کد خبر: 342217 A

وزیر ارشاد:

ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متاسفانه فرقه های افراطی گری به دنبال تحمیل عقیده خود بر دیگران بوده و گمان می کنند که می توانند اعتقاد خود را به زور به سایر مردم تحمیل کنند.

به گزارش ایلنا از اصفهان، ظهر امروز علی جنتی در هفتمین همایش بین المللی ادیان توحیدی در اصفهان اظهار کرد: امروزه در جهان برخی از فرقه های افراطی و تروریسمی به بهانه تاکید بر اختلافات و تفاوت های قومی و مذهبی به تعصبات کور خود دامن زده و موجب نگرانی و سلب آرامش پیروان حقیقی ادیان الهی را فراهم آورده اند که این امر هیچ سنخیت و سازگاری با آموزه های اصیل ادیان الهی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اعتقاد امری قلبی و نه اجباری است، ادامه داد: متاسفانه این فرقه های افراطی گری به دنبال تحمیل عقیده خود بر دیگران بوده و گمان می کنند که می توانند اعتقاد خود را به زور به سایر مردم تحمیل کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در کنار همه حوادث نامطلوبی که در اثر اختلافات قومی و مذهبی در جهان رخ می دهد کشور ما همواره بستری آرام و امن برای همزیستی پیروان ادیان الهی بوده که شهر اصفهان در برقراری این فضا همواره پیشقدم و پیشتاز بوده است.

جنتی ادامه داد: اصفهان از دیرباز محلی امن برای رشد و بالندگی پیروان ادیان بوده و رهبران آنان با امنیت خاطر در این شهر به فعالیت مشغول بوده اند که نوآوری و ابتکار این اقلیت های مذهبی در کسب موفقیت ها و افتخارات هنری و اجتماعی دلیلی روشن بر اثبات این مدعاست.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز صفاخانه در اصفهان توسط حاج نورالله اصفهانی تصریح کرد: صفاخانه مرکزی برای گفتگوی ادیان توحیدی با یکدیگر و رسیدن به فضایی صلح آمیز و آرام بوده است که ماحصل این گفتگوها در روزنامه الاسلام منتشر می شده و مستندات آن امروز موجود است.

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه راه اندازی دبیرخانه ادیان توحیدی در اصفهان اقدامی در جهت پیگیری مطالبات صفاخانه اصفهان است عنوان داشت: من از استاندار، شهردار و مسئولین اصفهان خواستارم که برای راه اندازی صفاخانه و از سرگیری فعالیت آن و همچنین ادامه حمایت از دبیرخانه ادیان توحیدی در اصفهان اهتمام و توجه ویژه ای داشته باشند.

جنتی با اشاره به اینکه رویکرد اصلی صفاخانه اصفهان در گذشته و دبیرخانه ادیان توحیدی همواره بر نفی تعصبات و تاکید بر تشابهات و عناصر مشترک میان ادیان الهی بوده اظهار داشت: پیروان ادیان الهی با اتکای بر باورها و ارزشهای دینی راهکارهایی برای صلح در جهان پیشنهاد می دهند و بر رهبران این ادیان ضرورت دارد که پیروان خود را به مرور و مطالعه آموزه های متون و منابع اصلی دینی راهنمایی کنند.

وی در پایان توفیقات روزافزون شهر اصفهان را به عنوان شهری که همواره نماینده آرمان خواهی بوده خواستار شد و گفت: امیدوارم همه آرمان های بلند این شهر آرمان خواه و مردمش محقق شوند.

استان اصفهان وزیر ارشاد اسلامی ادیان توحیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر