کد خبر: 307490 A

افخم در واکنش به اظهارات جان کری:

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه امریکا مبنی بر لزوم ایفای نقش سازنده و کمک ایران و روسیه برای حل بحران سوریه گفت: اظهارات وزیر خارجه امریکا در دعوت ایران به ایفای نقش سازنده در سوریه فرافکنی و خلاف واقعیت‌های بحران سوریه است.

به گزارش ایلنا، مرضیه افخم در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر لزوم ایفای نقش سازنده و کمک ایران و روسیه برای حل بحران سوریه اظهار داشت: اظهارات وزیر خارجه آمریکا در دعوت ایران به ایفای نقش سازنده در سوریه فرافکنی و خلاف واقعیت‌های بحران سوریه است. 

وی با اشاره به اینکه معلوم نیست صحبت‌های اخیر وزیر خارجه آمریکا ناشی از نگرانی است یا برای کمک به حل واقع بینانه بحران صورت گرفته، اضافه کرد: ایران از ابتدای بحران سوریه کمک به شکل‌گیری گفت‌وگوهای سوری-سوری و توافق سیاسی را تنها راه برای توقف جنگ و پایان بحران اعلام کرده و روند تحولات و شرایط در سوریه نیز صحت و درستی این سیاست را به اثبات رسانده است. از نظر ما راه‌حلی در سوریه به نتیجه می‌رسد که مبتنی بر واقعیت‌ها بوده و احترام به خواست و اراده مردم سوریه محوریت آن قرار گیرد. 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سیاست‌های آمریکا و هم پیمانانش در طول بحران سوریه و پیگیری راهکارهای حذفی و اصرار بر تعیین شرط و پیش شرط را مانع حل سیاسی بحران توصیف کرد و اظهار داشت: کنارگذاشتن سیاست‌های متعصبانه و غلط گذشته که صرفا به تداوم بحران و کشته شدن انسان‌های بیگناه منجر شده گامی موثر در کمک به حل بحران و توقف جنگ در سوریه است و ارزیابی‌های نه چندان پیچیده هم نشانگر این است که این سیاست‌های اشتباه حتی ماموریت سازمان ملل متحد برای حل بحران را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

افخم با اشاره به آلام مردم سوریه و از جمله جمعیت زیادی از پناهجویان که مقابل چشم جهانیان و به طرز فاجعه باری و به هر طریقی خود را از مناطق جنگی و در اشغال تروریست‌ها دور می‌کنند، اضافه کرد: هر طرح و راه‌حلی برای پایان دادن به بحران سوریه که در آن مبارزه و مقابله جدی با تروریست‌ها و گروه‌های تکفیری و افراطی در اولویت قرار نگیرد، از پیش محتوم به شکست است و تعیین پیش شرط برای مبارزه با تروریست‌ها و گروه‌های افراطی یعنی موکول کردن پایان بحران به هرگز.

بحران سوریه جان کری مرضیه افخم
نرم افزار موبایل ایلنا