کد خبر: 325902 A

بروجردی در نشست‌خبری:

ایلنا: رئیس کمیسیون امنیت‌ملی وسیاست خارجی نسبت به اظهارات اخیر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، علاءالدین بروجردی در نشست‌خبری در پایان بازدید از تأسیسات‌هسته‌ای نطنز اظهار داشت: کمیسیون امنیت‌ملی در چارچوب مصوبه مجلس باید هر 6 ماه یک‌بار در صحن علنی گزارشی از روند اجرای برجام ارائه کند که بازدید از تأسیسات‌هسته‌ای نطنز هم در همین چارچوب است.

وی با بیان اینکه مراحل بعدی بازدید از تأسیسات‌هسته‌ای فردو و اراک انجام می‌شود، ادامه داد: نکته مهم در این زمینه توجه به نظرات رهبر معظم انقلاب در اجرای برجام است که ضمن ملاحظات ده‌گانه شورای‌عالی امنیت ملی و مجلس که در 9 بند حساسیت نمایندگان را تصریح کرده، رهبری نیز نکات‌مهمی را فرموده‌اند که لازم است اجراکنندگان برجام به آنها توجه کنند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس همچنین با اشاره به بندهای 3 و 4 نکات‌رهبر انقلاب که در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری به آنها توجه شده بود، متذکر شد: اقدامات مربوط به بندهای 4 و5  این نامه تنها هنگامی انجام می‌شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان PMD را اعلام کند چون در حال حاضر در مرحله قبل از بسته‌شدن پرونده PMD هستیم در تأسیسات‌ هسته‌ای فردو و اراک کاری انجام نشده و سانتریفیوژهای فعال نطنز نیز هیچ‌کدام جمع آوری نشده، البته حدود 6 هزار سانتریفیوژ غیرفعال سایت نطنز جمع آوری شده است. با وجود اقدامات انجام شده در تأسیسات هسته‌ای کشور و فعالیت‌های بسیار قابل‌تقدیر دانشمندان هسته‌ای نه آمریکا و نه هیچ قدرت دیگری نمی‌تواند در این دژ محکم خللی را وارد کند و توطئه‌های دشمنان همیشه به فضل‌ الهی و تلاش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی خنثی شده است.

وی افزود: با توجه به تلاش ایران برای صلح آمیزبودن فعالیت‌های هسته‌ای که بر مبنای فتوای رهبری معظم انقلاب انجام می‌شود این تعهد منحصر به فردی است که در سایر کشورهایی که فعالیت صلح آمیز هسته‌ای دارند چنین تعهدی دیده نمی‌شود. کمیسیون امنیت ملی به دقت مراحل اجرای برجام را رصد می‌کند تا نظرات رهبری دقیقا اجرا شود، همچنین مجلس بارها حمایت همه‌جانبه از فعالیت در این عرصه را بیان کرده و اجرای برجام با هدایت رهبری معظم انقلاب و شورای عالی امنیت ملی در بعد تخصصی انجام خواهد شد. تاکنون در نطنز 6 هزار سانتریفیوژ غیر فعال که هیچ تزریق گازی نشده بودند جمع آوری شده و بقیه سانتریفیوژها پس از بسته شدن پرونده PMDکاهش می‌یابند که تعداد آنها به 5 هزار و 60 سانتریفیوژ می رسد.

وی از بازدید هفته آینده از تأسیسات هسته ای فردو خبر داد و گفت:  در مرحله بعد بازدید از تأسیسات هسته‌ای اراک انجام می‌شود. چون اجرای برجام تنها بعد فنی ندارد سایر ابعاد برجام را با ارگان‌های مربوطه در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد.ایران کشوری است که فعالیت‌های هسته‌ای آن بسیار شفاف است و تشکیک‌ دشمنان در این زمینه دروغ بزرگ قرن است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اظهارات اخیر آمانو درباره سیاه و سفید نبودن گزارش آژانس گفت: این جمله‌ای است که آمانو در هر گزارشی آن را آورده که نشان می‌دهد آژانس از استقلال کامل برخوردار نیست و به سخنان آمریکایی‌ها توجه دارد که این موضوع غیر قابل‌قبول است و این سخنان نشانه فشارپذیری آمانو است. مسئولیت سنگین اجرای برجام در بعد فنی بر عهده سازمان انرژی اتمی است و آقای صالحی و همکاران‌شان زحمات زیادی در این زمینه می‌کشند و همه اقدامات آنها در چارچوب نظرات رهبری است.

علاءالدین بروجردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر