کد خبر: 317819 A

معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل:

ایلنا: سفیر و معاون نماینده دائم ایران درسازمان ملل گفت: اصلاح شورای امنیت با مشارکت همه جانبه اعضای سازمان ملل متحد امکان پذیر است.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی در سخنرانی جلسه مجمع عمومی در مورد اصلاحات در شورای امنیت گفت: جامعه بین المللی بار‌ها به این نتیجه رسیده است که شورای امنیت با ترکیب و روش‌های کاری فعلی دیگر قادر به ایفای نقش خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی نیست.

وی افزود: همه اعضای سازمان ملل متحد در لزوم اصلاح ساختار شورای امنیت اتفاق نظر داریم. ما نیازمند شورای امنیتی موثر‌تر، پاسخگو‌تر و شفاف‌تر هستیم که نماینده واقعی همه اعضای ملل متحد باشد.

سفیر کشورمان همچنین اظهار داشت: تلاش‌های ناموفق فراوان برای تغییر ترکیب شورا یا بهبود روش‌های کاری آن ریشه در این واقعیت دارد که میزان اعتماد به این رکن مهم ملل متحد به شدت کاهش یافته است و لذا هرگونه اقدام در جهت اصلاح شورا باید بر اساس توافق و اجماع همه اعضای سازمان ملل متحد و یک اراده سیاسی واقعی بنا شود.

وی افزود: اصلاح شورای امنیت امر حساس و مهمی است که باید با تدبیر و دوراندیشی انجام شود چراکه هرگونه بی‌تدبیری و شتاب در این امر می‌تواند پیامدهای بسیار جدی و عمیق بر عملکرد سازمان و دنیا داشته باشد.

دهقانی در پایان گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بین المللی در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد تنها بستر مناسب برای بحث و بررسی اصلاح شورای امنیت است. این مذاکرات باید با مشارکت همه اعضای ملل متحد و بصورت همه‌جانبه و شفاف هدایت شود و جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت لازم در این فرایند است.

سازمان ملل متحد غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا