کد خبر: 327006 A

رضا نجفی:

ایلنا: سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اینک نوبت گروه ۱+۵ است که به تعهد خود طبق بند ۱۴ برجام عمل و موضوع را با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام ببندند. تنها با بستن این موضوع در شورای حکام، راه اجرای برجام هموار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا نجفی در خصوص گزارش آمانو درباره فعالیت‌های پیشین و حال هسته‌ای ایران گفت: بخش زیادی از گزارش ۱۵ صفحه‌ای آژانس توصیفی است و سابقه موضوع را با تکرار بخش‌هایی از گزارش ۲۰۱۱ توضیح داده است. شاید حدود ۵۰ بار به نوامبر ۲۰۱۱ یا ضمیمه ۲۰۱۱ و یا سند ۲۰۱۱/۶۵ اشاره شده است. در واقع مدیرکل خواسته بگوید ادعا‌ها قبلا چه بوده است.

وی ادامه داد: یک بخش هم سابقه قطعنامه‌های شورای حکام است. بخش عمده‌ای هم تشریح همکاری‌های ایران بر اساس چارچوبی برای همکاری و نقشه راه است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه در واقع ارزیابی‌ها بخش کمی از گزارش را در بر می‌گیرد، اظهار داشت: همانطور که مدیرکل آژانس گفته بود گزارشش نه کاملا سیاه و نه کاملا سفید است. البته همانطور که آقای عراقچی گفتند به نظر بیشتر سفید است.  

نجفی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین نکته گزارش عدم انحراف مواد هسته‌ای در ایران است، تصریح کرد: به همین جهت مدیرکل در هیچ جای گزارشش اعلام «عدم پایبندی» نکرده است. بسیاری از موارد هم مثل بحث سند ۱۵ صفحه‌ای، معدن گچین، جابربن حیان و موارد این چنینی که به نظر ما بسته شده بودند، اما آژانس در گزارش‌های قبلی به آن‌ها اشاره می‌کرد در این گزارش عملا بسته شده‌اند.

وی با اشاره به سایت مریوان خاطرنشان کرد: به طور خاص در مورد مریوان، گزارش اعلام کرده که منطقه مریوان منظور نبوده و به نوعی این موضوع را نیز مختومه کرده است. در برخی موارد مثل آغازگر نوترونی یا انجام تست یا سیستم فیوز این گزارش حرفی برای گفتن ندارد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه گزارش رسما اعلام کرده است که هیچ علامتی مبنی بر وجود چرخه سوخت هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد، ابراز داشت: اهمیت این موضوع از آن جهت است که برخی ادعا می‌کردند ایران فقط در نطنز و فردو نیست که غنی‌سازی می‌کند و ممکن است جای دیگری هم غنی‌سازی داشته باشد.

نجفی با بیان اینکه آژانس همچنین رسما اعلام کرده که هیچ علامتی مبنی انجام فعالیت یا طراحی سلاح هسته‌ای بر مبنای سند اورانیوم فلزی پیدا نکرده است، یادآور شد: گزارش همچنین ادعاهایی که در مورد محاسبات نوترونی می‌شد را تلویحا رد کرده است زیرا آن‌ها را «ناتمام و ماهیتا متفرق» توصیف کرده است.

وی در رابطه با گزارش آژانس درباره فناوری‌های دوکابردی بیان کرد: نکات قابل تامل گزارش اشاراتی است که به برخی مطالعات علمی در باره فناوری‌های دوکاربردی شده است و ادعا شده که قبل از سال ۲۰۰۳ در ایران رخ داده است. البته در این رابطه (جدای از اینکه ما نظر متفاوتی داریم) ادعای برخی کشور‌ها مبنی بر تداوم اینگونه فعالیت‌ها را هم صراحتا رد کرده و اعلام کرده است که هیچ علامتی مبنی بر وجود فعالیت‌های مربوط به توسعه سلاح هسته‌ای بعد از ۲۰۰۹ در ایران وجود ندارد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس افزود: البته فناوری‌های دوکاربردی همانطور که از نامشان پیداست دو کاربردی هستند، اما در ایران هر گونه مطالعه و یا فعالیت علمی در رابطه با فناوری‌های دوکاربردی تنها برای مصارف صلح‌آمیز و یا متعارف بوده و هستند.

نجفی در خصوص چاشنی‌های انفجاری نیز عنوان کرد: در مورد چاشنی‌های انفجاری و یا سیستم چند نقطه‌ای، گزارش اذعان کرده است که کاربرد متعارف هم دارند به ویژه در خصوص چاشنی‌های انفجاری به استفاده فزاینده برای مقاصد غیرنظامی و متعارف نظامی اشاره کرده است.

وی اضافه کرد: با وجودی که بخش زیادی از گزارش سفید است، انتظار می‌رود که مخالفان جمهوری اسلامی ایران به ویژه رژیم صهیونیستی و رسانه‌های وابسته به آن، با بزرگنمایی بحث فناوری‌های دوکاربردی و تحریف بخش‌هایی از گزارش تلاش کنند تا آن را کاملا سیاه جلوه دهند.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه به هر صورت طبق برجام و نقشه راه، ایران تنها متعهد به انجام برخی اقدامات بود که حالا تکمیل شده است و این گزارش یک راه منطقی برای شورای حکام می‌گذارد و آن بستن پرونده مسائل گذشته است، تاکید کرد: اینک نوبت گروه ۱+۵ است که به تعهد خود طبق بند ۱۴ برجام عمل و موضوع را با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام ببندند. تنها با بستن این موضوع در شورای حکام، راه اجرای برجام هموار می‌شود.

رضا نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر