کد خبر: 320613 A

هفتمین جلسه پرونده فساد نفتی؛

ایلنا: متهم پرونده موسوم به فساد نفتی و موکلان وی برای شرکت در جلسه هفتم رسیدگی در دادگاه حاضر شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ششمین جلسه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی با حضور متهم در دادگاه آغاز شد.

در جلسه اول رسیدگی حدود صفحه از کیفرخواست متهم توسط نماینده دادستان قرائت شد که حکم افساد فی الارض برای متهم درخواست شد.

در جلسه دوم رسیدگی با احتساب جلسه اول، حدود ۱۳۷ صفحه از کیفرخواست قرائت شد که مهمترین قسمت در قرائت اتهامات زنجانی، رابطه او با برخی افراد در قرارگاه خاتم برای پیشبرد عناوین مجرمانه خود بود و همچنین امضای سه وزیر و چند مقام مسئول دولت محمود احمدی‌نژاد در تایید بانک بابک زنجانی بود.

همچنین سومین جلسه دادگاه درخواست استمهال وکلای مدافع، از سوی قاضی قبول شد.

جلسه چهارم دادگاه در تاریخ ۹ آبان نیز به قرائت دفاعیات بابک زنجانی گذشت که در آن متهم اعلام کرد تا یکی دو روز دیگر در دو مرحله هزار و ۹۶۸ میلیون یورو ضمانت‌نامه می‌دهم.

در جلسه پنجم رسیدگی، ادامه دفاعیات متهم قرائت شد که در آن متهم از برخی اتفاقات در مورد بانک مسکن و همچنین فرار وی از بازداشت در امارات سخن گفت. قاضی صلواتی در جلسه گذشته از تماس وکلای خارجی بابک زنجانی و آمادگی برای پرداخت بدهی موکلشان خبر داد.

در جلسه ششم رسیدگی ادامه دفاعیات متهم قرائت شد که در آن متهم به بیان دفاعیات خود در رابطه بدهی‌های خود سخن گفت.

ساعت ۰۸:۳۰
بابک زنجانی وارد دادگاه شد

بابک زنجانی با تدابیر امنیتی همچون دفعات قبل به دادگاه وارد شد. وکلای مدافع زنجانی و خواهران وی نیز در دادگاه حضور دارند. بابک زنجانی قبل از شروع جلسه دادگاه دقایقی با وکیل مدافع‌اش صحبت کرد.

ساعت ۰۹:۱۵
آغاز هفتمین جلسه دادگاه

جلسه رسیدگی به این پرونده، با حضور متهم و وکلای وی آغاز شد.

قاضی صلواتی، «مرتضی تورک» معاون دادستان تهران را به منظور ارائه توضیحاتی در مورد توقیف، کار‌شناسی و ارزشیابی اموال بابک زنجانی به جایگاه دعوت کرد.

۹:۴۵
 

تورک معاون دادستان تهران: زنجانی از ابتدا جهت رد اموال فهرستی از اموال خود نوشت و به دادستانی ارائه کرد.

در این لیست هیچ نامی از چاه‌های نفت وی در عراق و تاجیکستان و یا اموالی که وی در دو جلسه قبل دادگاه اعلام کرد نبود.

دادستانی تهران هیاتی را به مالزی اعزام کرد، نماینده زنجانی به ما گفت: پول آب، برق، گاز و تلفن پرداخت نشده و ما حقوق نگرفته‌ایم، لطفا به ما کمک کنید.

بنا به اظهارات نماینده زنجانی در مالزی منظور متهم نفتی از دفتر بانک FIIB در منطقه لاوان یک اتاق و چند رایانه بوده است.

۱۰:۱۵

تورک معاون دادستان تهران: برای هر یک از اموال بابک زنجانی کار‌شناس خبره‌ای از دادگستری انتخاب شد/جلسات کار‌شناسی با حضور وکیل، خانواده، مدیران منسوبی زنجانی، اعضای هیات مدیره و کار‌شناسان برگزار می‌شد/زنجانی برای برخی از اموال خود از جمله فرش‌های منزل و لوازم اداری قیمت‌هایی را می‌گفت که مورد پذیرش کار‌شناسان خبره دادگستری نبود و وی برای اظهارات خود سندی هم نداشت.

۱۰:۲۰

تورک معاون دادستان تهران: زنجانی مدعی است لوستر‌ها، میز و لوازم اداری دفتر مرکزی وی ۴ میلیارد تومان می‌ارزد/متهم نفتی مدعی است لوسترهای دفترش ۱. ۵ میلیارد تومان ارزش دارد؛ کار‌شناسان این اعتقاد را ندارند/زنجانی برای دفتر خود ۴۰۰ میلیون تومان لوازم بدنسازی خریده بود.

۱۰:۳۰

تورک معاون دادستان تهران: زنجانی ملک «ایران زمین» را بزرگ‌ترین دارایی خود در ایران عنوان می‌کند/منبع پیش پرداخت خرید این ملک از دارایی وزارت نفت بوده است/ زنجانی ارزش ملک «ایران زمین» را ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است اما کار‌شناسان خبره دادگستری ارزش ان را ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده اند/ارزش کل دارایی زنجانی در ایران ۲۵۹۵ میلیارد تومان است/زنجانی از لیست ابتدایی ارائه شده به دادستانی ۴ دستگاه خودرو، یک ساختمان و ۳ ویلا را خارج کرد/

زنجانی مدعی است ویلای لواسان که در لیست رد مال بوده متعلق به مادرش است و به همین خاطر از لیست رد مال، ویلا را خارج کردیم اما این ویلا همچنان در توقیف دادستانی است

هنوز انتقال قطعی سهام شرکت‌ها به وزارت نفت صورت نگرفته است

۱۸ مورد از شرکت‌ها و دارایی‌های اقای زنجانی تحویل وزارت نفت شده است.

۱۰:۵۰

زنجانی: آقای تورک می‌گویید اموال من ۲۵۹۵ میلیارد ارزش دارد، لطفا این مبلغ را بردارید و باقی اموال را به خودم بدهید.

تورک معاون دادستان تهران: این هفته جلسه‌ای داریم.

وکیل بابک زنجانی: مجموعه دادستانی تهران با زحمات شبانه روزی کار کار‌شناسی را پیگیری کردند و ما از دادستانی در مورد ارزیابی اموال متشکریم، مشکل ما کار‌شناسی است.

۱۱:۱۵

طفره چندین باره زنجانی از پاسخ به سوال رییس دادگاه.

قاضی صلواتی: اقای زنجانی قرار بود امروز در مورد منشا پول و شخص شیخ توضیحاتی ارائه کنید؛ شیخ کیست؟ با چه ضمانتی به شما وام ۱۵ میلیارد یورویی داده؟ اصلا شیخی وجود دارد؟

زنجانی: چنانچه دادستانی می‌خواهد بداند که شیخ کیست برود در امارات شکایت کند تا بگویند شیخ کیست (!)

توضیحات نجفی معاون دادستان تهران با استناد به قانون مجازات اسلامی

۱۱:۱۷

نام شیخ ۱۵ میلیارد یورویی پرونده متهم نفتی مشخص شد

نجفی نماینده دادستان تهران: مدعی هستید «شیخ حشر» به شما اعتماد بسیار دارد/ ایشان را به دادگاه بیاورید شهادت بدهد/بگویید شرکت این فرد کجاست؟ نام شرکتش چیست؟

۱۱:۳۰

قاضی صلواتی: یک روز دیگر به شما برای ارائه مدرک محکمه پسند در مورد منشا ۱۵ میلیارد یورو و معرفی شیخ حشر فرصت می‌دهم.

بابک زنجانی شرکت اچ کی بانک FIIB شرکت نیکو هلدینگ سورینت کیش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر