کد خبر: 337965 A

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: با توجه به نزدیک شدن به روز اجرای توافق هسته‌ای برجام، تماس‌های تلفنی میان وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در این خصوص در جریان است که موضوع فوق‌العاده تفنگداران آمریکایی نیز در این تماس‌ها پی‌گیری و زمینه حل هر چه سریع‌تر آن فراهم شد.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری در مورد بازداشت 10 تفنگدار آمریکایی گفت: عصر روز گذشته سه شنبه 22 دی ماه 1394 دو فروند شناور نظامی آمریکائی حامل 10 نفر نیروی نظامی آمریکائی، در حالیکه در محدوده دریای سرزمینی جزیره فارسی متوقف و سرگردان بودند، توسط نیروی دریائی ج.ا. ایران رصد و در چارچوب سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران در مورد حفظ امنیت و ایمنی دریانوردی در خلیج فارس، برای روشن شدن ابعاد موضوع به پایگاه نیروی دریایی هدایت شدند. 

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه با توجه به اینکه ورود عامدانه شناورهای نظامی به دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران نقض مقررات و قوانین کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: علت ورود این شناورها مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد حضور آنها در آن منطقه به علت نقص سیستم ناوبری بوده است. لذا پس از توضیحات طرف آمریکائی و هماهنگی های لازم و اطمینان از اینکه ورود شناورها به دریای سرزمینی ایران اقدامی خصمانه نبوده، شناورهای مذکور به خارج از قلمرو دریایی ایران هدایت شدند. 

وی یادآور شد: همکاری در جهت تسهیل دریانوردی امن بر اساس اصول حقوق بین الملل و برخورد انسانی با موارد فوق العاده، معیارهای اصلی در انجام ماموریت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان بوده و خواهد بود. 

جابری انصاری گفت: با توجه به نزدیک شدن به روز اجرای توافق هسته ای برجام، تماس های تلفنی میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در این خصوص در جریان است که موضوع فوق العاده مزبور نیز در این تماس ها پی گیری و زمینه حل هر چه سریعتر آن فراهم گردید.

دستگیری سربازان امریکایی در خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر