کد خبر: 334447 A

مطهرنیا در گفت‌وگو با ایلنا‏:

ایلنا: یک استاد روابط بی‌الملل دانشگاه تاکید کرد: ایران و گروه ۱+۵ برای رفع اختلاف و رفع سوءبرداشت از برجام ناچار به گفت‌وگو و راه‌حلی سیاسی هستند.

مهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا‏، با اشاره به برخی اخبار مبنی بر تلاش آمریکا در جهت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در موضوع موشکی و واکنش مسئولان ایرانی نسبت این مسئله گفت: آنچه باید در رابطه با برجام و آینده آن در نظر گرفت‏، این است که مسائل این‌چنینی برخواسته از دو گفتمان تفسیری مختلف از توافق هسته‌ای است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در آینده این دو تفسیر متفاوت از برجام در تهران و واشنگتن می‌تواند مهمترین چالش اجرا و تداوم آن باشد و موجب اصطکاکی شود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه ایران در ایام مذاکرات روش محدود در دیپلماسی را در پیش گرفت و تنها در ارتباط با پرونده هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت، اظهار داشت: این در حالی بود که گروه ۱+۵ در حوزه دیپلماسی درصدد بودند که جهت‌گیری‌ تحرکات دیپلماتیک خود از مسئله هسته‌ای را به سایر مسائل مانند حقوق بشر‏، مسئله موشکی، سیاست منطقه‌ای ایران و... تعمیم دهد.

مطهرنیا افزود: با توجه به مسائل فوق‏، ایران از یکسو می‌تواند مدعی شود که در مسئله هسته‌ای تعهدی به ۱+۵ نداده است و گروه ۱+۵ نیز می‌تواند شود که در برداشتن تحریم‌های غیر هسته‌ای یا اعمال تحریم‌های جدید غیر هسته‌ای به ایران تعهد نداده است.

وی با بیان اینکه اختلاف طرفین از برجام اثری منفی بر اجرای توافق دارد، تصریح کرد: اختلاف طرفین از برجام و اقدامات متقابل دست محافظه‌کاران دو کشور را که مخالف برجام هستند‏، در اعمال فشار علیه دولت‌هایشان برای متوقف‌سازی برجام باز می‌گذارد.

این استاد دانشگاه تاکید بر اینکه طرفین برای رفع اختلاف و رفع سوءبرداشت از برجام ناچار به گفت‌وگو و راه‌حلی سیاسی هستند، خاطرنشان کرد: طرفین می‌دانند که تداوم این فضا می‌تواند تمامی رشته‌های آنها در دو سال گذشته پنبه کند و این اصل نیز پذیرفته شده است که به‌جای رویارویی عملیاتی به نفعشان است که به تعامل دیپلماتیک با یکدیگر برای دستیابی به راه حل سیاسی بپردازند.

مطهرنیا تاکید کرد: اگر قطار برجام و تلاش برای خارج شدن آن از ریل در هر کدام از کشور‌ها صورت گیرد‏، هزینه‌های گزافی را به دو ملت تحمیل می‌کند و تنها برنده آن کسانی هستند که رسیدن قطار برجام به ایستگاه را در تضاد با منافع خود می‌دانند.

مهدی مطهرنیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر