کد خبر: 311717 A

عارف:

ایلنا: رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: جریانی بعد از خرداد ۹۲ با هر اقدامی که توسط دولت انجام می‌شود مخالفت می‌کند

به گزارش ایلنا٬ محمدرضا عارف در دیدار جمعی از اعضای کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان‌ها با اشاره به اهمیت شورای شهر و روستا به عنوان مرجع قابل اعتماد برای مردم و حاکمیت، گفت: از آنجا که انقلاب اسلامی ایران یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌ها محسوب می‌شود باید تصدی‌گری امور حتی الامکان به مردم و نهادهای مردمی ازجمله شورا‌ها که در قانون اساسی جایگاه ویژه‌ای دارد سپرده شود. خوشبختانه در دولت اصلاحات یکی از مترقی‌ترین اصول قانون اساسی یعنی تشکیل شورا‌ها عملیاتی شد.

وی شوراهای شهر و روستا را میراث ماندگار دولت اصلاحات دانست و خاطرنشان کرد: انتظار بود با تشکیل شورا‌ها جایگاه مجلس شورای اسلامی ارتقاء پیدا کند و از درگیر شدن به مسائل روزمره و محلی دوری کند و به مسائل کلان کشور بپردازد اما عملا این اتفاق نیافتاد و بخصوص در شهرستان‌ها مشاهده می‌شود وظایفی که بر عهده شورا‌ها است از سوی کاندیدای نمانیندگی مجلس به عنوان وعده انتخاباتی مطرح می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت تعامل مثبت شورای عالی استان‌ها با مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: بعد از گذشت چند سال از فعالیت شورا‌ها به نظر می‌رسد باید در قانون شورا‌ها بازنگری صورت بگیرد البته منظور از بازنگری در قانون شورا‌ها به منزله محدود کردن اختیارات شورا‌ها نیست بلکه باید ساز و کار روشن و شفافی درخصوص وظایف شورا‌ها تهیه شود به طوری که حتی الامکان امور اداره شهر‌ها و مسئولیت خدمات شهری به شورا‌ها محول شود.

وی با اشاره به بعد نظارتی شورا‌ها بر عملکرد شهرداری، خاطرنشان کرد: اگر در کشور ما نظارت را با مچ گیری اشتباه نمی‌گرفتند مطمئنا بسیاری از فساد‌ها رخ نمی‌داد برخی نهاد‌ها به جای آنکه از وقوع فساد جلوگیری کنند تنها به دنبال مچ گیری هستند مطمئنا تا زمانیکه نگاه پیشگیرانه در نهادهای نظارتی وجود نداشته باشد نمی‌توان انتظار داشت فسادی رخ ندهد. البته باید زمینه شکل گیری فساد را با ساز و کارهای قانونی محدود کرد.

عارف در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: کشور در مسیری در چند سال گذشته پیش می‌رفت که بسیاری از دلسوزان نظام را نگران کرده بود ولی با الطاف الهی و همت مردم روند گذشته در خرداد ۹۲ اصلاح شد و بعد از این انتخابات در مردم حس امیدواری شکل گرفت که مسئولان باید تلاش کنند امید مردم به آن‌ها حفظ و تقویت شود.

وی با اشاره به تلاش جریانی برای القاء حس ناامیدی در کشور، خاطرنشان کرد: جریانی از بعد از خرداد ۹۲ با هر اقدامی که توسط دولت انجام می‌شود مخالفت می‌کند بخصوص دربخشهایی از مجلس دیده می‌شود که به جای همکاری با دولت برای پیشبرد اهداف مورد نظر دولت مانع تراشی می‌کنند به همین دلیل اصرار داریم در انتخابات مجلس به‌گونه‌ای عمل کنیم که ترکیب مجلس تغییر کند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: اصلاح طلبان باید به‌گونه‌ای در انتخابات مجلس عمل کنند که با تقویت همکاری دولت و مجلس شرایط مناسب تری برای پاسخگویی به مطالبات مردم در بخش‌های مختلف خصوصا در زمینه معیشت، اشتغال، مسکن فراهم شود.

محمدرضا عارف
نرم افزار موبایل ایلنا