کد خبر: 325646 A

بعیدی‌نژاد در اینستاگرام:

ایلنا: یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ گفت: این نظر آمانو که ارزیابی نهایی آژانس در مورد بحث پی.‌ام. دی یک گزارش سیاه و سفید نخواهد بود، قبلا هم گفته شده است.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در مطلبی که در صفحه اینستاگرامش به عنوان مهم‌ترین محورهای مصاحبه‌اش با خبرگزاری صداوسیما در وین منتشر کرده نوشت: این نظر آمانو که ارزیابی نهایی آژانس در مورد بحث پی.‌ام. دی یک گزارش سیاه و سفید نخواهد بود، قبلا هم گفته شده است. سیاه که مشخص است نخواهد بود به دلیل اینکه همکاری ایران با آژانس یک روند کاملا مثبتی داشته است اما اینکه گزارش کاملا سفید نخواهد بود این را هم خود آقای آمانو در نشست مطبوعاتی توضیح داد که پرونده پی.‌ام. دی یک پرونده بسیار پیچیده‌ای است که قریب به ۱۲ سال است که در دست بررسی است و در قالب آن صد‌ها اتهام علیه برنامه هسته‌ای ایران مطرح است که عملا پاسخ قاطع به تمام آن ادعا‌ها اصلا عملی نیست.

بسیاری از این ادعا‌ها و اتهام‌ها در حوزه مسائل نظامی و دفاعی ایران قرار می‌گیرد و رفع این اتهامات به دسترسی‌ها و اطلاعاتی نیاز دارد که به هیچ وجه ایران نمی‌تواند این‌ها را به آژانس اعطا کند. بنابراین اینکه آمانو می‌گوید این گزارش کاملا سفید نخواهد بود به این معناست که به تمام ادعا‌ها و ابهامات قرار نیست پاسخ روشن و قطعی داده شود، بلکه قرار است آژانس با توجه به اطلاعاتی که در اثر اجرای نقشه راه از ایران بدست آورده است یک ارزیابی نهایی درخصوص برنامه هسته‌ای ایران ارائه کند. اگر حالا در برخی از موارد ابهامات، آژانس نتواند جواب قطعی آن سوالات را پیدا کند با توجه به کلیت تصویری که با دریافت این اطلاعات به دست می‌آورد ارزیابی خود را ارائه خواهد نمود. یعنی نداشتن جواب قطعی برای برخی از سوالات آسیبی به ارزیابی نهایی آژانس وارد نمی‌کند. مثالی که خود آقای آمانو زده است مثال گویایی است که مثال این پازل‌های تصویری است که متداول است. شما وقتی که ابتدا با این پازل‌های درهم ریخته تصویری مواجه هستید به هیچ وجه نمی‌توانید از شکلی که آن پازل تصویری در ‌‌نهایت به شما می‌دهد مطلع شوید، ولی وقتی این پازل‌ها را در کنار هم قرار می‌دهید امکان دارد که در برابر این هزار پازلی که روی این تصویر قرار می‌دهید، جای برخی از این پازل‌ها پیدا نشوند ولی شما کلیت این تصویر را می‌بینید.

این مثال با واقعیات بحث پی‌ام دی منطبق است چون این امکان ماهیتا وجود ندارد که بتوان به تمام این ابهامات و ادعا‌ها پاسخ روشن و دقیق داد. مهم آن است که آقای آمانو به صراحت اعلام کرده که آژانس آماده ارائه ارزیابی نهایی خود است. با این ارزیابی نهایی ابهامات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داده خواهند شد و با حل این نگرانی‌ها، شورای حکام در مرحله بعد در روز پانزده دسامبر پرونده پی‌ام دی را مختومه خواهد کرد. تا آنجا که تحولات نشان می‌دهند همه امور به این سمت در حرکت است.

حمید بعیدی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر