کد خبر: 334698 A

با صدور پیام‌های جداگانه‌؛

ایلنا: مراجع شیعه ایران طی پیام‌های جداگانه‌، اعدام شیخ باقر النمر روحانی شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی از سوی آل سعود را محکوم کردند.

به گزارش ایلنا، در پیام های  حضرات آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی در پی محکومیت اعدام شیخ نمر آمده  است:

آیت الله نوری همدانی: علمای اسلام انزجار خود را از حرکت آل سعود اعلان نمایند

آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار رئیس ستاد اقامه نماز استان قم با بیان اینکه امروز با خبر شدیم که رژیم آل سعود، شیخ نمر را اعدام کرده است، اظهار داشت: این مسئله جای بسیار تأسف دارد که با موضع گیری علما، به فریاد جامعه اسلامی توجه نکرده و این عمل را انجام دادند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه رژیم سعودی با تربیت داعش و حمایت آنان، اسلام را دینی خشن معرفی می‌کند، ابراز داشت: این اعمال آنان نشان می‌دهد که رژیم آل سعود برای خوش خدمتی به غرب و رژیم کودک کش اسرائیل این اعمال را انجام می‌دهد.

وی با بیان این مطلب که رژیم آل سعود نوکر غرب و اسرائیل است، خاطرنشان ساخت: عالمان دین وظیفه دارند که در برابر این حادثه که دهن کجی به علماست، سکوت نکرده؛ محکوم کنند و انزجار خود را از این حرکت رژیم مسلمان کش عربستان اعلان نمایند.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: مسلمانان باید در برابر این حادثه به میدان آمده و فکری برای این نوع حوادث در جامعه اسلامی انجام دهند؛ ما نیز این حادثه خبیثانه را محکوم کرده و نگرانی خود را از این عمل زشت اعلام می‌نماییم.

این استاد درس خارج حوزه در ادامه به مسئله اهمیت نماز در اسلام اشاره کرد و افزود: قبولی تمام اعمال به نماز بستگی دارد و باید تلاش کرد جامعه نسبت به این عمل کوشا باشند.

وی اظهار داشت: باید سعی کنیم مسئله اقامه نماز را که تأکید بسیاری بر آن شده است را به فرهنگی عمومی تبدیل کرده و همانطور که اسلام، دینی اجتماعی است، نماز را هم به جماعت برگزار نماییم.

این مرجع تقلید بیان داشت: روحانیت وظیفه سنگینی در برابر قرائت و تفسیر نماز بر عهده داشته و همین موضوع، خود مکتبی است که باید به آن توجه داشت.

آیت الله نوری همدانی با بیان این مطلب که علمای سلف توجه بسیاری به این مسائل داشت، خاطرنشان کرد: نامه‌های بسیاری به ما می‌رسد که مساجد خالی از روحانی است و با وجود خانه عالم، مبلغین در آن حاضر نمی‌شوند.

این استاد درس خارج حوزه ابراز داشت: ماندن در حوزه علمیه قم دردی را دوا نکرده و باید با حمایت از مبلغین، آنان را به سوی شهرهای خود اعزام کرد.

وی تصریح کرد: امروز دشمنان به نوع نماز اول وقت ایراد می‌گیرند؛ پس باید با توجه بیشتر بر این مسئله، جلوی این انتقادهای بی‌مورد گرفته شود.

 آیت الله مکارم شیرازی:آل سعود کانون فتنه تکفیر در جهان است

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

خبر وحشتناک اعدام آیت الله شیخ نمر و ۴۶ نفر از بیگناهان جهان اسلام را در بُهت و تعجب فرو برد، به خصوص اینکه این جنایت تحت عنوان خوارج و تکفیر صورت گرفت؛ اگر کسانى تاکنون تردید داشتند که کانون فتنه و تکفیر در جهان، آل سعود هستند با این نمونه آشکار جاى تردیدى باقى نماند.

ما به شدت این جنایت هولناک را محکوم مى‌کنیم و به یقین انتقام آن گرفته خواهد شد و مى‌دانیم این جنایت انتقام شکست‌هایى است که آل سعود در عراق و سوریه و یمن دامنگیرشان شده است، ولى باید در انتظار شکست‌هاى مهم‌ترى در این سه منطقه باشند.

به یقین این جنایت، بدون اطلاع آمریکا نبوده است، آن‌ها در مسائل کم اهمیت‌ترى با نظر آن‌ها اقدام مى‌کنند و مى‌دانیم در راستاى ایجاد جنگ طائفه‌اى میان سنى و شیعه است، اما هم سعودى‌ها و هم آمریکا کور خوانده‌اند، ما با برادران اهل سنت اختلافى نداریم، اختلاف ما با تکفیرى‌هاست که همه مسلمین در برابر آن‌ها اتفاق نظر دارند. آل سعود بدانند این جنایت فراموش نشدنى است و آثار این کار نابخردانه را در آینده خواهند دید. نه تنها شیعیان جهان و اهل سنت این جنایت را شدیدآ محکوم مى‌کنند، بلکه تمام آزادگان دنیا نیز آن را محکوم خواهند کرد.

آن‌ها چه گناهى داشتند، قیام مسلحانه کردند؟! کسى را کشته بودند؟! تنها گناه‌شان این بود که مى‌گفتند اقلیت شیعه در عربستان سعودى از حقوق حقه خویش باید برخوردار شوند و براى انجام مراسم مذهبى آزاد باشند. آیا این گناه است و در خور آن جنایت سنگین.

ان ربک لبالمرصاد

آیت الله صافی : آل سعود راه و رسم جنایتکاران بزرگ تاریخ را دنبال می‌کند

بسم الله الرحمن الرحیم
و من قتل مظلوماً فقد جعلنا لولیه سلطانا

با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم که رژیم سفاک و خون آشام سعودی، بار دیگر طینت جنایتکارانهٔ خود را نشان داد و یکی از بندگان بی‌گناه، مظلوم و آزاده را با تعداد دیگری از ستمدیدگان به شهادت رساند. رژیمی که با نوشیدن خون پاک مظلومان و آزادگان خود را سیراب نموده و راه و رسم جنایتکاران بزرگ تاریخ را دنبال می‌نماید.  شهادت عالم آزاده، روحانی عالی مقام، شهید بزرگوار شیخ نمر رضوان الله تعالی علیه روی سیاه این رژیم را سیاه‌تر و خبث و پلیدی باطن آن‌ها را آشکار‌تر نمود.

انا لله و انا الیه راجعون

حکام آل سعود که ان شاء ‌الله تعالی سقوط آنان نزدیک است بدانند که خون به ناحق ریختهٔ این روحانی شهید، خواب راحت را از آنان سلب نموده، جهان اسلام را بیدار کرده و راه سقوط را برای این رژیم هموار خواهد نمود. مسلماً این جنایت ددمنشانه را آزادگان دنیا و مجامع آزاد بین المللی محکوم خواهند نمود و فریاد مظلومیت این شهید بزرگوار به گوش جهانیان خواهد رسید.

اینجانب به جهان اسلام و مردم غیور و مسلمان عربستان که از ستم و جنایات رژیم سفاک خود خسته شده‌اند و به خانوادهٔ بزرگ و داغدار این شهید بزرگوار تبریک و تسلیت گفته، ترفیع درجات این شهید سعید و سایر شهیدان را از خداوند متعال مسئلت دارم. و سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی منقَلَبٍ ینقَلِبونَ

 ۲۱ ربیع الاول ۱۴۳۷
لطف الله صافی

شیخ نمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر