کد خبر: 305478 A

حسن روحانی:

ایلنا: رئیس جمهور تاکید کرد: علم را از صفر نمی‌شود شروع کرد، فناوری نیز نمی‌توان از صفر شروع کرد، اگر در فناوری هسته‌ای از صفر شروع می‌کردیم خیلی عقب بودیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت‏ گفت: خداوند به مردم ایران استعداد کافی عنایت کرده است و ایران دارای سابقه فرهنگی بسیار درخشان علمی است.

وی ادامه داد: اگرچه فشارهای زیادی بعد از پیروزی انقلاب بر این مردم وارد شده و شاهد تحریم‌ها و بسته شدن دروازه‌ها بوده‌ایم اما مردم این سرزمین انگیزه مضاعفی به دست آورده‌اند و با غرورشان جایگاه و عظمت خود را به منصه ظهور رساندند.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه فشار، نیاز، غرور ملی و استعداد وقتی با هم ترکیب شوند معجزه می‌آفرینند و باعث خودباوری، اعتماد به نفس و اتکا به خداوند می‌شوند، اظهار داشت: علم و دانش و تحقیق و پژوهش، اعتماد به نفس، توکل به خدا و استفاده از همه ابزارها ما را به مقصد می‌رساند. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که تنها انگیزه کسب درآمد و پول بیشتر کافی نیست، بلکه ما نیازمند انگیزه ملی برای فداکاری در برابر ملت با باور ملی و غرور ملی هستیم که البته در کنارش چاشنی سود هم می‌تواند مطرح باشد.

روحانی با یادآوری اینکه کشورهای ژاپن و آلمان بعد از جنگ جهانی دوم با انگیزه ملی به صحنه آمدند و امروز هر دو جزو کشورهای برتر جهان به حساب می‌آیند، تصریح کرد: در مذاکرات 23 ماهه یکی از اصولی که ما حاضر نشدیم از آن دست برداریم، عقب‌نشینی در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت در زمینه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بود که بخشی از آن مروبط به پزشکی هسته‌ای می‌شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هفته‌ها مذاکره کردیم تا راکتور آب سنگین اراک بماند، خاطرنشان کرد: آنها می‌گفتند راکتور آب سنگین برای ما قابل قبول نیست و حتی می‌گفتند کلمه آب سنگین را به کار نبرید اما بعد از ماه‌ها مذاکره در نهایت هم آب سنگین را پذیرفتند و هم راکتور 40 مگاواتی اراک را و هم اینکه نوع راکتور آب سنگین باشد و توسط خودشان یعنی به کمک دو کشور گروه 1+5 ایران بتواند این راکتور را مدرنیزه کند.

IR8 جز دستاوردهای دولت یازدهم است

وی افزود: آنها می‌گفتند غنی‌سازی و سانتریفیوژ فقط تا IR6 باشد، اما IR8 را کنار بگذارید اما IR8 جز دستاوردهای دولت یازدهم بود و ما نمی‌توانستیم از آن صرف‌نظر کنیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه 1+5 بعد از ماه‌ها مذاکره پذیرفت ایران به تحقیقات خود ادامه بدهد، خاطرنشان کرد: امروز بعد از برجام و بعد از اجرای توافق در اولین روز اجرا یکی از اقداماتی که ایران انجام خواهد داد تزریق UF6 به IR8 خواهد بود و این به معنای ایستادگی برای ادامه مسیر تحقیق و توسعه است.

روحانی با اشاره به اینکه در مذاکرات می‌گفتند فردو را کامل ببندید چون زیر کوه است، ابراز داشت: ما در پاسخ به آنها گفتیم فردو زیر کوه است به خاطر آن چیزهایی که شما روی میز داشتید تا زمانی که مواردی که شما روی میز دارید بی‌تأثیر شود. یعنی شما ما را تهدید کردید و ما زیر کوه سایتی برای غنی‌سازی ساختیم. اما در نهایت پذیرفتند نیمی از فردو فعال بماند و در نیم دیگر سانتریفیوژ جمع‌آوری شود و ما شرط آنها را پذیرفتیم در صورتی که نیم دیگر فردو به مرکز تحقیقات در زمینه‌هایی که هنوز تخصص نداریم تبدیل شود. از جمله ایزوتوپ‌ها که در نهایت آنها قبول کردند. بنابراین بخشی از فردو مرکزی آماده برای غنی‌سازی با بیش از 1000 سانتریفیوژ است و بخشی از آن مرکز تحقیقات جدید هسته‌ای خواهد شد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه بیست و چند ماه مذاکره در برابر شش قدرت جهانی داشتیم، یادآور شد: دستیابی به توفیق مورد نظر این بود که ما در حوزه تحقیقات و تکمیل مسیر تحقیقات‌مان بتوانیم رآکتور اراک را تکمیل کنیم و سانتریفیوژهای جدید را ادامه دهیم و در بخشی از فردو مراکز تحقیقاتی جدیدی در زمینه‌هایی ایجاد کنیم که هنوز ورود پیدا نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تلاش در مذاکرات تنها برای نگه داشتن دستاوردهای گذشته نیست، اظهار کرد: در این توافق‌ها زمینه برای حرکت و رشد سریع‌تر در مسیر تحقیق و توسعه و دانش جدید در زمینه هسته‌ای صلح‌آمیز به دست آوردیم.

قطعنامه‌های غلط گذشته را ملغی کردیم

رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه در مذاکرات قطعنامه‌های غلط گذشته را ملغی کردیم و همزمان تحریم‌ها را برخواهیم داشت، بیان کرد: فضای کشور را برای علم و دانش، تجارت و صادرات باز خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به فضای پسا توافق عنوان کرد: امروز باید در فضای پساتحریم جهان را ببینیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. البته ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که دیگر زمان در دسترس بودن دانش‌ها از کشورهای دیگر به عنوان فرصتی طلایی برای شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان سپری شده است.

وی گفت: ما به آنها گفته‌ایم از شما استقبال خواهیم کرد که سرمایه‌هایتان و تکنولوژی با شما بیاید تا از بازار جهانی مشترک استفاده کنیم و از نیروی تحصیلکرده داخلی استفاده شود.

اگر در فناوری هسته‌ای از صفر شروع می‌کردیم خیلی عقب بودیم

رئیس عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما باید حواس‌مان باشد و ساده‌لوح نباشیم، اظهار داشت: در این فضای نو باید از تجربه دنیا استفاده کنیم و در آن مشارکت داشته باشیم، علم را از صفر نمی‌شود شروع کرد، فناوری نیز نمی‌توان از صفر شروع کرد، اگر در فناوری هسته‌ای از صفر شروع می‌کردیم خیلی عقب بودیم.

روحانی با بیان اینکه از نظر علمی می‌دانستیم کیک زرد قابل تبدیل به UF4 و UF6 است، تصریح کرد: می‌توانستیم UCF را درست کنیم تا کیک زرد را به UF4 و UF6 تبدیل کند ولی سال‌های طول بکشد از کشوری نقشه کار UCF را خریدیم ولی اگر از آنها نقشه نمی‌خریدیم و کمک نمی‌گرفتیم دیگر این رشد را نداشتیم. می‌توانستیم UCF را بسازیم ولی 10، 15 سال طول می‌کشید.

 رئیس جمهور افزود: ما می‌توانستیم سانتریفیوژهایمان را خودمان بسازیم و آنها را به UF6 و هفت دهم 234 را به یک و 1.5 و 3.5 درصد غنی‌سازی کنیم. نه اینکه این کارها شدنی نباشد ولی باید 10، 20 سال کار می‌کردیم. سانتریفیوژ را از جایی آوردیم، باز کردیم و مهندسی معکوس را در آن انجام دادیم و دیدیم که می‌توانیم آن را بسازیم  و قطعه‌ای را هم که نمی‌توانستیم بسازیم به کشور دیگر بردیم و بعد سانتریفیوژها را چرخاندیم و اشکال آنها را دیدیم و کم‌کم‌ سازنده IR1 شدیم.

وی تاکید کرد: در بسیاری از علوم اشکالی ندارد که از نقطه میانی شروع کنیم و مهندسی معکوس در قدم‌های اولیه اشکالی ندارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به نحوه ساخت نخستین جنگنده هوایی در ایران خاطرنشان کرد: اگر قرار بود ساخت اولین هواپیمای جنگنده را از صفر شروع می‌کردیم درست نمی‌شد. ما این کار را با اجرای مهندسی معکوس از هواپیمای دیگر شروع کردیم و به تدریج توانستیم به ساخت هواپیما برسیم.

امروز نیازمند رابطه درست با دنیا هستیم

روحانی اضافه کرد: امروز همه ما نیازمند یک اراده قوی برای دستیابی به استقلال علمی، خودکفایی علمی و فناوری در بسیاری از زمینه‌ها و رابطه درست با دنیا در بسیاری از زمینه‌های دیگر هستیم.

رئیس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه اینکه گاهی ساخت چیزی به صرفه نیست و باید آن را بخریم و گاهی برای دنیا یک چیز نمی‌صرفد و شما باید آن را برای آنها بسازید، ابراز داشت: بسیار خوشحالم که امروز دیگر تنها به دانشگاه و علم نگاه نمی‌کنیم بلکه به تولید علم و پژوهش نیز نگاه می‌کنیم و خوشحالم دیگر تنها به علم نگاه نمی‌کنیم و تنها فناوری را مدنظر قرار نمی‌دهیم بلکه به بازار و تجاری‌سازی نیز نگاه می‌کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به علم، تحقیق، فناوری، تولید صنعت، بازار، برند، تصرف بازار دیگران بیان کرد: غرور ملی اینجاست و ما باید بتوانیم بازار منطقه و جهان را از آن محصول ایرانیان و کار و تلاش فکر ایرانی قرار دهیم.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه امروز در بسیاری از زمینه‌ها همچون ساخت دارو و تجهیزات پزشکی روی پای خود ایستاده‌ایم، عنوان کرد: باید قسمت‌های دیگر را هم بسازیم چنانکه در علوم نانو، هسته‌ای، های‌تک و... در مجموع حرکات خوبی آغاز شده است.

روحانی با ابراز خرسندی از اینکه وزرای علوم و بهداشت همچنین معاونت فناوری ریاست جمهوری هر سه در کنار یکدیگر همکاری و هم‌افزایی دارند یادآور شد: چند سال پیش میان این سه نفر دعوا بود. حتی گاهی شکایت‌شان به دادگاه نیز رسیده بود اما امروز این سه نفر در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگرچه عموما مقام معظم رهبری از دولت یازدهم و مسئولان آن اعلام رضایت می‌کنند اما به صورت ویژه به این سه نفر اعتماد کامل دارند که این موضوع مسیر را برای فعالیت هموار کرده و ما سریع‌تر می‌توانیم به اهداف‌مان دست یابیم.

باید در فضای جدید پساتحریم تمام توان خود را به کار گیریم

وی با بیان اینکه باید در فضای جدید پساتحریم تمام توان خود را به کار گیریم و دولت کمک بیشتری انجام دهد، تاکید کرد: بالاتر از کمک مالی، کمک قانونی، کمک تسهیلاتی در اعطای وام، تسهیلات در صادرات و تسهیلات در نقاط نیازمند واردات است.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه دولت باید با تمام توان پشت سر شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد، گفت: این شرکت‌ها راه درست برای جذب دانشمندان، دانشگاهیان، نخبگان و بهترین راه برای ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل‌کرده و دانشگاهی هستند. امیدوارم در این مسیر شما اندیشمندان و کارآفرینان با همکاری دولت به اهدافی که باعث سرافرازی شما و ملت بزرگ ایران باشد، برسید.

حسن روحانی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ مذاكرات ايران و گروه 1+5
نرم افزار موبایل ایلنا