کد خبر: 334945 A

بیانیه حزب اتحاد در پی اعدام شیخ نمر:

ایلنا: حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به اعدام شیخ نمر باقر النمر با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه عربستان، رویدادی تاسف‌بار و پرمخاطره است. اوضاع پر آشوب خاورمیانه و وقوع هر رخدادی چون کشتار و اعدام برای شهروندان مصیبت‌زده این منطقه، بیم فردایی خشونت‌بار و ناگوار را برای آنان به ارمغان می‌آورد و امید آنان به صلح و آرامش را به ورطه یاس و ناامیدی می‌کشاند.

اعدام شیخ نمر، بیش از آنکه پیامی از جانب حکومت سعودی به رقبای منطقه‌ای و شرکای جهانی باشد، نشانی آشکار از اصرار بر تداوم سیاست‌های نادرست منطقه‌ای در دامن زدن به ناامنی‌های رو به تزاید در خاورمیانه است. اصرار حکومت سعودی بر دامن زدن به شکاف شیعه-سنی، آن هم در وضعیتی که گسترش بنیادگرایی فراتر از منطقه، اروپا و ایالات متحده را نیز بی‌نصیب نگذاشته است، در خوشبینانه‌ترین نگاه، تعبیری جز فهم نادرست از شرایط و عدم درک واقعیت‌های موجود توسط حکام سعودی ندارد.

هر چند تلاش شده است با اعدام شیخ در کنار اعدام ده‌ها تن از عناصر غیرشیعی از بازتاب فرقه‌گرایانه این اقدام کاسته شود اما به طور قطع، اقدامات گذشته سعودی در تامین تروریست‌های فرقه‌گرا راه را بر این خوش‌بینی می‌بندد.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، ضمن محکوم کردن این اقدام دولت عربستان، بر ضرورت توجه کشورهای منطقه به روند رو به گسترش افراط‌گرایی و خشونت، منطق، مدارا، مسئولیت‌پذیری و گفت‌وگو را تنها راه برون‌رفت از این وضعیت می‌داند و باور دارد که منافع ملی ایران در پرهیز از تشدید اختلاف‌های منطقه‌ای و اعتراض توام با آرامش، تداوم رفتار مسئولانه و پرهیز از رفتارهای غیردیپلماتیک است. شیعیان منطقه نیز باید ضمن محکوم کردن این اقدام، مراقب باشند در دام اختلاف‌افکنی و جنگ‌افروزی عربستان سعودی نیفتند.

همچنین از کلیه نهادهای مسئول و اثرگذار به خصوص دستگاه دیپلماسی کشور انتظار دارد با پیگیری‌های موثر در مجامع بین‌المللی و با استفاده از ظرفیت‌های ایران پسا برجام و با تاکید بر راهبردهای آینده‌نگر، موجبات محکومیت این رفتار غیرانسانی حکومت آل سعود را فراهم کنند.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی از جامعه جهانی و نهادهای ناظر می‌خواهد تا با محکوم کردن اقدامات دولت سعودی و با اجتناب از برخوردهای گزینشی و بدون اغماض سیاسی از حقوق آحاد جامعه بشری دفاع کنند.

شیخ نمر اعدام شیخ نمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر