کد خبر: 332436 A

آیت‌الله هاشمی:

ایلنا: رئیسی مجلس تشخیص نظام گفت: فضای علم و تحقیق، فضای سیاست نیست، اما ممکن است در این فضا پرسشی سیاسی نیز مطرح شود که نباید به نام سیاست جلوی طرح آن را گرفت.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز طی سخنانی در مراسم بزرگداشت روز پژوهش که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با بیان اینکه امروز کشور حقیقتاً نیاز به پژوهش و تحقیق دارد، اظهار کرد: شاید امروز در آموزش و تعلیم و تربیت از لحاظ کمیت به جایگاه مناسبی رسیده باشیم ولی آنچه که باید مورد تحول قرار گیرد این است که از این به بعد به پژوهش نیز توجه بیشتری داشته باشیم.

او ادامه داد: امروز وقتی تاریخ هر کشوری از کشورهای پیشرفته را مورد بررسی قرار می‌دهیم به این نتیجه می‌رسیم که آنچه که آن‌ها را به اوج و تعالی رسانده است آموزش توام با پژوهش بوده است.

رئیس مجلس تشخیص نظام با بیان اینکه جامعه‌ای که از لحاظ معلم، دانشجو و استاد در جایگاه مناسبی قرار دارد نیازمند جهش در تحقیق و پژوهش هم هست اظهار کرد: کشور ما امروز در دنیا از لحاظ تعداد دانشجو و استاد در جایگاه مناسبی است اما نیازمند پیشرفت در تحقیق و پژوهش هم هستیم.

هاشمی با تقدیر از تلاش‌های علی‌اکبر ولایتی اظهار کرد: شخص دکتر ولایتی همیشه اهل تحقیق هستند و ما همیشه از آثار تحقیقاتی ایشان استفاده می‌کنیم و این فضا باید ادامه پیدا کند.

او با بیان اینکه آنچه که در دوران جنگ ایران را تحت فشار قرار داد، موشک‌های عراقی بود اظهار کرد: این موشک‌ها بدون هیچ محدودیتی شهر‌ها و مراکز استراتژیک ما را هدف قرار می‌دادند و در حالی که ما در زمین دست بالا را داشتیم موشک‌های عراقی در آسمان دل ما را خون کرده بود و از‌‌ همان دوره بود که نیاز به کار تحقیقاتی در خصوص موشک‌ها را آغاز کردیم.

رئیسی مجلس تشخیص نظام ادامه داد: نیروی هوایی ما در دوران جنگ هواپیمای اف ۱۴ را داشت که آنقدر ابهت داشت که جلوی حمله عراق را بگیرد اما از طرفی نیز موشکهایی به طور انبوه از شوروی و چین و جاهای دیگر به ارتش عراق می‌رسید و زندگی مردم را در شهر‌ها ناامن می‌کرد.

او اضافه کرد: ما اولین پژوهشکده را که توانست موشکی با برد ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ارائه کند را راه‌اندازی کردیم و این پژوهشکده‌‌ همان پژوهشکده جهاد سازندگی بود. البته این موشک‌ها دیر به ما رسید چون ما نیز کار تحقیقاتی و پژوهشی را دراین زمینه دیر آغاز کردیم اما امروز به جایی رسیده‌ایم که دنیا بر روی توان موشکی ایران حساب می‌کند و برای یک آزمایش موشکی که اخیرا انجام شد و شبیه سایر آزمایشهای ما بود آن هم سر و صدا و جنجال به راه می‌اندازند.

ادامه دارد...

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر