کد خبر: 311785 A

سفیر ایران در سازمان ملل مطرح کرد:

ایلنا: سفیر ایران در سازمان ملل با اشاره به توصیه‌های جنبش عدم تعهد در اجلاس سران در تهران، بر حمایت این جنبش از اعمال حق لاینفک مردم تحت استعمار برای خودمختاری بر اساس منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های آن تأکید کرد.

به گزارش ایلنا٬ غلامحسین دهقانی، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در کمیته ویژه سیاسی و استعمارزدائی این سازمان در نیویورک، طی سخنرانی خود به نمایندگی از سوی جنبش عدم تعهد، نظرات و پیشنهادهای جنبش را برای ریشه‌کن کردن پدیده شوم استعمار و آزادی بی‌قید و شرط مردمان و سرزمین‌های تحت استعمار ارائه داد.

وی با اشاره به توصیه‌های مهم جنبش عدم تعهد در شانزدهمین اجلاس سران که در سال ۱۹۹۱ در تهران برگزار شد، بر حمایت مجدد جنبش عدم تعهد از اعمال حق لاینفک مردم تحت استعمار برای خودمختاری بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های مربوطه تأکید و از اینکه هنوز ۱۷ سرزمین غیرخود مختار در لیست سازمان ملل متحد باقی مانده و آن سازمان هنوز نتوانسته به هدف خود مبنی بر ریشه کن کردن استعمار برسد، انتقاد کرد.

سفیر کشورمان در این رابطه از سازمان ملل متحد خواست که مسئولیت خود را اجرا کرده و فعالیت‌های مربوط به استعمارزدائی را تسریع بخشد.

دهقانی، در بخش دیگری از سخنان خود از قدرت‌های حاکم بر سرزمین‌های استعماری خواست هرگونه خسارت ناشی از استعمار در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را جبران کنند و از هر نوع فعالیتی توسط استعمارگران در سرزمین‌های استعماری که با منافع سکنه تحت استعمار در تضاد است، خودداری کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد همچنین بر حمایت همه جانبه جنبش عدم تعهد از اعمال حقوق لاینفک مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود و داشتن دولت مستقل و پایدار فلسطین به پایتختی قدس شریف تأکید کرد.

غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا