کد خبر: 337603 A

رحمانی فضلی در دیدار با بشار اسد:

ایلنا: رئیس جمهور سوریه و وزیر کشور ایران در دیدار امروز، از کارشنکی برخی طرف‌ها در روند حل سیاسی و مسالمت آمیز بحران سوریه و ادامه حمایت آنها از ترورریسم تکفیری به شدت انتقاد کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در ابتدای این دیدار از رحمانی فضلی، جویای احوال حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و دکتر حسن روحانی رییس جمهوری شد و برای آنها آرزوی سلامتی و موفقیت کرد.

رحمانی فضلی و بشار اسد در این دیدار در باره روابط راهبردی و مستحکم ایران و سوریه و همکاری‌های گسترده بین دو کشور در همه زمینه‌ها به‌ویژه مبارزه با تروریسم که همه منطقه و خارج از آن را تهدید می‌کند، گفت‌و‌گو کردند.

بشار اسد و رحمانی فضلی خاطرنشان کردند که روابط مستحکم تهران و دمشق و مبارزه آنها با تروریسم در حالی است که برخی کشور‌ها و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مانع تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم و ایجاد حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه می‌شوند و همچنان از تروریست‌ها حمایت و پوشش لازم را برای آنها ایجاد و به منظور ایجاد بحران در منطقه اقدام می‌کنند.

بشار اسد تقدیر ملت سوریه از مواضع ایران در حمایت از مبارزه و رویاروئی سوریه با تروریسم را ابراز و تاکید کرد که کشورهای دوست و در راس آنها ایران و روسیه نقش مهمی در تقویت مقاومت و پایداری سوری‌ها در پنج سال گذشته و پیروزی‌های آنها در جنگ سرنوشت‌ساز علیه تروریسم تکفیری داشته‌اند و این روند می‌تواند تا حدود زیادی در ترسیم نقشه جدید جهان موثر باشد.

رئیس جمهور سوریه اظهار داشت: جنگ کنونی علیه سوریه باعث شد روابط دوستانه دو کشور بیش از گذشته تقویت شده و دو کشور دوست و برادر در کنار همدیگر قرار گیرند.

وی تاکید کرد: کمک‌ها و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی و پایداری دولت و ملت سوریه نقش اساسی داشته است و سفر شما به سوریه پیامی سیاسی دارد و نشان می‌دهد ایران در کنار سوریه ایستاده است.

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این دیدار، بر عزم راسخ و ثبات قدم رهبری، دولت و ملت ایران برای ایستادن در کنار سوریه تاکید کرد و آن را ناشی از ایمان و اعتقاد دانست.

رحمانی فضلی گفت: معتقدیم ملت سوریه وارد یک جنگ سخت جهانی شده که ابزار آن تروریست‌ها، تندرو‌ها و اندیشه تاریک تکفیری است و این خطر از مرزهای سوریه و منطقه فرا‌تر رفته است.

وی با ابراز خرسندی از سفر به سوریه و دیدار با رییس جمهور این کشور تاکید کرد که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری ایران به رییس جمهوری سوریه بسیار علاقمند هستند و همواره بر کمک و حمایت‌های همه‌جانبه به دولت و ملت سوریه تاکید می‌کنند و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران شما را رییس جمهوری شجاع، با تدبیر و تلاشگر می‌دانند.

وزیر کشور ایران با بیان اینکه حامل سلام مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری ایران برای بشار اسد است، گفت: دکتر روحانی همواره از شخصیت شما تجلیل و به خیر و خوبی از شما یاد می‌کند.

رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد که سال جدید میلادی برای دولت و ملت سوریه و شخص رییس‌جمهور این کشور سال پیروزی نهایی باشد.

بر اساس این گزارش، محمد ابراهیم الشعار وزیر کشور سوریه و محمدرضا رئوف شیبانی سفیر ایران در سوریه و اعضای هیات ایرانی نیز در این دیدار حضور داشتند.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران ساعتی قبل دمشق پایتخت سوریه را با بدرقه رسمی «محمد ابراهیم الشعار» همتای لبنانی به مقصد تهران ترک کرد.

در مراسم بدرقه رحمانی فضلی و هیات همراه وی، معاونان و مقامات ارشد وزارت کشور سوریه و همچنین محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشورهم حضور یافت.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران صبح دوشنبه در راس هیاتی و در پاسخ به دعوت رسمی همتای سوری خود، با هدف تعمیق روابط دو جانبه وارد سوریه شد.

رحمانی فضلی در این سفر دو روزه به سوریه با بشار اسد رئیس جمهور، وائل الحلقی نخست وزیر، محمد جهاد اللحام رئیس مجلس، سرلشکر علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی و محمد الشعار وزیر کشور سوریه به طور جداگانه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

بشار اسد سفر رحمانی فضلی به سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر