کد خبر: 317738 A

پایان چهارمین جلسه دادگاه میلیاردر نفتی؛

ایلنا: چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده متهم نفتی با حضور متهم و وکلای مدافع وی در دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده، امروز در حالی برگزار خواهد شد که سومین جلسه دادگاه (جلسه گذشته) درخواست استمهال وکلای مدافع، از سوی قاضی قبول شده بود تا جلسه چهارم در تاریخ ۹ آبان برگزار شود.

خاطرنشان می‌شود در جلسه نخست رسیدگی حدود صفحه از کیفرخواست قرائت شد و در جلسه دوم رسیدگی با احتساب جلسه اول، حدود ۱۳۷ صفحه از کیفرخواست قرائت شد که مهمترین قسمت در قرائت اتهامات زنجانی، رابطه او با برخی افراد در قرارگاه خاتم برای پیشبرد عناوین مجرمانه خود بود و همچنین امضای سه وزیر و چند مقام مسئول دولت محمود احمدی‌نژاد در تایید بانک بابک زنجانی بود.

رسول کوهپایه‌زاده اصفهانی وکیل بابک زنجانی پیش از ورود به دادگاه انقلاب در جمع خبرنگاران گفت: امروز احتمالا موکلم دفاعیات ۲۰۰ صفحه‌ای خود را ارایه خواهد داد.

ساعت ۸:۳۰
ارائه دفاعیات ۲۰۰ صفحه‌ای بابک زنجانی در دادگاه

رسول کوهپایه‌زاده اصفهانی وکیل بابک زنجانی پیش از ورود به دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی٬ در جمع خبرنگاران گفت: طبق روال شاکی طرح شکایت می‌کند و در ابتدا هم متهم دفاع می‌کند. امروز احتمالا موکلم دفاعیات ۲۰۰ صفحه‌ای خود را ارائه خواهد داد اما فکر نکنم امروز نوبت دفاعیات من شود.

ساعت ۰۹:۰۰
آغاز جلسه علنی دادگاه با اخراج خبرنگاران

جلسه علنی دادگاه بابک زنجانی در حالی آغاز شد که با وجود صندلی‌های خالی دادگاه٬ تعدادی از خبرنگاران از جلسه دادگاه اخراج شدند و اجازه داده نشد جلسه علنی توسط آنها پوشش داده شود و دادگاه که قرار بود علنی برگزار شود٬ با اجازه ورود گزینشی خبرنگاران برگزار شد.

بابک زنجانی: عقل و شعور هزاران میلیاردی دارم!!

در چهارمین جلسه محاکمه٬ بابک زنجانی در یک مقدمه و دو فصل از خود اینگونه دفاع کرد که رشوه و باج نداده‌ام و بعضا مورد زورگیری واقع شدم. من تنها تاجری حرفه‌ای و آگاه به امور خود هستم و از عملکرد اقتصادی خود دفاع می‌کنم، کسی که کار هزاران میلیاردی انجام می‌دهد، عقل و شعور هزاران میلیاردی دارد.

وی تصریح کرد: مجموعه‌های خارجی من موجب افتخار کشورمان بود، مطلعان می‌دانند مبلغ ۲ میلیارد یورو برای من پول خردی بیش نبوده است. شرکت نفت کمتر از ۶ ماه با من همکاری کرده است و بیش از ۲ میلیارد یورو ۱۱۰۰ تومانی وارد کشور کرده‌ام.

زنجانی اظهار کرد: ابزار وصول پول وجود ندارد و شماره حسابی برای دریافت وجوه وجود ندارد. به ما بانک‌های داخلی معرفی می‌کنند که امکان واریز وجه در آنها وجود ندارد، تلاش من امکان باز کردن حساب در بانک‌هایی که امکان دور زدن تحریم را داشته‌اند بوده است.

توضیح بابک زنجانی در مورد زندان و واکنش قاضی صلواتی

متهم نفتی در این جلسه ادعاهایی را مبنی بر وضعیت خود در زندان مطرح کرد که قاضی صلواتی در واکنش به این اظهارات وی گفت: در مورد زندان و امکانات رفاهی که در اختیار شما بوده است در جای خود دفاع خواهیم کرد.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: برای اینکه بهانه ندهم و قدرت خارجی خود را به اثبات برسانم. تاکنون ۱۹۶۸ میلیون یورو ضمانتنامه از یک بانک معتبر تهیه و تا دو روز دیگر تقدیم دادگاه خواهم کرد و مسئولان برای تائید ضمانتنامه تدبیری کنند که قاضی صلواتی گفت: نام بانک و کشور را نگویید.

بابک زنجانی گفت: سه هزار صفحه نامه شماره شده به دادستان داده‌ام و با اعتصاب، به من کاغذ می‌دادند.

دلیل صوری محسوب شدن مراودات از زبان زنجانی

وی در خصوص تشکیل پرونده خود گفت: وزارت نفت در دولت قبل محموله‌های غیرقابل فروش را در اختیار شرکت خارجی HK قرار داده و پس از مدتی آن شرکت خارجی دچار تحریم شد و وجوه حاصله غیرقابل وصول شد. با عوض شدن دولت وزیر جدید نفت به خاطر اینکه دستوری مدیریت شده برای هدایت دیگران داشت از این فرصت استفاده و تفاهمنامه‌ یک‌طرفه‌ای را انعقاد و اعلام می‌کند تحریم‌ها به وزارت نفت ربطی ندارد و قوه قضاییه را به یاری می‌طلبد. سپس با کمک بانک مرکزی دادسرا را به خاطر این اینکه وجوه بابک زنجانی از کجا آمده پیگیر این موضوع می‌کند. از آنجا که مطرح می‌شود منشاء پول‌ها مشخص نیست عملیات بابک زنجانی را فاقد منشاء می‌دانند و همه مراودات به این واسطه صوری و سند‌ها جعل محسوب می‌شود.

دادسرای ایران صلاحیت بررسی وجوه بانک خارجی را ندارد

زنجانی با بیان اینکه وزارت نفت طرف من نیست٬ اظهار داشت: عمل اخلال در نظام اقتصادی به بنده نسبت داده شده و من به عنوان مفسد فی‌الارض شناخته می‌شوم.

وی با بیان اینکه دادسرای ایران صلاحیت بررسی وجوه بانک خارجی را ندارد٬ گفت: از طرف دیگر عملیات مالی یک بانک خارجی چه ربطی به اخلال در نظام اقتصادی دارد. این اختلاف ما با دادسرا است. امکان ندارد که در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ میلیارد‌ها پول ما به ۲۴ بانک در کشور و بیش از ۱۰۰ بانک در خارج از کشور جابجا و وصول شود٬ آن وقت بگویند که جعلی و صوری بوده است و با اطلاعات غلط مطرح کنند که من آنها را فریب دادم. رئیس دادگاه توجه کند و دادستان عزیز بداند که مطالب نادرست به ایشان داده‌اند.

مگر شماره حساب داده‌اند که ما پول نریخته‌ایم؟

وی گفت: اینکه مطرح می‌کنند زنجانی چندین بار بازی کرده و حرف نزده٬ زیاده‌خواهی است. خواسته‌شان این است که آن‌ها در خارج بانک باز کنند و پول را وصول کنند و ما سوال هم نکنیم، محال است. آیا وظیفه‌ من این است که حساب باز کنم؟ به نظر من یک مرد وقتی حرف می‌زند باید به حرف خود عمل کند. چه وزیر باشد و چه یک شخص دیگر. وزیر می‌گوید جای پول را نشان دهد، باید بگویم که وقتی وکلای خارجی من مطرح می‌کنند که ضمانت نامه می‌دهیم٬ یعنی می‌خواهیم پول را برگردانیم.

تا یکی دو روز دیگر در دو مرحله هزار و ۹۶۸ میلیون یورو ضمانت‌نامه می‌دهم

بابک زنجانی ادامه داد: در رسانه‌ها مطرح می‌کنند که زنجانی یک ریال هم برنگردانده؟ مگر شما شماره حساب دادید که ما هم نریختیم! صدور ضمانت‌نامه٬ قرارداد و حساب بانکی می‌خواهد. به دلیل اینکه بهانه‌ای دست کسی ندهیم با لطف خداوند در دو مرحله هزار و ۹۶۸ میلیون یورو ضمانت‌نامه به ذی نفعی HK از یک بانک تا دو روز دیگر تقدیم می‌کنم.

یک تاجر حرفه‌ای هستم

بابک زنجانی گفت: با زور و قدرت نمی‌توان کار اقتصادی انجام داد. در کار تجاری هر بنگاه اقتصادی موظف است که به سود و ضرر خود فکر کند. این قانون تجارت بین‌الملل است. دو سال است که حرف‌های ناروا شنیدم و سکوت کردم، در حالی که حرف‌هایی نباید زده می‌شد و جز قاضی نباید کسی راجع به پرونده صحبت کند. بنده را رکوددار کلاهبرداری نامیدند، در دنیا محکوم شدم و هر روز یک نفر به عنوان روشنفکر مقاله ارائه می‌دهد، در صورتی که هیچکس نمی‌داند چه اتفاقی افتاده و همه اطلاعات خود را از رسانه‌ها می‌گیرند. هرچه که آنها مطرح می‌کنند٬ دروغ و تهمت است.

زنجانی گفت: من یک تاجر حرفه‌ای هستم و از عملکرد خود دفاع می‌کنم. عملکرد اقتصادی من آنقدر شفاف و درست و حرفه‌ای بوده که جای ایراد ندارد! من اگر قصد کلاهبرداری داشتم با وجود سرمایه‌های خارجی‌ام٬ چرا باید در داخل کشور سرمایه گذاری کنم.

۵۰۲ میلیون دلار بابت خرید هواپیما پول داده‌ام

وی در ادامه با اشاره به اینکه ملکی از من به مبلغ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان ارزیابی و به یک شرکت دیگر منتقل شد، افزود: من از سال ۸۸ تا سال ۹۱، ۵۰۲ میلیون دلار بابت خرید هواپیما، پول دادم. با عوض شدن دولت٬ وزیر نفت اعلام کرد تفاهمنامه وزیر قبل فاقد اعتبار است و از قوه قضاییه خواستار ممنوع‌الخروجی من شد و نهایتا در تاریخ ۹۲/۱۰/۹ بازداشت شدم.

ملاقات با محسنی اژه‌ای

وی ادامه داد: در تاریخ ۹۲/۱۱/۲ حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه و آقای جعفری با من در زندان ملاقاتی داشتند. این انسان آنقدر بزرگ است که در زندان با من ملاقات کرد. ایشان به من گفتند که باید تسویه حساب را انجام دهم. من گفتم پول‌های بیرونی‌ام قابل جابجایی نیست و وی مطرح کرد که از اموالت وجوه را برگردان. در تاریخ ۳/ ۱۱/ ۹۲ یک روز پس از این ملاقات نامه‌ای را نوشتم و اعلام کردم که حاضرم با اموالم تهاتری انجام دهم و در دولت تصویب شد که اموال من را به جای بدهی‌ام بردارند و در تاریخ ۲۰/ ۲/ ۹۳ وکالت بلاعزل را برای انتقال اموالم ارائه دادم.

وی ادامه داد: آقای «ح. ف. ه» (متهم ردیف سوم) عضو هیات مدیره من در هلدینگ بوده و تخلفی نکرده، ایشان از سال ۸۸ تا ۹۰ بابت کار اقتصادی خود ۱۵ میلیارد تومان پول گرفته که ربطی به وزارت نفت ندارد. اینجانب مسئولیت تمام مصوبات شرکت را به عهده می‌گیرم و از آن دفاع می‌کنم؛ چرا که وی بی‌گناه است.

در این هنگام بابک زنجانی با لبخند خطاب به قاضی دادگاه گفت که خسته‌تان کردم که این گفته باعث لبخند رییس دادگاه شد.

بابک زنجانی گفت: من و شرکت‌ها و بانک‌هایم در ارسال بار از مالزی به ایران و انتقال آن به انبار مستنداتی نداریم. من در عملکرد خود تخلفی ندارم و هر کمکی که لازم بوده انجام دادم. در مورد مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۷/ ۴/ ۹۱ هم بگویم که شرکت HK با مصوبه هیات وزیران فعالیت کرده و بانک من را تایید کرد. من هیچ آشنایی با هیات وزیران ندارم و به من ربطی نداشت که HK مصوبه وصول پول را دارد یا خیر؟ مصوبه در تاریخ ۷/ ۴/ ۹۱ بوده و فعالیت من قبل از این مصوبه بوده است. مجموعه من از سال ۸۸ تا ۹۰ فعالیت خود را انجام داده است.

مرا از اعدام می‌ترسانند

بابک زنجانی مدعی شد: اگر کسی عملکرد من را رانت می‌بیند بیایند و اموال من در کشورهای دیگر را جا به جا کنند. غریبه‌ها از کشورهای اطراف حمایت می‌کنند، اما مسئولان اجرایی این موارد را نادیده می‌گیرند. ما این همه خدمات انجام دادیم، آن هم با کارمزدهای زیر یک درصد. امروز ما را اخلالگر نشان می‌دهند و من را از زندان و اعدام می‌ترسانند.

جلسه بعدی رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی فردا برگزار می‌شود.

بابک زنجانی قاضی صلواتی شرکت اچ کی بانک FIIB شرکت نیکو هلدینگ سورینت کیش
نرم افزار موبایل ایلنا