کد خبر: 320769 A

کمالوندی:

ایلنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: چهار کشور از اعضای 1+5 پذیرفته‌اند که در تامین تجهیزات پیشرفته برای رآکتور اراک و موضوعات مختلف با کشورمان همکاری کنند.

به گزارش ایلنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست مشترک سفرای ایران در خارج از کشور با مسئولان این سازمان گفت: سند رسمی بازطراحی رآکتور اراک نهایی شده و قرار است وزرای خارجه 1+5 آن را امضا کنند که این اقدام یا در جمع مشترک آنان در روزهای آینده انجام می‌شود و یا سند برای امضا به پایتخت‌ها ارسال خواهد شد.

وی گفت: درباره این سند بارها در مکان‌های مختلف مذاکره شده است و می‌بایست بین 6 کشور مقابل در این باره هماهنگی می‌شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در این باره مذاکراتی در وین داشتیم و اخیرا نیز با حضور مسئولان وزارت امور خارجه در چین رایزنی هایی شد. این سند که به مرحله امضا رسیده ، سند خوبی است که بازطراحی رآکتور اراک و همکاری طرف مقابل را در این باره و دیگر زمینه های مد نظر تضمین می‌کند.

کمالوندی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، اضافه کرد:‌ البته خودمان حتی بدون کمک کشورهای مختلف می‌توانیم این رآکتور را بازطراحی کنیم، اما اگر بخواهیم کارها را تسریع کنیم و بخشی از تجهیزات را به علت زمانبر بودن نسازیم و وارد کنیم این سند می‌تواند سند مهمی باشد.

وی افزود: ‌چهار کشور از اعضای 1+5 پذیرفته‌اند که در تامین تجهیزات پیشرفته برای این رآکتور و موضوعات مختلف با کشورمان همکاری کنند.

کمالوندی درباره نحوه امضای سند بازطراحی رآکتور اراک گفت : اگر فرصتی ایجاد شود که وزرای خارجه ایران و 1+5 در روزهای آینده در جایی جمع شوند امضا خواهد شد.

وی افزود:‌ برای این کار نیم نگاهی هم به نشست آینده وین بود، اما چون احتمال دارد آقای ظریف در این نشست حضور نداشته باشد ممکن است در فرصت دیگری انجام شود. وزارت امور خارجه به زودی نتایج مذاکرات را در این باره اعلام می‌کند.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چگونه پیش از بسته شدن پرونده PMD، رئیس جمهور در نمایشگاه مطبوعات از آغاز تبادل سوخت از هفته آینده خبر داد اظهار داشت: تصورم این است که رئیس جمهور به بخشی از موضوع اشاره کرده است؛ ملاحظات رهبر انقلاب درباره تبادل سوخت ، قطعا و دقیق در نظر گرفته می‌شود.‌

کمالوندی گفت: نکته ای که آقای روحانی می‌خواست اشاره کند این است که کشورمان نخستین بار به صادرکننده مواد غنی شده تبدیل می‌شود که خبر مهم و خوبی است ضمن اینکه در قبال مواد غنی شده مواد طبیعی دریافت می‌کنیم و این به نحوی انجام می‌شود که به نفع کشورمان باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان و نحوه ایجاد ستاد نظارت بر برجام اظهار داشت: ما هم در حال پیگیری موضوع هستیم و طبق نظر رهبر معظم انقلاب قرار است اعضای آن بر مراحل اجرای برجام نظارت عالی داشته باشند.

وی گفت: البته اکنون نیز گزارش اقداماتمان را به دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه می‌کنیم و این دستگاه‌ها بی‌اطلاع نیستند، اما هر چه زودتر تشکیل شود بهتر است و ما نیز می‌توانیم سوالاتمان را مطرح کنیم.

کمالوندی افزود: درباره تشکیل این ستاد در حال صحبت با شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری هستیم و به زودی ترکیب و اعضای آن مشخص و اعلام می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: همانطور که آقای شمخانی اعلام کرد اعضا و روش کار این ستاد باید تایید شود که در روزهای آینده تشکیل می‌شود.

براساس این گزارش، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صبح امروز (سه‌شنبه) از رآکتور تحقیقاتی تهران و مراکز تولید رادیودارو در سازمان انرژی اتمی دیدن کردند.

بهروز کمال‌وندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر