کد خبر: 334939 A

شیخ الاسلام در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: مشاور بین الملل رئیس مجلس گفت: اعدام شیخ نمر هم به آلبوم اقدامات عربستان اضافه شد و نهایتاً این خبر مخابره می‌شود که سعودی‌ها از هر اقدامی برای نابودی تفکر اسلامی و به ثمر رساندن اقدامات خود استفاده خواهند کرد.

حسین شیخ الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص اعدام شیخ باقر النمر بیان داشت: بدون تردید اعدام شیخ نمر یکی از بزرگترین فجایع تاریخ و به خصوص جهان اسلام خواهد بود. اما مساله‌ای که در جریان اعدام شیخ نمر باید مورد توجه قرار گیرد این است که، اعدام چنین انسان برجسته سیاسی و دینی توسط حکام کشوری صورت گرفته است که به عنوان رئیس نشست دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده‌اند و رخ دادن  چنین موضوعی به این معناست که سازمان ملل و حتی نهادهای حقوق بشری بین‌المللی اعتبار چندانی در دفاع از حیث ماهوی ندارند.

مشاور بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر نگاهی به خاورمیانه بیاندازیم؛ اقدامات مخرب عربستان را به صورت مشهود در این منطقه خواهیم دید. چراکه عملکرد سعودی‌ها در یمن و لبنان و همچنین اقدامات مستقیم و غیر مستقیم آنها در حمایت و تسلیح داعش و سایر تروریستهای منطقه در سوریه و عراق کاملاً ملموس است. از اینرو اعدام شیخ نمر هم به آلبوم اقدامات عربستان اضافه شد و نهایتاً این خبر مخابره می‌شود که سعودی‌ها از هر اقدامی برای نابودی تفکر اسلامی و به ثمر رساندن اقدامات خود استفاده خواهند کرد.

سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه حکومت عربستان از پایه و اساس دچار مشکل شده است، اظهار داشت: مشکلی که همانند یک ویروس در عربستان روز به روز تکثیر و رشد پیدا می‌کند این است که ساختار و ریشه حکومت عربستان به دلیل استقرار نظام پادشاهی از استقلال کافی برخوردار نیست و زمانی که حکومت تک بعدی باشد، تصمیم‌گیری‌ها همه به سمت انفرادی و انحصاری شدن سوق پیدا می‌کند. از سوی دیگر ما با کشوری روبرو هستیم که یک جوان 30 ساله تمامی حیثیت و پرستیژ بین‌المللی آن را به ورطه نابودی کشانده است و نه تنها خاندان آل سعود را به باتلاقی بدون عمق فرو برده است؛ بلکه منطقه و کشورهای حاضر در آن را با سیاستهای غلط خود به میدان نبرد خانه به خانه تبدیل کرده است. لذا بدون شک عربستان پس از اعدام نمر و در روز‌های پیش رو با مشکلات عدیده‌ای اعم از داخلی و خارجی روبرو خواهد شد.

وی در پایان در خصوص تعقیب کیفری عربستان پس از اعدام شیخ نمر خاطرنشان کرد: خانواده شیخ نمر می‌توانند شروع کننده شکایت از عربستان باشند٬ اما بحثی که باید مد نظر بگیرد این است که صدای آنها از عربستان به گوش هیچ نهاد حقوق بشری نمی‌رسد و اگر هم برسد در چند ساعت سرکوب خواهند شد. موضوع دوم این است که با اوضاعی که هم اکنون در جهان و خصوصاً منطقه و عربستان حاکم است، باید گفت که تمامی نهادهای حقوق بشر هیچ گونه اقدامی در این خصوص انجام نخواهند داد و فعالیت آنها کاملاً بدون هدف و حتی کانالیزه شده است. بنابراین نمی‌توان به طور قطعی گفت که اعتراضات شیعیان و حتی خانواده شیخ نمر به گوش نهادهای حقوق بشری مانند سازمان ملل می‌رسد چراکه تمامی این ارگانها و نهادها و حتی مسئولان آن توسط سعودی‌ها خریده شده‌اند.

حسین شیخ الاسلام شیخ نمر اعدام شیخ نمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر