کد خبر: 323301 A

امیرعبداللهیان در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل:

ایلنا: معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه تاکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران، امنیت یمن، امنیت عربستان و امنیت منطقه مهم است، اما عربستان نمی‌تواند امنیت دیگران را به مخاطره بیندازد و امنیت خود را تامین کند، این یک تناقض است.

به گزارش ایلنا، اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن که به تهران سفر کرده و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای گروه‌های یمنی، آخرین تحولات یمن و نتایج تلاش‌ها و رایزنی‌های نماینده سازمان ملل با نمایندگان احزاب و طرف‌های سیاسی درگیر در یمن را بررسی کردند.

امیرعبداللهیان در این نشست ضمن تشکر از تلاش‌های پیگیر و فشرده نماینده دبیرکل برای برگزاری گفت‌وگوهای گروه‌های یمنی در ژنو و بازگشت هر چه سریع‌تر ثبات و آرامش به این کشور ابراز امیدواری کرد که کشورهای منطقه کمک کنند تا این دور از گفت‌وگوها به یک توافق پایدار بینجامد.

وی با تاکید بر ضرورت برقراری آتش‌بس و رفع محاصره یمن، اظهار داشت: گفت‌وگوهای ژنو و ابتکار عمل سازمان ملل وقتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که در خصوص مقابله با تروریسم نیز چاره‌اندیشی شود، در غیر این صورت هرگونه راه‌حلی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران، امنیت یمن، امنیت عربستان و امنیت منطقه مهم است، اما عربستان نمی‌تواند امنیت دیگران را به مخاطره بیندازد و امنیت خود را تامین کند، این یک تناقض است. تهران از محوریت سازمان ملل در حل سیاسی مسئله یمن و مبارزه جدی با تروریسم حمایت می‌کند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل نیز با اشاره به آخرین تلاش‌ها و رایزنی‌هایش با برخی کشورها و نمایندگان طرف‌های درگیر در یمن توافق هفت ماده‌ای مسقط و مفاد قطعنامه‌های سازمان ملل را محور گفت‌وگوها دانست و افزود: همه اطراف داخلی و خارجی در یمن بعد از هشت ماه جنگ به این نقطه رسیده‌اند که یمن، راه‌حل نظامی ندارد و فاجعه انسانی در این کشور به مرحله خطرناکی رسیده است.

اسماعیل ولد الشیخ احمد افزود: جمهوری اسلامی ایران کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه است و نقش تعیین‌کننده در مبارزه با تروریسم در منطقه دارد.

حسین امیرعبداللهیان اسماعیل ولد شیخ احمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر