کد خبر: 320834 A

در دیدار با وزیر اقتصاد کشورمان مطرح شد:

ایلنا: معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ابراز امیدواری کرد هر چه سریعتر شبکه بانکی ایران به سوئیفت متصل شود.

به گزارش ایلنا؛ در دیدار «دیدیه ریندرز» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک با علی طیب نیا، زمینه‌های افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور و برقراری مجدد ارتباط با شبکه سوئیفت در چند هفته آینده مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

طیب نیا در این دیدار درخصوص سابقه رابطه دو کشور گفت: پیشینه روابط اقتصادی دو کشور به بیش از ۱۷۰سال قبل باز می‌گردد، زمانی که نخستین قرارداد تجاری بین ایران و بلژیک امضا شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تاثیرات نامطلوب تحریم‌ها بر روابط تجاری دو کشور در سال‌های گذشته، افزود: شرایط جدید و توفیقات مربوط به مذاکرات ایران و کشورهای طرف مذاکره، زمینه را برای تجدید و توسعه روابط مهیا کرده است.

رندرز نیز در این دیدار به سابقه طولانی روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: از ماه فوریه (بهمن) سال گذشته این دومین دیدارش از ایران است.

وی ادامه داد: زمینه‌های بسیاری برای توسعه همکاری اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد.

وزیر خارجه بلژیک ضمن ابراز امیدواری از رفع سریع تحریم‌ها در آینده نزدیک، گفت: هیچوقت روابط خوب بین دو کشور قطع نشده است و به همین دلیل وزیر تجارت خارجی همراه با ۲۰ نفر از نمایندگان شرکت‌های صنعتی و تجاری بلژیکی در این سفر حضور دارند.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک در ادامه گفت: کارگزاران بخش مالی و تجاری در بلژیک علاقمندند روابط تجاری خود را هرچه سریع‌تر با ایران از سر بگیرند.

رندرز در ادامه گفت: امیدوارم در چند هفته آینده ارتباط وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی با سوئیفت مجددا برقرار شود.

وی، صنعت نفت، تولید محصولات غذایی و کشاورزی و همچنین صنعت انرژی را از جمله زمینه‌های توسعه همکاری‌های بین دو کشور برشمرد و گفت: در زمینه فناوری‌های نوین و به ویژه محیط زیست و پردازش زباله‌ها بلژیک توانمندی‌های خوبی دارد که می‌تواند با شرکت‌های ایرانی در این زمینه همکاری کند.

علی طیب نیا دیدیه ریندرز وزير امور خارجه بلژيك
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر