کد خبر: 323295 A

سفیر ایران در فرانسه:

ایلنا: چشم‌انداز‌ها و گشایش بازار با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از مسئولان شرکت‌ها و تجار فرانسوی با سخنرانی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاریس، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، پاتریک دووجیان وزیر اسبق، نماینده مجلس و رئیس شورای عمومی منطقه اوت دو سن و برونو فوشه سفیر فرانسه در تهران در روز بیست و هفتم آبان‌ماه جاری در پاریس برگزار شد.

به گزارش ایلنا‏، در این همایش که به ابتکار اتاق بازرگانی منطقه ایل دو فرانس و در محل بورس پاریس برگزار گردید، فرصت‌های همکاری اقتصادی صنعتی و چشم‌انداز توسعه همکاری‌ها ایران و فرانسه در قالب یک نشست عمومی و دو میزگرد تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیر آنتوان گایی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاریس و منطقه ایل دو فرانس در سخنرانی افتتاحیه خود تحت عنوان «رویکرد اقتصادی خرد ایران، برداشته شدن تحریم‌ها، اصلاحات و آثار برای جوامع خارجی» با اشاره به روابط قوی و تاریخی اقتصادی تجاری بین دو کشور، گفت: ایران با جمعیت ۸۰ میلیون نفر، منابع انسانی با سطح بسیار بالا و منابع طبیعی عظیم، یک بازیگر اصلی منطقه‌ای است.

وی هدف از همایش مذکور را اطلاع‌رسانی و شناسایی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با ایران ذکر کرد.

علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس در سخنرانی خود ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی اخیر پاریس اظهار داشت: این حملات تروریستی از سوی گروه تروریستی داعش که خود را دولت اسلامی می‌خواند در حالی که هیچ ربطی با اسلام که دین صلح است و مخالف به خطر افتادن جان انسان‌های بی‌گناه است، انجام شده که باید با آن مقابله کرد.

وی افزود با توجه به تحرکات و روند رو به رشد روابط ایران و فرانسه، این هفته قرار بود سفر رسمی رئیس جمهور روحانی به پاریس انجام شود که با توجه به حملات تروریستی اخیر که مستلزم توجه و تمرکز شدید دولت فرانسه برای مقابله با آن بود تصمیم گرفته شد که این سفر به تعویق افتاده و در زمان مناسب‌تری انجام شود.

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنرانی خود با تشریح فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل، انرژی، انرژی تجدیدپذیر، انرژی هسته‌ای، صنعت، معدن، مخابرات، بهداشت، کشاورزی و صنعت اتومبیل تصریح کرد: امضای برجام و سفر رسمی وزیر امور خارجه فرانسه به تهران افق جدیدی را در روابط باز کرده است.

وی افزود: ایران می‌تواند یک شریک مطمئن و قوی برای شرکت‌های فرانسوی باشد به شرط آنکه این شرکت‌ها به ایران نه به عنوان صرفاً یک بازار صادرات بلکه به عنوان یک شریک درازمدت نگاه کند.

برونو فوشه سفیر فرانسه در تهران سخنران بعدی این همایش، با ابراز امیدواری نسبت به سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس در آینده نزدیک، خاطرنشان کرد: با توجه به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ و دستیابی به برجام، زمینه رفع موانع موجود بر سر راه گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور فراهم شده است. البته فرانسه در انتظار این روند باقی نمانده و طی دو سال اخیر دو هیات عظیم از سوی مدف بین‌الملل فرانسه در راستای بررسی راه‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند و رفت و آمد شرکت‌های فرانسوی در قالب هیات‌های مختلف یا جداگانه استمرار خواهد یافت.

سفیر فرانسه با اشاره به فرهنگ دیرینه و غنی ایران و نقاط تشابه فرهنگی دو کشور ابراز داشت که ایران دو برابر هزینه‌های دفاعی خود در بخش آموزش هزینه می‌نماید و ۵۰ درصد جمعیت آن زیر ۳۵ سال سن دارد.

وی اراده مقامات فرانسه را همکاری جدی و درازمدت اقتصادی با ایران در حوزه‌های مختلف از جمله مانند حمل و نقل، کشاورزی و بهداشت ذکر کرد.

سفیر فرانسه در تهران با اشاره به رقابت قدرت‌های بزرگ اقتصادی مانند اروپا، آسیا و چین در زمینه همکاری اقتصادی با ایران، بر ضرورت توجه شرکت‌های فرانسوی به امکانات تامین مالی طرح‌های همکاری با ایران را مورد تاکید قرار داد.

در ادامه در دو میزگرد تخصصی این همایش، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ابعاد اقتصادی و حقوقی مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و فرانسه با سخنرانی تعدادی از فعالان اقتصادی در فرانسه مورد بررسی قرار گرفت.

علی آهنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر