کد خبر: 344310 A

ساداتیان در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: کاردار اسبق ایران در انگلیس با بیان اینکه بعید نیست تا تهران و لندن برای تبادل سفیر به توافق برسند، تاکید کرد: ما نباید خوفی از داشتن روابط با انگلیس و سایر کشورها داشته باشیم و می‌توانیم با آنها تعامل کنیم.

سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا‏، با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به لندن گفت: سفر آقای ظریف به لندن در رابطه با حضور در نشست بین‌المللی کمک به سوریه صورت گرفته است، اما در کنار آن در خصوص مسائل دوجانبه هم رایزنی‌هایی انجام خواهد شد.

او با اشاره به دیدارهای متعدد ظریف اظهار داشت: ما شاهد بودیم که 16 سال پیش وقتی آقای خرازی به لندن سفر کرد، مسئولان دو کشور برای تبادل سفیر به توافق رسیدند و بعید نیست در این سفر هم مسئولان ایران و انگلیس برای تبادل سفیر به توافق برسند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه یک ذهنیت تاریخی در رابطه با روابط دوجانبه تهران و لندن مطرح است، تصریح کرد: ذهنیت تاریخی از سوی ایران نسبت به انگلیس، یک نگاه دایی‌جان ناپلئونی است که هر چند برخی آن را به سخره می‌گیرند، ولی در واقعیت همچنان این نگاه در میان برخی از مسئولان و مردم و ما وجود دارد. برخی گمان می‌کنند انگلیس همان ابرقدرت سابق جهان است اما مناسبات دنیا و شرایط انگلیس تفاوت‌های بسیاری کرده‌است و این انگلیس، آن انگلیس سابق نیست.

ساداتیان با یادآوری دخالت‌های استعماری انگلیس در تاریخ معاصر ایران خاطرنشان کرد: انگلیس دخالت‌های بسیاری در ایران داشته است که این دخالت‌ها موجب نگرشی منفی نسبت به این کشور شده است اما همانطور که بیان شد مناسبات دنیا متفاوت شده و جمهوری‌اسلامی ایران یک نگاه مستقلانه و عزتمندانه‌ای دارد که با این نگاه، ما نباید خوفی از داشتن روابط با انگلیس و سایر کشورها داشته باشیم و می‌توانیم با آنها تعامل کنیم.

او با بیان اینکه با اجرایی شدن برجام جایگاه ایران در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش یافت است، ابراز داشت: با دستیابی به برجام شاهد به تکاپو افتادن کشورهای مختلف دنیا و به ویژه اروپایی‌ها برای بهبود و گسترش مناسباتشان با ایران بودیم. امروز هم ایران نقش گسترده و غیرقابل انکاری در خاورمیانه دارد به گونه‌ای که بدون ایران نمی‌توان مسئله‌ای را در منطقه حل‌وفصل کرد.

عضو اسبق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل با اشاره به ظرفیت‌های ایران یادآور شد: ایران توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری بسیار بالایی دارد منابع معدنی و طبیعی بسیاری در ایران است، زیرساخت‌های صنعتی در کشور موجود است، نیروی انسانی تحصیل‌کرده و جوان در کشور وجود دارد و جایگاه ژئوپلتیک ایران موجب می‌شود بسیاری از کشورهای مختلف دنیا برای همکای با ایران تمایل داشته باشند.

ساداتیان ادامه داد: انگلیس علاقمند است در این شرایط از کشورهای دیگر عقب نیافتد و به همین خاطر آنها درصدد افزایش مناسباتشان با تهران هستند پس از دستیابی به برجام هم دیدیم که آنها پیشقدم شدند و با وجود آنکه سفارتخانه‌شان را در ایران تعطیل کرده بودند و دیپلمات‌های ما را از انگلیس اخراج کرده بودند، وضعیت روابط را از حالت کاردار غیرمقیم به حالت مقیم تبدیل کردند و سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی شد.

او با یادآوری اینکه تهران و لندن در بسیاری از موضوع‌ها اختلاف‌نظرهایی دارند، بیان کرد: ما در هنگام مذاکرات هسته‌ای هم دیدیم که فرانسه نقش سختگیرانه‌ای را ایفا می‌کرد، اما پس از دستیابی به برجام شاهد تعجیل آنها در برقراری روابط و گسترش آن بودیم و در همین راستا آنها از آقای روحانی دعوت کردند و آقای روحانی هم در هفته‌های گذشته این سفر را انجام داد.

این دیپلمات سابق کشورمان تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد این است که دو کشور در خصوص مسائل مختلف به رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایشان ادامه دهند تا به راه‌حل‌های سیاسی دست یابند.

سیدجلال ساداتیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر