کد خبر: 308595 A

وزیر کشور در نشست خبری:

ایلنا: وزیر کشور گفت:ستاد ویژه پیگیری فاجعه منا در تمام استان‌ها به مسئولیت استانداران تشکیل شده و آمادگی لازم برای برگزاری مراسم تشییع جنازه جانباختگان را داریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری وزیر کشور که در پی فاجعه منا برگزار شد٬ در جمع خبرنگاران تصریح کرد: براساس آخرین آمارهایی که به ما داده شده تاکنون در حادثه منا ۱۶۹ نفر جانباخته، ۲۹۵ نفر مفقود و ۴۵ نفر مجروح شدند که تعدادی از مجروحان امروز از بیمارستان ترخیص می‌شوند.

وزیر کشور گفت: رییس‌جمهوری از اولین لحظات این فاجعه، دستورهای ویژه‌ای را صادر کرد و بلافاصله جلسه هیات دولت تشکیل و ستاد ویژه پیگیری با مسئولیت وزارت کشور و با حضور وزارتخانه‌های امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، سازمان حج و زیارت، هلال احمر و هواپیمایی کشور آغاز به کار کرد که متناظر این ستاد نیز در استان‌ها با مسوولیت استانداران تشکیل شد. ما تا کنون سه جلسه اصلی و پنج جلسه فرعی داشتیم که علاوه بر این در استان‌ها نیز جلسات برگزار شده و مسوولیت‌هایی که به آن‌ها سپرده شده با دقت پیگیری می‌شود. یکی از این امور سرکشی از خانواده جانباختگان بود که همه استان‌ها این کار را انجام دادند و آمادگی و برنامه‌ریزی کامل برای پذیرش و تشییع جنازه جانباختگان و انجام کارهای لازم برای سهولت ترخیص زائران صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: همه اطلاعات و اقدامات صورت گرفته به صورت لحظه‌ای به اطلاع رییس جمهوری می‌رسد و ایشان روزانه چندین بار با معاون اول رییس جمهور و دیگر دستگاه‌های اجرایی تماس می‌گیرند؛ همچنین مسوولیت پیگیری این کار در گروه خودشان را به محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور واگذار کردند.

 رییس جمهوری در کنار انجام ماموریت و مسئولیتی که در سفر به نیویورک دارند موضوع فاجعه منا را در تمام دیدار‌ها و جلسات و گفت‌و‌گو‌ها مطرح کردند.

رحمانی فضلی اظهارکرد: براساس آماری که اخیرا به اطلاع ما رسیده تعداد فوتی‌ها در مکه بیش از آن است که قبلا اعلام کردند. در حال حاضر آمار دقیقی را نمی‌توانم ارایه دهم البته این آمار مربوط به ایران نیست و مربوط به تمام کشته‌هایی است که در عربستان وجود دارد. به ما خبر داده‌اند که برخی از کشور‌ها به توافق رسیده‌اند که اجساد را در داخل مکه دفن کنند و از بردن آن به کشورهای خودشان خودداری می‌کنند. اما ما اعلام کرده‌ایم تمام پیگیری‌ها و اقدامات اجرایی و فعالیت‌های خود را برای منتقل کردن همه زائران، مفقودان، جانباختگان و مجروحان به کار خواهیم گرفت و این کار را دنبال می‌کنیم و کشور عربستان نیز مسئول است که این همکاری را با ما انجام دهد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: ما تقاضا داریم که عربستان با همکاری‌هایی که در این زمینه با ما خواهد داشت موضوع را از آنچه که در حال حاضر در افکار و اذهان عمومی ایجاد شده، پیچیده‌تر نکند. همانطور که رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری اشاره کردند عربستان مسئولیت این حادثه را باید بپذیرد و ضمن عذرخواهی با عواملی که در مدیریت برگزاری این مراسم کوتاهی کردند، برخورد کند.

رحمانی فضلی افزود: البته برخی از مسئولان و وزرا را برکنار کردند٬ اما این کافی نیست که امیدواریم با برخورد منطقی، قانونی و مناسب بتوانند کوتاهی‌های انجام شده در این زمینه را جبران کنند هر چند که پیگیری حقوقی و قانونی این موضوع برای ما حق است و باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: بر اساس تقسیم کار انجام شده وزارت امور خارجه از نظر سیاسی، حقوقی و دادستانی کل کشور از نظر قضایی و حقوقی این موضوع را در نهادهای بین المللی پیگیری می‌کنند. مردم اطمینان داشته باشند ما از حق آن‌ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب دفاع خواهیم کرد و این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وزیر کشور گفت: در خصوص بازگشت حجاج نیز از امروز پرواز حجاج بر اساس برنامه قبلی انجام می‌شود. تلاش می‌کنیم خانواده‌ها و کسانی که داغدار هستند نیز همراه با جانباختگان و یا زود‌تر از آن‌ها به کشور منتقل شوند. در حال حاضر منتظر هستیم تا پیکر جانباختگان را تحویل بگیریم و به محض تحویل در اسرع وقت می‌توانیم پیکر آنان را به کشور منتقل کنیم. در تهران حتما یک مراسم استقبال، تکریم و تشییع به صورت رسمی توسط مسئولان انجام خواهد شد و این آمادگی وجود دارد تا در مراکز استان‌ها هم مراسم تشییع برگزار شود.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: وزارت کشور به عنوان مسئول ستاد پیگیری حادثه منا همه لحظات خود را معطوف به ساماندهی این موضوع کرده که ما از همه مسئولان خواهش کردیم صحبت‌ها و مصاحبه‌هایی نشود که موجب دغدغه و نگرانی بیش از حد مردم شود. از رسانه‌ها می‌خواهیم در پخش اخبار و اطلاع رسانی به‌گونه‌ای اقدام کنند که واقعیت‌ها و حقیقت مطرح شود؛ استفاده از فضای مجازی و اخبار نادرست که در این فضا پخش می‌شود برخی نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی ایجاد کرده است و لازم است رسانه‌ها به این موضوع توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: باید بدانیم که حدود ۶۰ هزار زائر در عربستان هستند که نگرانی و دغدغه دارند و انتقال آنان نیز به نوع فعالیت دستگاه‌های مسئول بر می‌گردد. همین دغدغه و نگرانی که در داخل کشور وجود دارد در مکه و در داخل کاروان‌ها نیز بیشتر از این وجود دارد اما همه باید بدانیم در شرایط کنونی باید توام با آرامش، برنامه ریزی و منطق برخورد کنیم تا بتوانیم همه زائران را منتقل کنیم و موجب آرامش خانواده‌ها شویم و در موقعیت مناسب تمام مسایل را پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزیر امورخارجه در نیویورک مقرر شد وزیر بهداشت، رییس هلال احمر و تیمی به عربستان اعزام شوند که قطعا در هماهنگی داخلی بعثه و پیگیری‌های مسائل جانباختگان تلاش خواهند کرد.

مسئول ستاد پیگیری فاجعه منا اضافه کرد: توقع این است که همه ما به گونه‌ای عمل کنیم که نگاه و فعالیتمان معطوف به حل این مشکل، آرامسازی جامعه و تسلی خاطر بازماندگان شود.

رحمانی فضلی یادآور شد: برخی موارد و موضوعات در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که دامن زدن به اختلافات و تحریک نابجای احساسات افکار عمومی است که همه مردم باید بدانند که هیچکدام از مسئولان در این زمینه کوتاهی نکرده‌اند و همه فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.

رحمانی فضلی افزود: باید با وحدت و انسجام از این شرایط عبور کنیم و بدانیم که ما شاهد اینگونه شرایط در ۳۶ سال انقلاب اسلامی بوده‌ایم و همیشه با صبر، تحمل، منطق، همراهی و همدلی توانسته‌ایم از این مشکلات عبور کنیم و به حقوق خود نیز برسیم.

وزیر کشور از رسانه‌ها خواست مسایل را واقع بینانه و به صورت حقیقی در جهت ایجاد آرامش پیگیری کنند.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که آیا برای برگزاری تجمع در محکوم کردن حادثه منا مجوز صادر شده است یا خیر اظهار داشت: روز گذشته تجمعی خودجوش و مردمی در حوزه‌های علمیه، مقابل سفارت عربستان و کنسولگری عربستان در مشهد صورت گرفت اما چون این تجمع خودجوش و مردمی بود ما تلاش خود را به کار گرفتیم تا با حفظ امنیت این مساله را مدیریت کنیم که خوشبختانه با فهم، آگاهی و قانونگرایی مردم تمامی تجمعات ساماندهی و مدیریت شد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی شایعات حاکی از آن است که موساد در حادثه منا نقش داشته است آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: این جزو اخباری است که در فضای مجازی منتشر می‌شود و بیشتر برای طرح دیدگاه‌ها و مسایل شخصی برای ایجاد اضطراب و نگرانی در جامعه است. با توجه به گسترش فضای مجازی و همچنین دشمنی‌هایی که نسبت به ما وجود دارد امکان پخش این اخبار وجود دارد اما مردم نباید به آن توجه کنند. هر اطلاعی که مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران از این واقعه چه پنهان و چه آشکار به دست آورند به اطلاع مردم خواهند رساند.

عبدالرضا رحمانی فضلی حادثه منا
نرم افزار موبایل ایلنا