کد خبر: 317609 A

بروجردی تشریح کرد:

ایلنا: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به بازطراحی رآکتور اراک در برجام گفت: تغییری در سازه رآکتور ایجاد نمی‌شود تنها یک سوم قلب راکتور مسدود و از محاسبات خارج می‌شود و در عین حال مصرف اورانیوم از خام به غنی‌شده تغییر و میزان آن کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایلنا،‌ علاءالدین بروجردی با بیان اینکه راکتور اراک مجموعه بسیار عظیمی است، توضیح داد: در بازطراحی رآکتور اراک تغییر در سازه ایجاد نمی‌شود فقط آنچه که به قلب راکتور معروف است دستخوش تحولاتی می شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این تحولات منجر به تغییر در سازه رآکتور نیست، توضیح داد: قبل رآکتور اراک متشکل از سه قسمت است و بر اساس توضیحاتی که کارشناسان این تاسیسات هسته‌ای در بازدید اعضای کمیسیون ویژه برجام دادند، یک سوم این قلب از سیستم خارج می‌شود.

وی ادامه داد: خارج شدن به این معنا است که از دید محاسباتی خارج می‌شود نه اینکه سازه از بین می‌رود. علاوه بر این تغییر بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری، موضوع جایگزینی در رآکتور اراک مطرح است. این جایگزینی در خصوص مصرف اورانیوم مطرح است.

به گفته این نماینده طراحی جدیدی و جایگزینی در قلب رآکتور صورت می‌گیرد که بر اساس آن مصرف اورانیوم خام به غنی شده تغییر و همچنین میزان تولید کاهش خواهد یافت.

بروجردی با تاکید بر اینکه آب سنگین باقی ماندن رآکتور اراک شرط لازم و ابتدایی در مذاکرات بوده است، گفت: آب سنگین تولید خواهد شد و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد اما در طرح جایگزین میزان داریو دارو ها به دو برابر وضعیت کنونی خواهد رسید.  

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت همچنین توضیح داد: این تغییرات و طرح جایگزین بر اساس اعلام آمادگی که از سوی چین و بخشی از آن توسط آمریکا انجام خواهد شد اما لازم است که برای این کار سند شفاف و تضمین شده تنظیم شود که زمان‌بندی مراحل کار روشن باشد. این نگاه مورد تاکید رهبر انقلاب بوده است و مسئولیت آن بر عهده سازمان انرژی هسته‌ای کشور خواهد بود.

بروجردی در پاسخ به این سوال که آیا تغییرات رآکتور راک منوط به بسته شدن پرونده PMDایران در آژانس بین‌المللی است، گفت: اینکه جزییات به چه صورت خواهد بود بستگی به آن دارد که در زمان اجرایی شدن به چه سمت و سویی برویم. اما باید تاکید کنم که بسته شدن پرونده PMDایران جزو ملزومات قطعی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که با خانه ملت گفت‌وگو کرده است‏، با بیان اینکه این پرونده باید موردعنایت ویژه قرار گیرد اظهار داشت: بر اساس برجام و توافق اولیه باید پرونده مذکور بسته شود و نباید مجدد به آن ورود کنند.

علاءالدین بروجردی راکتور اراک
نرم افزار موبایل ایلنا