کد خبر: 332963 A

در تماسی تلفنی انجام شد؛

ایلنا: نماینده دبیرکل سازمان ملل و معاون وزیر امور خارجه در تماسی تلفنی در خصوص مسائل سوریه رایزنی کردند.

به گزارش ایلنا٬ در تماس تلفنی، اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه آخرین تحولات سیاسی یمن و نتایج مذاکرات گروه‌های یمنی در سوئیس مورد بررسی قراگرفت.

نماینده دبیرکل سازمان ملل با اشاره به شرایط دشوار دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه‌های یمنی شرکت کننده در نشست اخیر در سوئیس، فضای حاکم بر مذاکرات را در مجموع رو به جلو ارزیابی کرد و اظهار داشت به‌رغم پیچیدگی‌ها و دشواری‌های موجود در این دور از گفت‌وگو‌ها طرفین توانستند راجع به آتش‌بس، آزادی زندانیان، اقدامات اعتمادساز متقابل و تسهیل ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق مختلف یمن رایزنی کرده و به توافقاتی هرچند محدود دست یابند.

ولد الشیخ افزود: ما نیز همچون ایران معتقدیم که حل مساله یمن راهکار نظامی ندارد و با ادامه مذاکرات دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه‌های یمنی امکان‌پذیر است.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در این تماس گفت: برقراری آتش‌بس پایدار و مستمر و رفع محاصره انسانی عامل مهمی در دستیابی به توافق جامع و کامل بین گروه‌های یمنی خواهد بود.

وی افزود متاسفانه نقض  توافق اتش بس ازطریق استمرارحملات هوایی به موسسات دولتی وخانه‌های مسکونی موجب ایجاد ناامنی و سوءاستفاده جریان‌های تروریستی و پیچیده شدن وضعیت در جنوب یمن شده است.

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های سازمان ملل به منظور پیدا کردن راه حل سیاسی و با نگاه فراگیر با هدف تامین امنیت برای همه کشورهای منطقه استقبال می‌کند.

حسین امیر‌ عبداللهیان اسماعیل ولد الشیخ احمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر