کد خبر: 317620 A

عارف در نشست اعضای انجمن اسلامی فارغ التحصیلان آمریکا و کانادا:

ایلنا: معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه باید جایگاه مجلس اصلاح شود، بر ضرورت حضور نخبگان در انتخابات مجلس تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در ماهیانه اعضای انجمن اسلامی فارغ التحصیلان آمریکا و کانادا با اشاره به فعالیت‌های آن زمان انجمن اسلامی گفت: «دغدغه اصلی بچه‌های انجمن اسلام و خط امام بود. در کوران حوادثی که در دهه 50 در کشور رخ داد اعضای انجمن تلاش کردند آسیبی متوجه هویت اصلی این تشکل نشود».

وی ادامه داد: «ما اکنون با تغییر نسل رو به رو هستیم و نسل فعلی سوالات جدی در خصوص انقلاب اسلامی و مسائل مرتبط با آن دارند و متاسفانه به جای پاسخگویی منطقی به پرسشهای آنها بعضا با برخورد امنیتی پاسخ شان داده شد.»

عارف با بیان اینکه باید پاسخگوی مطالبات جوان بود از اینکه نسل اولی‌ها نتوانستند افتخارات خود را به نسل جدید منتقل کنند گلایه کرد و گفت: «نسل اولی‌ها به جوانان مدیون هستند. اگر غفلت کنیم آنچه که نباید اتفاق بیافتد رخ می‌دهد.»

این هشدار عارف اشاره ای به افزایش ناهنجاری های اجتماعی بخصوص رشد روزافزون طلاق در کلان شهرها بود که به گفته او فاجعه آمیز است.

عارف نمود عینی نقش‌آفرینی مردم در کشور را انتخابات دانست و گفت: «مسئولان ارشد نظام مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند و در انتخابات‌های متعددی که در کشور برگزار شد آن زمان که مردم حضور پررنگی داشتند آن انتخابات با شکوه خاصی برگزار شد».

او با یادآوری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: «سرمایه اجتماعی خلق شده در انتخابات ریاست جمهوری، غرب را مجبور کرد که به پای میز مذاکره بیاید و مذاکره‌کنندگان خبره ما با پشتوانه سرمایه اجتماعی و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب با قدرت‌های بزرگ جهان روزها و ماه‌های متمادی مذاکره کردند و نهایتا موفق به دستاور عظیمی برای کشورمان شدند»

عارف با اشاره به حوادث 88 یادآور شد: «انتخابات سال 88 یک بازی باخت - باخت بود در حالی که انتخابات سال 92 یک بازی برد - برد بود و همه در آن انتخابات احساس پیروزی کردند و دستاورد ارزشمندی برای کشور ایجاد شد و مطمئنا در انتخابات هفتم اسفند سال جاری هم باید انتخابات 92 الگو و مبنا باشد».

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به سوالی درخصوص کارکرد مجلس در ایران، بر ضرورت ارتقاء مجلس تاکید کرد و گفت: «دغدغه اصلی نمایندگان باید منافع ملی باشد متاسفانه در مجالس اخیر کارکرد مجلس در حد مطالبات منطقه‌ای تنزل پیدا کرد و عملا وظایفی که برعهده شوراهای اسلامی شهر و روستا است در مجالس اخیر پیگیری می‌شد در حالی که وظایف نمایندگی مجلس در سطح کلان و ملی است نه منطقه‌ای و محلی».

او تاکید کرد: «فلسفه قانون‌گذاری باید تسهیل‌گری باشد نه مچ‌گیری. از اهرم‌های نظارتی هم باید در راستای اصلاح امور استفاده شود. متاسفانه دیده شده است برخی سوالات از وزرای کابینه به خاطر مسائل شخصی بوده است».

عارف با بیان اینکه باید جایگاه مجلس اصلاح شود، بر ضرورت حضور نخبگان در انتخابات مجلس تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در انتخابات مجلس آینده تشکل‌های مردمی تاثیرگذار هستند، گفت: «شرایط کشور ایجاب می‌کند جبهه اصلاحات و جریان اعتدال با یک لیست در انتخابات حاضر شوند. همه جریانات داخل جبهه اصلاحات هم باید تحت شورای واحدی عمل کنند».

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به سوالی، فعالیت اصلی بنیاد متبوع‌اش را کادرسازی و توانمندسازی جوانان اعلام کرد و گفت: «گروه امید ایرانیان با برنامه راهبردی در انتخابات نقش‌آفرینی می‌کند و یکی از برنامه‌های جدی ما مسائل معیشتی مردم است».

او با برشمردن دستاوردهای دولت اصلاحات یادآور شد: «نمونه عینی دستاوردهای اقتصادی دولت اصلاحات اجرای کامل برنامه سوم بود که در آن دوران کشور شاهد رشد اقتصادی قابل توجه‌ای بود متاسفانه در دوران بعد از دولت اصلاحات به دلیل سوءمدیریت رشد اقتصادی متوقف شد».

عارف مهترین مساله کشور را مدیریت دانست و گفت: «دولت تدبیر و امید در شرایط بسیار سختی روی کار آمد و منتقدین دولت باید متوجه شرایط دولت باشند. مطمئنا یکی از دستاوردهای عظیم دولت توافق هسته‌ای بود که بعد از تایید برجام توسط رهبر معظم انقلاب و نامه ایشان به رئیس‌جمهور انتظار است به جای پرداختن به حاشیه‌ها، به دولت برای دوران پس از اجرای برجام کمک شود».

محمدرضا عارف
نرم افزار موبایل ایلنا