کد خبر: 317772 A

ظریف در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

ایلنا: وزیر خارجه ایران گفت: در همه موضوعاتی که مورد توجه مقام معظم رهبری درباره برجام بود، بحث کردیم و ضرورت اینکه اقدامات لازم توسط امریکایی‌ها صورت گیرد، که مقامات ایرانی مطمئن شوند تحریم‌ها رفع شده است.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه درباره برجام با ۵+۱و آمریکا مذاکراتی داشتیم٬ گفت: آمریکایی‌ها باید هرچه سریع‌تر تعهداتشان را راجع به برجام اجرا کنند و ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این تعهدات در زمینه‌های مختلف برجام انجام می‌شود.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه درباره نیروگاه اراک بحث‌های مفصلی انجام گرفت، گفت: پیشرفت بسیار خوبی داشتیم٬ در مورد تعهدات قراردادی برای بازسازی اراک اقدامات خوبی داشتیم. آمریکا باید به شرکای تجاری ایران تضمین بدهد که مانع تجارت آنها با ایران نشود.

ظریف افزود: سه جلسه برگزار کردیم و در این جلسات دربرخی موارد آنها (آمریکایی‌ها) رفتند و از واشنگتن کسب تکلیف کردند و به ما پاسخ دادند. وی با اشاره به اینکه در جلساتی که همکاران ما درسطح تخصصی و کار‌شناسی داشتند بحث‌های مربوط به اجرای برجام پیگیری شد٬ گفت: امیدواریم جلساتی که در دو روز داشتیم به روند اجرایی شدن برجام کمک کند و بخصوص اینکه توجه کامل و رعایت دستورهای مقام معظم رهبری مبنای بحث‌هایی بود که در این دور روز صورت گرفت.

ظریف در باره اینکه در مورد سوریه جلسه طولانی و جدی بود، تصریح کرد: درباره سوریه بحث‌های بسیار صریحی انجام انجام شد و گروهی از شرکت‌کنندگان تلاش داشتند که باید راجع به آقای بشار اسد تصمیم‌گیری شود.

ظریف با اشاره به اینکه ما چند نکته را در این جلسه تصحیح کردیم که در بیانیه نهایی نیز آمده است، گفت: اول اینکه ما گفتیم طرف‌های موضوع سوریه مردم سوریه هستند و ما طرف و موضوع سوریه نیستیم، ما کسانی هستیم که در این جلسه جمع شده‌ایم برای اینکه به اجرای راه حل سیاسی کمک کنیم و تصمیم‌گیرنده تنها مردم سوریه هستند.

ظریف گفت: دوم آنکه ما تاکید کردیم که باید با ترورسیم مقابله بشود و سوم اینکه درباره اینده سوریه باید مردم سوریه تصمیم‌گیری کنند و ما اینجا نیامده‌ایم که تصمیم بگیریم که چه کسی مسئولیت در سوریه داشته باشد و چه کسی نداشته باشد.

وی افزود: البته اختلاف نظر اساسی هنوز هست و یک گروهی در این جمع از اول مبنای کار سیاسی خود را بر آن گذاشتند که اقای اسد نباید باشد و ما هم گفتیم که این تصمیمی است که باید مردم سوریه بگیرند و به آن تاکید کردیم.

وی با تاکید بر اینکه بیانیه نهایی، بیانیه نسبتا معتدلی است و آن دیدگاه‌های افراطی را ندارد، گفت: نکات بسیار مهمی در بیانیه آمده است مثل اینکه هر راه حل سیاسی باید توسط مردم و گروه‌های سوریه گرفته شود و نهایتا این مردم سوریه هستند که در باره آینده خود تصمیم می‌گیرند.

ظریف با اشاره به اینکه باید دید که آیا اراده سیاسی برای پذیرفتن واقعیات منطقه ما وجود دارد یا نه، گفت: باید همه همسایگان ما و همه بازیگران بین‌المللی این باور را پیدا کنند که داعش دشمن همه ماست، داعش یک اهرم بازی نیست، داعش یک خطر جدی و امنیتی برای همه ما است و همه کشور‌ها باید با آن برخورد جدی داشته باشند.

وزیر خارجه کشورمان افزود: افراط و تروریسم خطری است که همه را تهدید می‌کند و ما منتظریم واقع‌بینی را در روند تصمیم‌های اعضای جلسه ببینیم.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا