کد خبر: 305075 A

در دیدار سفیر ایران با رئیس مجلس عالی نخجوان تاکید شد:

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو روز دوشنبه در دیدار با واصف طالب اف، رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان راهکارهای توسعه مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان را بررسی کردند.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که منصور آیروم سرکنسول کشورمان در نخجوان نیز حضور داشت، رییس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان، مناسبات ایران و نخجوان مثبت ارزیابی کرد.

واصف طالب‌اف خاطرنشان کرد: روابط آذربایجان - ایران از قدمت تاریخی برخوردار است و روابط فیمابین جمهوری خودمختار نخجوان و استان‌های همجوار ایران نیز در این مناسبات نقش مثبت دارند.

وی روابط در بخش‌های اقتصادی - تجاری، کشاورزی، انرژی، آموزش و بخش‌های دیگر را حائز اهمیت ویژه خواند و افزود: سفرهای متقابل طی سال‌های اخیر امکانات خوبی را جهت توسعه همکاری فراهم می‌کنند.

واصف‌اف دوستی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و نخجوان را برای تحکیم مناسبات دو کشور در منطقه سودمند دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست استراتژیک و همسایه قابل اعتمادی برای جمهوری آذربایجان است و ما محبت‌های همه‌جانبه ایران را در دوران سخت مردم نخجوان هرگز فراموش نخواهیم کرد.

رئیس مجلس عالی نخجوان ضمن بیان اهمیت تلاش‌ها در راه توسعه همکاری‌های متقابل گفت: بخش خصوصی نقش اساسی در اقتصاد جمهوری خودمختار نخجوان داشته و از فعالیت سرمایه‌گذاران ملی و خارجی حمایت می‌شود. با شرایط ویژه به آنها وام داده می‌شود. این موضوع زمینه‌ساز افزایش موسسات تولیدی داخلی و گسترش روابط تجارت خارجی شده است. سفرهای متقابل هیات‌های بخش خصوصی، حمایت از فعالیت مشترک و تاسیس موسسات تولیدی مشترک می‌تواند روابط جدید را پایه‌گذاری نماید.

محسن پاک‌آیین نیز در این دیدار آینده مناسبات دو کشور را روشن توصیف کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه مناسبات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد که باید با استفاده از این زمینه‌ها مناسبات همه‌جانبه دو کشور همسایه بیش از پیش توسعه یابد.

وی تحولات مثبت اخیر در مناسبات جمهوری خودمختار نخجوان را ناشی از مناسبات رو به رشد تهران و باکو خواند و گفت: به دلیل اهمیت توسعه مناسبات فیمابین، جمهوری اسلامی ایران آقای منصور آیروم را به عنوان یک دیپلمات کاردان به عنوان سرکنسول این کشور در جمهوری خودمختار نخجوان تعیین کرده و بدون شک این مهم باعث تحکیم و توسعه روابط خواهد شد.

سفیر ایران با اشاره به توجه ویژه روسای جمهور ایران وجمهوری آذربایجان به تحکیم و توسعه روابط گفت: مناسبات موجود میان ایران و آذربایجان با روند رو به رشدی در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیگر بخش‌ها گسترش یافته و امیدوارم که این همکاری در آینده بیش از پیش توسعه داشته باشد.

در جریان این دیدار ضرورت تقویت امنیت در مناطق مرزی و همکاری‌های گمرکی بین جمهوری خود مختار نخجوان و استان آذربایجان شرقی مورد تاکید قرار گرفت.

محسن پاک‌آئین منصور آیروم
نرم افزار موبایل ایلنا