کد خبر: 319288 A

امیر شاه‌صفی در پکن مطرح کرد؛

ایلنا: فرمانده نیروی هوایی ارتش برگزاری رزمایش های مشترک میان نیروهای هوایی ایران و چین را ضروری خواند و خواستار تسریع در نهایی شدن پیش نویس توافق میان این دو ارتش شد.

به گزارش ایلنا، امیر خلبان حسن شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش کشورمان و  ژنرال خو جی لیانگ معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین امروز در پکن دیدار و گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این دیدار آمادگی خود را برای تعامل و همکاری میان سه کشور ایران، چین و روسیه در خصوص برقراری امنیت در کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه اعلام کردند.

فرمانده نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه براساس تدابیر مقام‌های عالی ایران مصمم هستیم که روابط با کشور دوست، چین را ارتقاء دهیم، گفت: آمادگی داریم تا در تمام زمینه‌های مورد علاقه یکدیگر همکاری داشته باشیم.

شاه‌صفی، آشنایی با توانمندی‌های نظامی، آموزشی تبادل تجربیات و برگزاری رزمایش‌های مشترک میان نیروهای هوایی دو کشور را ضروری خواند و تسریع در نهایی شدن پیش‌نویس توافق میان ارتش ایران و چین در این زمینه‌ها را خواستار شد.

وی با اشاره به اینکه پایه‌های همکاری میان نیروهای مسلح دو کشور به صورت اصولی ایجاد شده است، افزود: در آینده می‌توانیم روابط میان نیروهای مسلح را به عالی‌ترین سطح ارتقاء دهیم.

شاه‌صفی گفت: ما در بحث دشمن‌شناسی، اشتراکات فراوانی داریم ودر کنار یکدیگر، یک هدف مشترک را دنبال که همانا استقلال‌خواهی است دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دخالت در امور دیگر کشورها و بازی با سرنوشت آنها اقدام درستی از نظر ما نیست.

همکاری دو جانبه در حوزه امنیت و برقراری امنیت در منطقه، کمک به تجهیزات نظامی و بهره‌برداری از فضای دو کشور برای ترابری هواپیماهای جنگنده و همکاری در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر محورهای گفت‌وگو در این دیدار بود.

پیگیری مصوبات ملاقات‌های انجام شده در دو سال اخیر و اجرایی کردن آنها، انتقال تجربیات در زمینه آموزش‌های هوایی با توجه به تجربیات بالای نیروی هوایی دو کشور، بازدید طرف چینی از دستاوردهای نیروهای مسلح ایران در آینده نزدیک و حضور نماینده‌های نظامی در سفر آتی رئیس جمهور چین به ایران برای پیگیری و تسریع در اجرایی شدن مفاد پیش‌نویس توافقنامه‌های نظامی میان دو کشور از دیگر موضوعات گفت‌وگو میان فرمانده نیروی هوایی کشورمان با معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین بود.

معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین نیز گفت: روابط نظامی دو کشور همتای سایر حوزه‌ها از جمله اقتصادی و سیاسی در حال ارتقاء است.

خو جی لیانگ با بیان اینکه روابط میان نیروهای مسلح به سطح بسیار عالی ارتقاء یافته است، افزود: این روابط برای حفظ منافع و صلح و ثبات دو کشور و حتی جهانی مفید است.

وی با اشاره به اینکه ایران دارای سوابق درخشانی است، گفت: ایران و چین کشورهای قدرتمندی در جهان هستند و خدمات فراوانی به جهانیان عرضه کرده‌اند.

ژنرال خو جی لیانگ با بیان اینکه در تاریخ معاصر با تلاش رهبران دو کشور، روابط در عالی‌ترین سطح قرار دارد، افزود: در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، انرژی و نظامی روابط بسیار خوبی داریم.

وی گفت: دولت چین برای همکاری با ایران اهمیت زیادی قائل است و برای مردم چین نیز دوستی صمیمانه با ایران بسیار با اهمیت است.

معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین تاکید کرد: ما دو کشور مستقل هستیم که می‌توانیم به صلح و ثبات منطقه و جهان کمک کنیم.

سرتیپ خلبان حسن شاه‌صفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر