کد خبر: 344301 A

ولایتی در نشست خبری:

ایلنا: رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در پایان سفر خود به روسیه، در نشستی خبری با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه شرکت کرد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر ولایتی ضمن ارائه گزارشی از برنامه های سفر خود به مسکو به سوالا‌های خبرنگاران پاسخ گفت و با اشاره به سابقه روابط دو کشور خاطرنشان کرد: سابقه طولانی بین دو کشور به حدود پانصد سال بازمی‌گردد و امروز این رابطه بسیار تعیین کننده است و هر دو کشور نقش جدی تر و مهمتری را ایفا می‌کنند و اشتراک دیدگاه ها و منافع که همه زمینه‌ها را شامل می‌شود بیش از پیش خود را نشان می‌دهد و باید تلاش کرد در جهت توسعه ارتباطات گام برداشت.

مشاور مقام معظم رهبری به سفر پوتین به تهران هم اشاره کرد و افزود: سفر اخیر رییس‌جمهور روسیه به ایران و ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نقطه عطفی در روابط دو کشور و توسعه تعامل‌های راهبردی و استراتژیک محسوب می‌شود و البته مقام‌های عالی ایران و روسیه مصمم به ادامه و تحکیم همکاری‌های راهبردی دوجانبه و منطقه‌ای هستند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مبارزه با توسعه طلبی‌های آمریکا و همچنین گسترش ناتو به شرق را ضرورت جدی دیگری برای تعمیق روابط به منظور ترسیم چشم‌انداز روشن تر در میان کشور های منطقه آسیا برشمرد.

مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ یکی از خبرنگاران در مورد سوریه و مواضع ایران گفت: ایران همیشه بر راه حل سیاسی و مذاکرات سوری سوری میان دولت و معارضانی که اقدامات تروریستی نکرده‌اند بدون حضور گروه‌های تروریستی تاکید داشته و بی‌تردید موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد.

او در ادامه در رابطه با قراردادهای میان دو کشور توضیح داد: در حال حاضر در زمینه های مختلف حدود 40 میلیارد دلار قرارداد همکاری میان مقام‌های دو کشور پاراف شده که در انتظار تامین اعتبار از سوی طرف روسی است و البته در ملاقات‌های انجام شده با مسئولان عالی دولت و همچنین ریاست جمهور روسیه قول‌های مساعدی در جهت تامین اعتبارات مورد نظر داده شده است.

ولایتی در خصوص آینده منطقه هم گفت: با همکاری کشورهای آسیایی به ویژه ایران، روسیه و چین آینده‌ای بسیار متفاوت و نویدبخش را در منطقه شاهد خواهیم بود.

مشاور مقام معظم رهبری در خصوص حضور و نقشه آمریکایی‌ها در منطقه گفت: آمریکایی‌ها به دنبال بهره‌برداری از حضور اهل سنت، شیعیان و کردها در منطقه و تجزیه کشورها برای اهداف شوم خود هستند و جمهوری اسلامی ایران در مقابل این خواسته ایستادگی کرده و و افرادی که درون این کشورها هم به نفع این سیاست‌ها و جدایی‌طلبی‌ها گام بر می‌دارند بی تردید خیرخواه ملت‌های منطقه نیستند.

ولایتی در زمینه توسعه همکاری‌های دفاعی با روسیه نیز گفت: گسترش روابط استراتژیک با روسیه در تمامی زمینه‌ها ادامه دارد که از جمله آن حوزه های دفاعی است.

مشاور مقام معظم رهبری در ارتباط با وضعیت یمن هم تصریح کرد :عربستان خود را درباتلاق یمن گرفتار کرده است و یقینا پیروز نهایی، ملت یمن خواهند بود و مصلحت منطقه، مردم یمن و سعودی ها در توقف این حملات وکشتار مردم مظلوم است.

در ابتدای این نشست مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه طی سخنان کوتاهی با اشاره به سفر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به عنوان شخصیتی شناخته شده و بین المللی و موثر در گسترش روابط، گزارشی از اقدامات صورت گرفته به ویژه در سال 2015 و گسترش روابط راهبردی و استراتژیک و همچنین سفر رییس جمهور روسیه به ایران ارایه و این مسیر را مهم و قابل توجه ارزیابی کرد.

ولایتی به دعوت موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه برای شرکت در کنفرانس همکاری های ایران و روسیه در شرایط ژیوپلتیک نوین به این کشور سفر کرد با مقام‌های عالی این کشور از جمله ریاست جمهور روسیه، دستیار ارشد رییس جمهور، نماینده ویژه رییس جمهور، دبیر شورای امنیت ملی، رییس و اعضای کمیته بین‌الملل دوما، نماینده و رییس کمیته آموزش دوما ملاقات و نشست مشترکی با حدود 30 تن از نخبگان، اندیشمندان و مدیران مراکز تحقیقاتی روسیه داشت و دیگر برنامه‌ها با حضور مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به اجرا درآمد.

علی اکبر ولایتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر