کد خبر: 325081 A

در آنکارا صورت گرفت؛

ایلنا: هیات روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا راهکارهای توسعه سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور و فعال‌سازی اتاق‌های بازرگانی جهت توسعه مناسبات تجاری را با اعضای هیات مدیره اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش ایلنا، روسا اتاق‌های بازرگانی ایران و استان‌های جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران وارد آنکارا شد.

این هیات با هدف توسعه روابط اتاق‌های بازرگانی ایران و ترکیه و آشنایی با ساختار تشکیلاتی اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس‌های کالایی ترکیه (TOBB)، همچنین به منظور بررسی زمینه‌های سرمایه گذاری مشترک میان دستگاه‌ها و فعالان اقتصادی در دو کشور، به ترکیه سفر نموده است.

محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست گفت: این نخستین سفر گروهی هیات‌های اتاق‌های بازرگانی ایران به ترکیه بوده و نشان دهنده علاقه به همکاری بیشتر بخش‌های خصوصی دو کشور است.

جلال‌پور گفت: تجارب خوب ترکیه و ایران در مدیریت اتاق‌های بازرگانی و نقش آن‌ها در توسعه و انسجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در صورتی که باهم هم افزایی شود، می‌تواند راه‌گشا و راهنمای رشد و توسعه همه جانبه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور باشد.

ممیش کوتوکچو رئیس اتاق بازرگانی قونیه و عضو هیات مدیره اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه در دو هیئت ایران و ترکیه، نیز ضمن خوش آمدگویی به هیات ایرانی گفت: ایران مهم‌ترین همسایه ترکیه است و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور همواره در اولویت‌های ما قرار داشته است.

وی سفر هیات ایرانی به ترکیه را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند فصل و چشم انداز مناسبی در مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور در دوران پساتحریم بگشاید.

 ممیش کوتوکچو افزود: از نزدیک سیر مطلوب اقتصاد ایران را دنبال می‌کنیم و امیدواریم با لغو تمامی تحریم‌ها، دوران شکوفایی اقتصاد ایران را شاهد باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی قونیه و عضو هیات مدیره اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه تاکید کرد: حجم تجارت ۱۴ میلیارد دلاری فعلی دو کشور با توجه به عمق و دیرینه روابط اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی میان دو کشور بسیار ناچیز است و امید می‌رود در دوران جدید به ارقام بالاتری در تراز تجاری فی مابین دست یابیم.

ممیش کوتوکچو به وجود مشکلاتی در راه توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: این مشکلات در حدی نیست که قابل حل نباشد و بخش خصوصی به ویژه اتاق‌های بازرگانی دو کشور باید در زمینه حل آن بر دولت‌های خود فشار آورند.

وی بخش فولاد، ساختمان، معدن، گردشگری، شیمیایی و انرژی را از جمله بخش‌های دارای ظرفیت همکاری بالا بین دو کشور دانست و افزود: اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه با همکاری اتاق ایران می‌تواند زمینه مراوده بیشتر بین فعالان اقتصادی را فراهم آورد.

عضو هیات مدیره اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه با یادآوری اینکه در دوران جدید بیش از ۱۰۰ هیات خارجی به ایران سفر کرده‌اند، افزود: جمهوری اسلامی همواره به توسعه مناسبات با کشورهای همسایه در دوران تحریم و پسا تحریم اهمیت داده است و در این جهت ترکیه جایگاه ویژه‌ای دارد.

برنامه دیدار دو جانبه‌ای میان رفعت حصارجیکلی اوغلو رییس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس‌های کالایی ترکیه (TOBB) با هیئت ایرانی و امضای موافقتنامه همکاری بین اتاق‌های دو کشور، بازدید از دانشگاه فنی و اقتصادی اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس‌های کالایی ترکیه، شرکت‌های گردشگری و گمرک (GTI) و بازدید از منطقه صنعتی اوستیم از جمله برنامه‌های هیات بازرگانی ایران در سفر به ترکیه است.

هیات ایران در ادامه به استانبول عزیمت و با «واردان» رییس شورای روابط اقتصاد خارجی ترکیه (DEIK)، روسای اتاق‌های بازرگانی (ITO) و مقام‌های صنایع استانبول (ISO) دیدار خواهند نمود.

محسن جلال پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر