کد خبر: 327384 A

معاون حقوقی رییس‌جمهور:

ایلنا: معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد که این معاونت با هدف افزایش رضایتمندی در جامعه، درتلاش است تا حقوق شهروندی را نهادینه و از مرحله نظری و شعار، به مرحله اجرا برساند.

به گزارش ایلنا، الهام امین‌زاده روز شنبه در نشست شورای هماهنگی حقوقی دستگاه‌های اجرایی با اشاره به شاخصه‌های حقوق شهروندی در قانون اساسی و با طرح این پرسش که اگر هریک از بخش‌های قانون اساسی نقض شود، کدام دادگاه مرجع تظلم است، گفت: قانون اساسی یک قانون کلی و مادر است و با تعریف و تنظیم سند حقوق شهروندی، حقوق مردم تضمین خواهد شد.

وی با بیان اینکه حفظ حقوق شهروندی، خواسته و دغدغه مسئولان دولت یازدهم است٬ تصریح کرد: وضعیت حقوق شهروندی، آزادی‌ها، برابری حقوقی و عدالت از ویژگی‌هایی است که در حوزه حقوق شهروندی تعریف کردیم.

امین‌زاده خاطرنشان کرد: در سند حقوق شهروندی برای شهروندان نیز مسئولیت و تکالیفی در نظر گرفته شده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری در این نشست که با محوریت گسترش فرهنگ قانون مداری، آموزش و توسعه حقوقی بویژه حقوق شهروندی انجام شد، با اشاره به رویه‌های دوگانه موجود درخصوص رعایت حقوق بشر در جهان اظهار داشت: حقوق بشر در شرع اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به خوبی تبیین شده است.

امین‌زاده با بیان اینکه امام سجاد (ع) از بنیانگذاران حقوق شهروندی است، اظهار داشت: رساله حقوقی این امام بزرگوار منشوری کامل از حقوق شهروندی است.

معاون حقوقی رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به تعاریف شهروند کامل، شهروند فعال و خوب، شهروند حاشیه‌ای و وضعیت غیرشهروندی اشاره کرد و در تشریح این تعاریف گفت: شهروند کامل که مشارکت فعال در جامعه دارد، موضوع و مجری حقوق شهروندی است.

امین‌زاده در این نشست که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد، ادامه داد: متاسفانه شهروندان مسلمان در برخی کشورهای غربی به دلیل نگاه ناصحیح تروریستی به آنان به عنوان شهروند حاشیه‌ای محسوب می‌شوند.

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: باید حقوق این مسلمانان رعایت شود و در امنیت کامل باشند.

امین‌زاده در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به تلاش‌های دولت یازدهم برای تنقیح قوانین کشور با تعامل و همکاری مجلس شورای اسلامی و همچنین برگزاری جلسات مختلف با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: در حدود ۶٠ کد قانون تعریف و تهیه و به رییس مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.

الهام امین زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر