کد خبر: 318054 A

پایان پنجمین جلسه دادگاه میلیاردر نفتی؛

ایلنا: پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی به ادامه دفاعیات بابک زنجانی اختصاص دارد.

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی حالی برگزار خواهد شد که در جلسه اول رسیدگی حدود صفحه از کیفرخواست قرائت شد و در جلسه دوم رسیدگی با احتساب جلسه اول، حدود ۱۳۷ صفحه از کیفرخواست قرائت شد که مهمترین قسمت در قرائت اتهامات زنجانی، رابطه او با برخی افراد در قرارگاه خاتم برای پیشبرد عناوین مجرمانه خود بود و همچنین امضای سه وزیر و چند مقام مسئول دولت محمود احمدی‌نژاد در تایید بانک بابک زنجانی بود.

همچنین سومین جلسه دادگاه درخواست استمهال وکلای مدافع، از سوی قاضی قبول شده بود تا جلسه چهارم در تاریخ ۹ آبان برگزار شود. جلسه چهارم دادگاه (جلسه گذشته) نیز جلسه قرائت دفاعیات بابک زنجانی بود که روز گذشته برگزار شد.

ساعت ۰۸:۰۰
ورود بابک زنجانی به دادگاه

بابک زنجانی٬ وکلای مدافع و خانواده زنجانی با تدابیر شدید امنیتی وارد دادگاه شد.

ساعت ۰۹:۰۰
آغاز رسمی جلسه پنجم رسیدگی به پرونده بابک زنجانی

با حضور قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی آغاز شد.

ساعت ۰۹:۲۰
تماس وکلای خارجی بابک زنجانی با دادگاه

قاضی صلواتی٬ قاضی رسیدگی کننده پرونده در جلسه امروز از تماس وکلای خارجی زنجانی خبر داد و گفت آنها برای واریز پول تماس گرفته‌اند.

وی همچنین توضیح داد که با هماهنگی بانک مرکزی شماره حسابی در اختیار وکلای خارجی بابک زنجانی قرار گرفته است که قاضی صلواتی خطاب به زنجانی گفت: ما منتظر واریز پول می‌مانیم.

ساعت ۱۰:۲۰
ادامه دفاعیات بابک زنجانی

بابک زنجانی که روز گذشته دفاعیات خود را قرائت می‌کرد٬ در جلسه امروز نیز به قرائت دفاعیات خود پرداخت و گفت: من صلاح کار خود را می‌بینم و دستور را نگاه می کنم و یک سری پرداخت‌هایی از سوی صندوق بازنشستگی نفت بوده است که جداگانه توضیحات آن را برای شما نوشتم.

زنجانی به انواع مختلف بانک‌ها در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: یک سری از بانک‌ها٬ بانک‌های بازرگانی یا آف شور هستند و داخل کشورها کار می کنند و این بانکها می‌توانند با وجه رایج آن کشور کار کنند، بانک‌های بازرگانی وقتی از مردم سپرده‌گیری می‌کنند مجبور هستند سپرده قانونی به بانک مرکزی بدهند اما بانک‌های سرمایه‌گذاری آن دسته از بانک‌هایی هستند که لازم نیست در بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنند.

وی گفت: بانک مسکن و بانک مرکزی وقتی می‌خواستند در بانک من حساب باز کنند، برگه‌ای امضا کردند که اگر پول‌ها سرمایه‌گذاری شود اشکالی ندارد و با علم به همین موضوع در بانک مالزی حساب باز کردند، فرض می‌کنیم که من پول شرکت H.K را سرمایه‌گذاری کردم که اینطور نبوده، اما اگر همین کار را به فرض مثال انجام داده باشم، وظیفه ذاتی بانک من بوده است.

اگر کسی توانست پنج دلار به حسابی که داده‌اید٬ پول بریزد٬ همه اتهام‌ها را قبول می‌کنم

زنجانی تصریح کرد: آقایان نفتی به دادگاه نامه نوشتند و چهار شماره حساب دادند، آنها اگر توانستند پنج دلار پول بریزند و فیش آن را بیاورند بنده تمام اتهامات را قبول می کنم چرا که این شماره هایی است که نمی شود از بیرون به آن پولی واریز کرد.

خلق پول اشکالی ندارد

وی ادامه داد: خلق پول اشکالی ندارد، بانک‌ها هم خلق پول می‌کنند و این خلق پول تا زمانی جرم نیست که بانک بتواند پاسخ مشتری را بدهد. متأسفانه در این پرونده مدام می‌بینیم موضوع منشأ مطرح شده و گفته شده که پول من منشأ ندارد، این در حالی است که به آن منشأ نمی‌گویند بلکه پشتوانه مالی است.

منشأ پول را با پشتوانه آن اشتباه گرفته‌اید

در اصل، یک شخص یا یک بانک به اندازه پول، طلا و اعتباری که نزد دیگران دارد پشتوانه مالی دارد و متأسفانه بازپرس‌هایی که اطلاعات کمتری به قانون پول و تجارت دارند، منشأ پول را با پشتوانه آن اشتباه می‌گیرند.

بابک زنجانی خطاب به وکلای بانک مسکن: طلبی از من ندارید که به جان من چسبیده‌اید

وی ادامه داد: بانک مسکن و بانک توسعه برای خود واحدی به نام اطلاعات بانکی دارند که اگر بخواهند با یک بانک دیگر همکاری داشته باشند، از طریق این واحد ارزیابی می‌کنند، مثلاً بانک FIRST SLAMIC BANK را بررسی می‌کنند و می‌گویند جمعاً می‌توانیم به این بانک یک‌هزار میلیارد اعتبار بدهیم. تعجبم این است که در دولت قبلی هر کاری که انجام می‌شده، کسی نمی‌دانسته، و امروز که دولت تغییر کرده، فکر می‌کنند قبلی‌ها هر کاری کرده‌اند اشتباه بوده و همه هم امروز و در این دولت فهمیده‌اند که من کلاهشان را برداشته‌ام.

زنجانی خطاب به وکلای بانک مسکن گفت: پولم من در حساب شما بوده، بد یا خوب، حساب را ریجکت کنید، شما طلبی از من ندارید که اینحا نشسته‌اید و به جان من چسبیده‌اید.

کارهای شما را فقط می‌شود در تگزاس انجام داد

وی افزود: وزارت نفت، شرکت وانکرز را که متعلق به من بوده را ارزیابی کرده، گفتند من ۸ میلیارد و ۱۸۹ میلیون تومان پول دارم، بعد در انتها، کار‌شناسی کرده و گفته چون پول فاقد منشأ است، آن شرکت را با رقمی معادل یک میلیارد و ۳۰۶ میلیون تومان از من گرفته است، مگر می‌شود؟ چنین کارهایی را فقط می‌شود در تگزاس انجام داد.

بانک مسکن برای درست کردن اشتباهش ۶۵ میلیارد پول دستی از من خواست

متهم پرونده نفتی گفت: من پنجشنبه‌ها شرکتم تعطیل بود و خودم تنها به شرکت می‌رفتم و کارهای هفتگی را انجام می‌دادم، یک روز صبح از بانک مسکن با من تماس گرفتند و گفتند که باید حضوراً مرا ملاقات کنند، گفتم امروز تعطیل است اما آنها گفتند موضوع مهم است و ساعت ۱۱ صبح به شرکت آمدند. اعضای هیأت مدیره، مدیرعامل، مدیر حقوقی و... به شرکت من آمدند و گفتند ما به شخصی ۶۵ میلیارد پول داده‌ایم، اما از او نه چک داریم نه سفته، روز شنبه هم در مفاسد اقتصادی دادگاه داریم و اگر این پول نباشد، همه ما بازداشت می‌شویم، لطف کن ۶۵ میلیارد به ما پول دستی بده.

۶۷ میلیون یورو به حساب شعبه ونوس بانک مسکن ریختم

زنجانی در ادامه با بیان اینکه ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه سوار هواپیما شدم و به کیش رفتم٬ گفت: ۶۷ میلیون یورو به بانک ملت فروختم و پول را آوردم شعبه ونوس بانک مسکن و ریختم به حساب یک شرکتی که آن‌ها گفته بودند. آن‌ها قول دادند هفته دیگر پول من را برگردانند، اما من سه ماه تماس می‌گرفتم و جواب من را نمی‌دادند. آخر هم گفتند پول نداریم، می‌توانیم به تو ملک بدهیم. من که دیدم پولی به من ندادند، گفتم ملک بدهید. یکسری املاک بدون سند دادند و سند‌هایشان را هیچگاه به نام من نزدند و جوابم را هم ندادند.

وی تصریح کرد: جالب اینجاست که در کیفرخواست ذکر شده که آقای «ک» کارمند بانک که کلاً ۵ میلیون حقوق می‌گیرد، ۶۵ میلیون یورو به من پول داده و من هم آن را به حساب بانک مسکن ریختم، آیا اگر درحق یک نفر انسانیت می‌کنید٬ باید این کار را با او بکنند؟ این کارمند در تمام عمرش ۶۵ میلیون یورو را یکجا دیده؟ من نمی‌دانم بانک مسکن به دنبال چیست؟ اما بداند که این پول را وصول می‌کنم و حتی اگر از طریق داخل کشور زورم نرسد، از خارج از کشور اقدام می‌کنم و این ۶۵ میلیارد تومان را وصول می‌کنم.

قاضی صلواتی در پاسخ بابک زنجانی گفت: مدیرعامل بانک مسکن در پرونده ۳ هزار میلیاردی در شعبه ۱۵ در حال محاکمه است.

آمریکا و اتحادیه اروپا برای کمک به وزارت نفت تحریمم کرده‌اند

بابک زنجانی در ادامه گفت: بانک مرکزی الان از همه بانک‌ها طلبکار است، آیا کسی می‌گوید بانک‌ها بی‌منشاء پول به کسی داده‌اند؟

۹ شب در سفارت ایران خوابیدم تا دستگیر نشوم

وی افزود: موضوع دیگر بحث تحریم‌هاست، وقتی اتحادیه اروپا و خزانه‌داری آمریکا بانک یا شخصی را تحریم می‌کند٬ دلیل آن را در نامه ذکر می‌کند، در دلیل تحریم‌های من از سوی اتحادیه اروپا و خزانه‌داری آمریکا آمده بود که «شما به دلیل کمک به وزارت نفت جمهوری اسلامی، کمک به بانک مرکزی جمهوری اسلامی و داشتن نقش کلیدی در جابجایی پول‌ها مورد تحریم قرار گرفته‌اید». من وقت داشتم نسبت به این موضوع اعتراض کنم که کجا پول وزارت نفت را جابجا کردم؟ وکلای من هم پیگیر این کار بودند اما اگر فشار می‌آوردند ۱۵ تا ۲۰ سال هم باید در زندان آنجا تحمل کیفر می‌کردم.

اگر بچه‌های وزارت اطلاعات نبودند٬ بازداشت شده بودم

وی گفت: وقتی تحریم شدم امارات بودم، به فرودگاه امارات که رسیدم اخبار را دیدم و متوجه تحریم شدم، از گیت که رد شدم من را بازداشت کردند و بردند و اگر بچه‌های وزارت اطلاعات و دوستانم نبودند نمی‌توانستیم کاری کنیم، من ۹ شب در سفارت ایران خوابیدم تا نتوانند من را بگیرند.

زنجانی به وکیل مسکن: مگر پولت را از امامزاده آورده‌ای؟ هرچه پول دادند٬ بگیر

وی خطاب به وکیل وزارت نفت گفت: آقای وکیل نفت شما چند روزه می‌گویید اگر متهم می‌خواهد به ما پول بدهد٬ باید چک کنیم پول سلاح و مواد مخدر نباشد و باید خیلی پول تمیزی باشد، تو که پولت را از امامزاده نیاورده‌ای که از من توقع داری! هرچی پول آوردند و دادند٬ شما بگیر.

تأمین اجتماعی به واسطه نامه بانک مسکن به من چک داده است

زنجانی اظهار داشت: تأمین اجتماعی باید به بانک مسکن بگوید که ۶ تا ۷ ماه ۴ میلیارد یورو در حساب این بانک پول داشت، اگر من آدم بدی بودم به بانک مسکن ارتباط دارد٬ چون تأمین اجتماعی به واسطه پرینت و نامه بانک مسکن به من چک داده است اما امروز یکی دیگر پول را برداشته و تأمین اجتماعی علیه من اقامه دعوا کرده است.

از تأمین اجتماعی چیزی نگرفته‌ام که از من شکایت دارد

وی با بیان اینکه من از تأمین اجتماعی چیزی نگرفته‌ام که امروز از من شکایت دارد٬  به سیستم سوئیفت اشاره کرد و گفت: این سیستم یک وسیله پرداخت است و مثل ایمیل است و قابلیت هک ندارد و به صورت MT پیام‌ها را بین بانک‌ها جابجا می‌کند. این سیستم در وزارت نفت پیش از تحریم وجود داشت اما بعد از اینکه تحریم شد به سمت بانک مرکزی و بانک‌های دیگر رفت. زمانی که سیستم MT طراحی شد باید برای صدور برات به سوال‌هایی پاسخ می‌دادیم. ضمن اینکه در این سیستم یک زبان واحد ترسیم شده بود٬ بنابراین اینکه بگویند چون از طریق MT پیام‌ها را ارسال کردم و به سوئیفت کاری نداشتم و جعل کرده‌ام، سخن اشتباهی است.

پول‌ها را تبدیل می‌کردم چون کار بانک همین است

وی با بیان اینکه یکی از اختلاف‌های بزرگ ما با بازپرس در خصوص سیستم Cash Desk است٬ ادامه داد: بازپرس می‌گوید که پول این Cash Desk از کجاست؟ آخر پول را که به Cash Desk منگنه نمی‌کنند، بلکه سهام و اموال است که Cash Desk را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بانک من همین الان در چین، کره، آلمان و خیلی جاهای دیگر صد‌ها حساب کارگزاری دارد و اگر بخواهم وضعیت حساب‌هایم را رصد کنم همه را تک به تک بررسی نمی‌کنم بلکه از Cash Desk کمک می‌گیرم.

وی گفت: یکی از کارهای بانک FIIB کار فارکس بود، من خودم یک Farex کار حرفه‌ای هستم، در مالزی پول‌های بزرگ در Farex به کار گرفته می‌شود.

زنجانی گفت: بازپرس می‌گوید چرا دلار را به ین ژاپن و ین ژاپن را به دلار تبدیل کرده‌ام و نوشته این آقا پول‌ها تبدیل می‌کند. دیوانه نبودم که٬ اینها کار ذاتی بانک من بوده است.

ساعت ۱۲:۱۰
پایان جلسه پنجم رسیدگی به پرونده بابک زنجانی

با اعلام قاضی صلواتی جلسه پنجم دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی پایان یافت. زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

بابک زنجانی شرکت اچ کی بانک FIIB شرکت نیکو هلدینگ سورینت کیش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر