کد خبر: 342119 A

در دومین روز از رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۴ به اجرا در آمد؛

ایلنا: پس از نفوذ دشمن به آبهای سرزمینی و نزدیکی به ساحل، تیپ های تفنگدار و تکاوران نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران مانع از پیشروی آنان به سمت سواحل شدند.

به گزارش ایلنا، در این مرحله از رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94 تیپ های تفنگدار و تکاوران نیروی دریایی ارتش با استفاده از تجهیزات و سلاح های خود اعم از قایق های تندرو، شناورهای هجومی و ناوچه های راکت انداز با حملات غافلگیرانه علیه واحدهای سطحی نیروی دشمن فرضی اقدام کردند.

همچنین دراین مرحله، تکاوران نیروی دریایی به رغم وجود عوارض و موانع متنوع طبیعی با تسلط بر راهبردهای رزمی و رصد اطلاعاتی و عملیاتی یگان های نفوذ کننده مانع هرگونه فعالیت عملیاتی و تجسس اطلاعاتی دشمن شده و با پشتیبانی یگانهای پدافند ساحلی که نسبت به اجرای آتش سبک و سنگین توپخانه ای بر روی اهداف از پیش تعیین شده اقدام کردند؛ در مدت زمان بسیار اندک توانستند پیشروی یگان های مهاجم را مهار و نفرات و ستون های تجمعی دشمن را منهدم کنند.

اجرای سلسله عملیات رزمی از جمله انهدام واحدهای شناور دشمن از سوی قایق های آذرخش و شهاب مجهز به راکت انداز، انهدام واحد شناور دشمن از سوی جت کماندوهای مجهز به دوش پرتاب آر.پی. جی 7، اجرای عملیات مین ریزی غیر کلاسیک از سوی قایق های هجومی رعد، اجرای عملیات دفاع ساحلی توسط توپخانه ساحلی، اجرای عملیات تخریبات ساحلی، اجرای تازش موتوری در ساحل از سوی موتورهای دو و چهارچرخ مجهز به آر.پی. جی 7 و پیاده شدن دشمن فرضی در ساحل و تصرف سرپل در این عملیات تاخت آبخاکی انجام شد.

عملیات تاخت باز پس گیری گردانی، اجرای عملیات هوایی (سقوط آزاد)، اجرای عملیات دریابرن، اجرای عملیات هلی برن، اجرای عملیات هوابرن(چترباز اتوماتیک)، اجرای بمباران ساحلی توسط قایق های شهاب مجهز به راکت انداز و تبادل عمودی یگان های تکاور نیز از جمله اقدامات تاکتیکی دومین روز اجرا و برگزاری رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94 بود که با موفقیت انجام شد.

یادآورمی شود، درکنار نیروهای جوان که عملیات های رزمی را با چابکی و چالاکی انجام می دادند حضور اساتید و فرماندهان پیشکسوت نیروی دریایی راهبردی که از یادگاران دوران دفاع مقدس هستند از نکات قابل توجه این مرحله از رزمایش بود که ضمن هدایت، ارائه مشاوره و راهنمایی های تاکتیکی لازم به نیروهای جوان ، در ترسیم فضای منطقه رزمایش به فضایی شبیه به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس و تأکید بر نقاط ضعف و قدرت راهبردهای رزمی در سواحل دریایی نقش حایز اهمیتی ایفا کردند.

رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94، که صبح (چهارشنبه هفتم بهمن) درمحدوده شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار10 درجه آغاز شده است تا روز(دوشنبه دوازدهم بهمن) ادامه خواهد یافت.

هدف این رزمایش نشان دادن توانمندی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت درعرصه دریاها و دفاع از مرزهای دریایی کشور بویژه در تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند به جهانیان عنوان شده است.

کنترل کامل کشتیرانی در منطقه برگزاری این رزمایش بزرگ دریایی به منظور تامین امنیت دریانوردی و مقابله با تهدیدهای زیست محیطی، تروریستی و پدیده شوم دزدان دریایی، همچنین امنیت خطوط مواصلاتی و مقابله با شرارت ها و نا امنی های دریایی در آبهای دوردست از دیگر اهداف اصلی اجرای این رزمایش است.

 

رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر