که تیم هسته‌ای گذشته نقش مهمی ایفا کردند.

وی ادامه داد: در نشست امروز همچنین موضوعات مربوط به مذاکرات با حضور صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی بررسی شد، وی درباره روند برگزاری مذاکرات عمان گفت: وقتی که ما به وزارت خارجه رفتیم، با توجه به سابقه در موضوع هسته‌ای، دنبال راه‌حل بودیم، از طرف دیگر روابط ما با عمان بسیار خوب بود و برادرانمان در این کشور اعلام آمادگی برای وساطت کردند٬ ولی ما با جدیت آمریکایی‌ها اطمینان نداشتیم.

نقوی حسینی تصریح کرد: صالحی ادامه داد به همین جهت یادداشتی دادیم که اگر آمریکایی‌ها حاضرند با پذیرش حق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها و غیره گفت‌وگو کنند، ما هم آمادگی داریم که در ‌‌نهایت با درخواست رسمی آنها از طریق عمان، زمینه گفت‌وگو فراهم شد و مسئولان ارشد نظام هم در جریان موضوع قرار گرفتند و به علت بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها با شرایطی موافقیت شد که موضوع پیگیری شود.

وی ادامه داد: صالحی گفت که اولین جلسه بهار ۹۱ امکان‌پذیر شد که برگزار شود، از اولین نشست دوباره تا اسفند‌‌ همان سال طول کشید تا نشست دوم برگزار شد که در آن آمریکایی‌ها حق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ایران را پذیرفتند و گفتند که ما آماده‌ایم غنی سازی شما را به رسمیت بشناسیم. بنابر این حق غنی‌سازی در هیچ یک از مذاکرات ۱+۵ از سوی آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته نشد، بلکه در گفت‌وگوی مسقط آمریکایی‌ها حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند، بعد از آن بود که دولت جدید آمد و مذاکرات را پیگیری کرد.

بنابر این شد که صالحی در جلسه دیگری در کمیسیون حضور یابد.

کمیسیون ویژه بررسی برجام علی‌اکبر صالحی در کمیسیون برجام
نرم افزار موبایل ایلنا