کد خبر: 308616 A

شمخانی:

ایلنا: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: دولت سعودی در سه مقطع برنامه ریزی اولیه، اجرای مراسم حج و مدیریت بحران به وجود آمده در اوج بی‌کفایتی و ضعف عمل کرد.

به گزارش ایلنا، "علی شمخانی" نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که به استان مرکزی سفر کرده است در جلسه شورای اداری استان گفت: مردم شریف و داغدار ایران اسلامی با قلبی مملو از حزن و ماتم اماده استقبال باشکوه از مسافران غریب بازگشته از حرم امن الهی می‌شوند.

شمخانی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادآوری درد و آلام بازماندگان حجاج جان‌باخته در فاجعه غمبار منا گفت: دولت سعودی در سه مقطع برنامه ریزی اولیه، اجرای مراسم حج و مدیریت بحران به وجود آمده در اوج بی کفایتی و ضعف عمل کرد و این فاجعه تحت تاثیر هوچی‌گری این دولت پنهان نخواهد شد.

وی با اشاره به برخی ریشه‌های ساختاری، مدیریتی و سیاسی درون حاکمیت سعودی که در وقوع این فاجعه تاثیرگذار بوده است، افزود: پیگیری مجدانه و بدون اغماض این فاجعه مطالبه مقام معظم رهبری و احاد مردم شریف ایران است و دولت با دستور رئیس جمهور، همه ظرفیت‌های خود برای احقاق حقوق جان‌باختگان و ایجاد تضمین برای عدم تکرار وقایع تلخی از این دست بسیج کرده است.

نماینده مقام معظم رهبری گفت: موضوع اصلی کشور ما که می‌تواند سد عظیمی در برابر نفوذ اقتصادی دشمن ایجاد کند، پیگیری و اجرای بدون تنازل اقتصاد مقاومتی است.

علی شمخانی با اشاره به ویژگی‌های کم نظیر استان مرکزی که در طول تاریخ پرورش دهنده شخصیت‌های تاریخ ساز سیاسی علمی، فرهنگی و مذهبی بوده است، اظهار داشت: استانی که به نام حضرت امام خمینی(ره) مزین است، باید الگوی قابل تعمیم در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی باشد.

وی با تاکید بر مسئولیت غیر قابل انکار احاد مردم و فعالان اقتصادی برای مشارکت فعال و پشتیبانی از دولت برای عبور از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: توافق هسته‌ای در صورت تایید نهایی تنها زمینه‌ای برای رفع مشکلات اقتصادی بوده و اقدام اصلی در این حوزه بهره‌گیری از مجموعه ظرفیت‌ها و توان داخلی کشور برای سرعت دادن به رشد و توسعه پایدار است.

شمخانی با یادآوری نقش تعیین کننده ظرفیت‌های علمی و صنعتی استان مرکزی در تامین نیازمندی‌های حساس و پیچیده دفاع مقدس افزود: امروز کارآفرینان و مدیران کارآمد این استان باید با تجدید حماسه‌های دفاع مقدس در عرصه اقتصادی، پیشگام و جلودار باشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در جلسه شورای اداری استان گفت: تعالی معنوی و مقاوم سازی فرهنگی پیش نیاز مقابله با نفوذ سیاسی،فرهنگی و اقتصادی است.

دریابان شمخانی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه و اختصاص 36 بند فرهنگی از مجموعه 80 بند سیاست‌های برنامه اظهار داشت: توان نرم جمهوری اسلامی ایران که منبعث از ماهیت فرهنگی و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی است منشاء قدرت ملی و اقتدار رو به تزاید کشور است.

شمخانی ضرورت رعایت انصاف و عدالت در نقد کارگزاران سختکوش نظام به ویژه خودداری از اظهارنظرهای غیر صحیح که می‌تواند به صورت ناخواسته موجب تضعیف رویکردهای سطوح عالی نظام شود را مورد تاکید قرار داد و افزود: دولت و مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی  براساس منویات رهبر معظم انقلاب مسیری عزتمندانه را برای عبور از مشکلات جاری برگزیده‌اند و  همه باید ضمن حمایت فعال از دولت به تحقق اهداف تعیین شده برای شکوفایی اقتصادی و اجتماعی یاری رسانند.

حادثه منا
نرم افزار موبایل ایلنا