کد خبر: 304277 A

سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایلنا: سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه رئیس جمهوری آمریکا متعاقب رای سنای این کشور در خصوص برجام واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، مرضیه افخم بیانیه رئیس جمهوری آمریکا متعاقب رای سنای این کشور در خصوص برجام را متضمن تناقض گویی آشکار دانست و اظهار داشت:‌ رییس جمهور آمریکا تلاش می‌کند از این واقعیت طفره برود که ناکامی دولت وی در سیاست تحریم و تهدید علیه ایران بود که آمریکا را وادار به مذاکره کرد و رییس جمهور آمریکا در تلاشی ناموفق می‌کوشد نتایج مذاکرات هسته‌ای را مصادره به مطلوب کند اما واقعیت این است که آمریکا در پایان مذاکرات ناگزیر به عدول از مواضع زیاده‌خواهانه خود شد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه یکی از دستاورد اصلی مذاکرات هسته‌ای این بود که به یک بحران تصنعی که با انگیزه‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته بود، پایان داد، اضافه کرد:‌ دولت آمریکا با پذیرش شکست و ناکامی تحریم‌ها، ناگزیر به عقب‌نشینی از خواسته اصلی خود در مذاکرات شد و در نهایت هم به رفع تحریم‌ها تن داد و هم حق غنی‌سازی هسته‌ای ایران را پذیرفت.

افخم تصریح کرد: ‌در حالی که رهبران کشورهای 1+5 پس از مذاکرات تلاش می‌کنند روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران بازسازی کنند و اعتماد مردم ایران را به خود جلب نمایند، این تنها دولت آمریکا است که در محاصره لابی‌های صهیونیستی گرفتار شده و به‌جای پذیرش واقعیات و بی‌اعتنایی به مواضع دیگران گاه و بی‌گاه به فرافکنی و توجیهات نامربوط رو می‌آورد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران محور ثبات و امنیت منطقه است، گفت: جهانیان می‌دانند که منبع و ریشه ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه ما، تحریکات و اقدامات جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی است و دولت ایالات متحده آمریکا هم مادام که از این رژیم حمایت می‌کند، در مسوولیت جنایات آن سهیم است.

افخم خاظرنشان ساخت:‌ بی‌تردید جهان زمانی امن‌تر خواهد شد که دولت آمریکا از رفتارهای زورمدارانه خود دست بردارد و مانع اقدامات بی‌ثبات‌کننده و جنگ افروزی متحدان خود شود.

وی تحریکات سیاسی آمریکا در منطقه، فروش تسلیحات نظامی پیشرفته و حمایت از متجاوزان به مردم فلسطین، سوریه و عراق و یمن را نمونه‌های عینی از اقدامات دولت آمریکا برای افزایش ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه توصیف کرد.

باراک اوباما مرضیه افخم توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بررسی برجام در کنگره
نرم افزار موبایل ایلنا