کد خبر: 319436 A

در دیدار «صالحی» با «شینزو آبه» مطرح شد؛

ایلنا: نخست وزیر ژاپن در دیدار امروز «علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با وی در توکیو، از توافق «بر جام» استقبال و بر اجرایی شدن آن تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، دیدار صالحی با «شینزو آبه» پیش از ظهر امروز - پنجشنبه - (به وقت محلی) در توکیو صورت گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در این دیدار ضمن قدردانی از حمایت‌های ژاپن در طول مذاکرات هسته‌ای، به روند همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی بر اساس نقشه راه و اجرایی شدن بر جام تاکید کرد.

وی اظهار داشت: تا ۲۴ آذرماه (۱۵ دسامبر) آژانس بین المللی انرژی اتمی، ارزیابی خود را از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران اعلام می‌کند و پیش بینی ما این است که در اوایل دی ماه (اواخر دسامبر) روز اجرای برجام فرا می‌رسد.

صالحی با یادآوری زمینه‌های توسعه روابط ایران و ژاپن، بیانیه مشترک وزرای امور خارجه ایران و ژاپن را مورد توجه قرار داد و با اشاره به طرح ایجاد مرکز ایمنی هسته‌ای در برجام، از مساعدت طرف ژاپنی در ایجاد این مرکز استقبال کرد.

وی با تجدید دعوت از سوی روحانی رئیس جمهوری کشورمان از نخست وزیر ژاپن برای سفر به تهران، خواستار ایجاد زمینه لازم برای توسعه روابط تجاری، اقتصادی با تمرکز بر بازاریابی و تولید مشترک بین ایران و ژاپن شد.

نخست وزیر ژاپن با ابراز خوشحالی از سفر صالحی به ژاپن، به شرایط متشنج امنیتی منطقه خاورمیانه با حضور جریان مخرب داعش اشاره و بر لزوم تقویت همکاری ایران و ژاپن و توسعه آن در جهت مقابله با این تهدیدات تاکید کرد.

 «آبه» نیز متقابلا ضمن دعوت از روحانی برای بازدید از ژاپن، بر گسترش روابط تجاری دو کشور به ویژه پس از اجرایی شدن برجام تاکید کرد.

علی اکبر صالحی رییس آژانس انرژی اتمی ایران روز یکشنبه دهم آبان ماه جاری به منظور دیدار و گفت‌و‌گو با مقام‌های عالیرتبه ژاپنی و شرکت در اجلاس «پاگوآش» وارد توکیو شد.

علی اکبر صالحی شینزو آبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر