کد خبر: 315867 A

قشقایی مطرح کرد:

ایلنا: دبیر شورای فرهنگی و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت کشور بر ضرورت احیای فرضیه امر به معروف و نهی از منکر در محیط‌های اداری به عنوان یکی از واجبات الهی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، قشقایی در ارائه گزارشی از شورای فرهنگی و شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت کشور، گفت: در قرآن کریم به دفعات بر اهمیت این امر تأکید و در کلام معصومین علیه السلام نیز به عنوان یکی از ارکان اساسی دین مبین اسلام به این موضوع توجه ویژه‌ای شده است. در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز به خاطر اهمیت این موضوع، هم در قانون اساسی به آن پرداخته شده است و هم قوانین و مقررات خاصی برای احیای این فریضه الهی در نظر گرفته شده است.

 

وی درباره تاریخچه و وظایف ستاد احیای امر به معروف و تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت کشور گفت: این شورا از سال ۷۲ بر اساس ابلاغیه‌های بوجود آمده در سراسر کشور و در تمام دستگاه‌های دولتی و همچنین در وزارت کشور تشکیل و درخصوص برنامه‌هایی که باید انجام دهد فعالیت می‌کند.

 

وی درباره وظایف عنوان شده بر اساس دستور العمل‌های صادره از سوی ستاد احیای امر به معروف گفت: هماهنگی و همکاری برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های انجام شده از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، نظارت بر عملکرد واحدهای فرهنگی در زمینه اجرای فریضه، تهیه پیشنهادات علمی و متناسب با وزارتخانه و دستگاه‌های مربوطه و ارائه به ستاد امر به معروف و نهی از منکر بخشی از وظایف این ستاد می‌باشد.

دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت کشور گفت: شناسایی امکانات بالقوه و بالفعل موجود در دستگاه‌ها با فراهم ساختن امکانات جدید و بکارگیری آن در راستای اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، طبق برنامه‌های ستاد و همچنین تنظیم گزارش عملکرد شورا و اقدامات انجام شده از دیگر وظایف مشخص در این ستاد می‌باشد.

وی درباره ارتباط شورای امر به معروف و شورای فرهنگی وزارت کشور گفت: بر اساس تدابیر مقام عالی وزارت و به منظور جلوگیری از انجام کارهای موازی و همچنین برنامه‌ریزی مؤثر در امور فرهنگی و فعالیت‌هایی که در سطح وزارتخانه برگزار می‌شود، همه شوراهای فعال ذیل شورای فرهنگی قرار گرفته و برنامه‌های لازم را انجام می‌دهند. آقایان ناصریان به عنوان رئیس شورا، حیدری، شوشتری، حضرت حجت الاسلام و المسلمین نمازی، حجت الاسلام قربانلو،، یاوند عباسی، دین پرست، فرهمندپور و صیادی از دیگر اعضای این شورا هستند.

وی درباره مهم‌ترین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر در محیط‌های اداری گفت: همه ساله بر اساس تعامل و هماهنگی‌هایی که بین این ستاد و ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر بر قرار است علاوه بر بر نامه‌های ابلاغی که سالیانه به تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی ابلاغ می‌شود، تعدادی از معروفات و منکرات اداری که احتمال بروز و ظهور آن در ادارات، سازمان‌ها و دستگاه‌ها وجود دارد، احصاء می‌شود و بر اساس تدابیر لازم تعدادی از آن‌ها برای توسعه و ترویج معروفات وامحاء منکرات برنامه‌ریزی می‌شود.

قشقایی گفت: امسال بر اساس ابلاغیات صورت گرفته سه معروف به عنوان مهم‌ترین محورهایی که می‌بایست توسعه و ترویج داده شود مشخص و سه منکر اداری که احتمال وجود آن در دستگاه‌ها وجود دارد اعلام شده که می‌بایست برای جلوگیری و امحاء آن‌ها برنامه‌ریزی شود.

وی از نقدپذیری و پاسخگویی مدیران و کارکنان، رعایت قانون و اخلاق اداری، شفاف‌سازی و صداقت در رفتار و گفتار و رفتار به عنوان معروفات نام برد و گفت: می‌بایست با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم از اصراف و حیف و میل بیت المال، تبعیض و نارضایتی در محیط اداری و عدم رعایت حجاب و عفاف به عنوان مصادیق منکری که احتمال وجود آن در دستگاه‌های دولتی وجود دارد جلوگیری کرد.

وی درباره برنامه‌های انجام شده در هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر در وزارت کشور گفت: ابلاغ برنامه‌های گرامیداشت هفته امر به معروف به روسای شورای امر به معروف استانداری‌ها با امضای ریاست محترم شورا، جناب آقای ناصریان به استانداری‌ها صورت گرفته است.

دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت کشور درباره برنامه‌های انجام شده در وزارتخانه گفت: انجام تبلیغات محیطی مرتبط، برگزاری مسابقه فرهنگی از کتاب واجب فراموش شده و اهدا هدیه به ۲۰ نفر از برگزیدگان مسابقه، ارسال پیامک فرهنگی برای همکاران در طول هفته احیاء با موضوع اهمیت و جایگاه فریضتین بخشی از این برنامه‌هاست.

وی گفت: ارسال پیام‌های فرهنگی در سیستم برید در طول هفته احیاء با موضوع اهمیت و جایگاه فریضتین، تقدیر از فعالان عرصه امر به معروف و نهی ازمنکر، سخنرانی امام جماعت در نماز خانه در طول هفته و بین السلاطین برگرفته از تحریر الوسیله حضرت امام رحمت الله علیه با هدف بیان جایگاه فریضتین در قیام حرکت ابا عبدالله الحسین، برگزاری مراسم زیارت عاشورا در طول هفته، برگزاری کارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر با همکاری مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارتخانه بخشی از فعالیت‌هایی است که قرار است در هفته امر به معروف اجرایی گردد.

وی با بیان این‌که «برای تشکیل و تحقق جامعه اسلامی، می‌بایست تلاش‌های فراوانی صورت بگیرد که این واجب فراموش شده احیاء شود» گفت: ان‌شاءالله همه مردم نسبت به موضوع امر به معروف و درخصوص اتفاقاتی که در جامعه بوجود می‌آید احساس وظیفه و احساس تکلیف دینی و اخلاقی داشته باشند و این فریضه الهی گسترش پیدا می‌کند و در آن صورت جامعه اسلامی تحقق پیدا خواهد کرد.

وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا