کد خبر: 317512 A

موسوی لاری:

ایلنا: عضو شورای راهبردی و مشورتی انتخابات اظهار کرد: بهره‌گیری بیشتر از زنان و جوانان در انتخابات مجلس 94 از جمله راهبردهای اصلی جریان اصلاحات است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام موسوی لاری در دومین نشست مجمع زنان اصلاح‌طلب با بیان اینکه برای ما مهم است که جریان اصلاح‌طلب بتواند با آهنگ واحدی حرکت کند و اگر نمی‌تواند موانع بیرونی را بردارد لااقل موانع داخلی را کم کند، گفت: گاهی انسان برای انتخاب دو گزینه خیر و شر را ندارد بلکه با شرایطی روبروست که هر دو طرف مشکلاتی را دارند. بنابراین آدم عاقل طرفی را انتخاب می‌کند که مشکل کمتری داشته باشد در غیر این صورت مطلق‌نگری مشکل‌ساز خواهد بود.

وزیر اسبق کشور اظهار کرد: ما در حوزه مسائل سیاسی به ویژه در امر توسعه سیاسی تجربه طولانی نداریم بنابراین مردان و زنان ما باید در این زمینه بیشتر تلاش کنند. ما در حال حاضر دو تابلوی سال 84 و سال 92 را داریم. در سال 84 در شرایطی که اصلاح‌طلبان قوه مقننه و قوه مجریه را در اختیار داشتند و بسترسازی‌های خوبی همانند میدان دادن به تشکل‌های مردم نهاد، برگزاری انتخابات شوراها و... را انجام داده بودند اما به جای آنکه چند پله بالاتر بروند اتفاق دیگری افتاد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآورشد: در هشت سال پس از آن شرایط کشور در عرصه‌های بین‌المللی نامطلوب شد و هفتصد میلیارد دلار درآمد نفت در توسعه زیرساخت‌ها و فعالیت‌های عمرانی استفاده نشد. در حوزه‌های اخلاقی نیز بداخلاقی‌های بسیاری پیش آمد.

عضو شورای راهبردی و مشورتی انتخابات اصلاح‌طلبان گفت: اما در سال 92 در حالی که اصلاح‌طلبان چیزی در اختیار نداشتند و موانع عدیده‌ای پیش‌رویشان بود، توانستند حرکت قابل دفاعی را انجام دهند. ما در سال 84 نتوانستیم نظر واحدی داشته باشیم و 3 الی 4 نفر چهره شناخته شده ما به یک چهره ناشناخته باختند.

وی با بیان اینکه جریان اصلاحات علی‌رغم مشکلات به وجود آمده توانست خودش را بازسازی کند، گفت: این جریان در شرایط انتخابات 92 توانست با نوعی خردورزی شرایط را به نفع خودش جمع کند. اگرچه امروز هم به شرایط ایده‌آل نرسیده‌ایم اما بزرگان اصلاحات به جای آنکه بگویند نمی‌شود، وارد عمل شدند.

موسوی‌لاری اظهار کرد: بالاخره تصمیم‌گیری شد و مردم هم‌آوا شدند و شعار اتحاد، اتحاد، ائتلاف، ائتلاف به یک شعار عمومی تبدیل شد و نتیجه سال 92 برای همه چه داخلی‌ها و چه خارجی ها شوک‌آور بود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: اکنون در سال 94 قرار نیست که بدون تابلو حرکت کنیم و می‌خواهیم که فرزندان سال 92 باشیم. در این سال نباید تشتت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در همه جا احزاب میدان‌دار انتخابات هستند گفت: اما در کشور ما احزاب این فرصت را پیدا نکردند که به نقطه‌ای برسند که بتوانند عرصه سیاسی را دریافت و مدیریت کنند.

وی ادامه داد: بنابراین در ابتدا احزاب بانشاط در استان‌ها را شناسایی می‌کنیم تا در فرآیند انسجام‌بخشی حضور داشته باشند. همچنین از نمایندگان اصلاح‌طلب ادوار نیز کمک می‌گیریم تا در فعالیت‌های این دوره حضور داشته باشند. علاوه بر این دو گروه چهره‌های خدمتگزار مردم در حوزه‌های اجرایی در مناطق مختلف را نیز با رعایت اصل گرایش اصلاح‌طلبی به یاری فرامی‌خوانیم و چهارمین گروه نیز چهره‌های کاریزماتیک فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در حوزه‌های انتخابیه هستند. بنابراین اگر بخواهیم انسجام را ایجاد کنیم با جمع کردن این چهار گروه می توانیم آنها را به تکیه‌گاه و مرجعیت سیاسی تبدیل کنیم.

موسوی لاری با اشاره به تشکیل شورای راهبردی اصلاح‌طلبان اظهار کرد: در مرکز شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شکل گرفته است که همه تشکل‌ها، افراد و احزاب راهبردهای آن را دنبال می‌کنند.

موسوی لاری گفت: تاکنون هیچ لیستی را به صورت فیکس اعلام نکرده‌ایم و امیدواریم در هر حوزه انتخابیه افرادی که پتانسیل مطرح شدن را دارند نام نویسی کنند. سپس در نهایت شوراهای راهبردی در مورد افرادی که بیشترین رای‌آوری را دارند تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید زنان واجد شرایط را تشویق کنیم تا برای انتخابات نام نویسی کنند گفت: امیدواریم خانم های واجد شرایط تقوا به خرج دهند زیرا تقوا در این است که فعالان در عرصه اجتماعی حضور داشته باشند و به عرصه بیایند.

وزیر کشور دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه مبنای انتخاب جریان اصلاح‌طلبی برای کاندیداها پس از ثبت‌نام و طی مراحل مختلف میزان رای‌آوری است گفت: مرکز ثقل کار برای انجام این تصمیمات در خود حوزه‌های انتخابیه است. ما در مرحله اول باید تلاش کنیم که به مقوله انتخاب فارغ از زن و مرد فکر کنیم و پس از آن نیز تلاش داشته باشیم تا خانم های واجد شرایط مطرح شوند.

موسوی‌لاری در پایان تاکید کرد: منشوری که در اختیار شوراها در استان‌های مختلف قرار گرفته در دو جهت‌گیری بهره‌گیری از حضور خانم‌ها و جوانان تاکید دارد و این یکی از راهبردهای ما در این حوزه است.                                                                                   

موسوی لاری انتخابات مجلس دهم شورای راهبردی اصلاحات
نرم افزار موبایل ایلنا