کد خبر: 345132 A

روحانی در مراسم تقدیر از دست‌اندکاران برجام:

ایلنا: رییس جمهور اظهار داشت: اگر ده‌ها شهید می‌دادیم، باز هم دانشمندان هسته‌ای راه ملت و عزت و سربلندی را رها نمی‌کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم تقدیر از افتخارآفرینان هسته‌ای که صبح امروز در سالن اجلاس برگزار شد، با بیان اینکه روز پر افتخاری پیش روی ماست تا ادای وظیفه کنیم نسبت به آن‌ها که با رنج سختی و مشکلات و درشتی‌ها را به جان خریدند؛ اظهار کرد: آن‌ها با تلاششان رنجی را از دوش ملت بزرگ ایران برداشتند.

رییس جمهور با یادآوری اینکه امروز قرین است با ۱۹ بهمن؛ روزی که نیروی هوایی ارتش با فداکاری و ایثار خود در سال ۵۷ کمر قدرت نظامی رژیم استبداد را در هم شکست، افزود: آن‌ها در برابر امام راحل و بزرگوار ادای احترام نظامی کردند و آنچنان این حرکت تکان‌دهنده بود که آن کار برای همه نشان قدم‌های نهایی پیروزی یک ملت در برابر استبداد و استعمار بود.

او با درود بر روان بلند اماممان اظهار داشت: هرچه داریم؛ از استقلال، سربلندی، عزت، پایمردی و اعتماد به‌نفس از او داریم و من درود می‌فرستم بر روان پاک همه شهیدان از آغاز نهضت اسلامی در ۴۱ تا بهمن ۵۷، همچنین به همه آنهایی که برای استقرار این انقلاب تلاش کردند، همچنین شهدای دفاع مقدس درود می‌فرستم.

روحانی افزود: در این مراسم به شهیدای فناوری صح‌آمیز هسته‌ای درود می‌فرستم و دلاورانه این راه پرخطر را ادامه دادند، اما ذره‌ای عقب‌نشینی نکردند و اگر ده‌ها شهید هم می‌دادیم باز هم دانشمندان هسته‌ای راه ملت و عزت و سربلندی را‌‌ رها نمی‌کردند لذا بر روح بلند همه آن‌ها درود می‌فرستم و برای خانواده‌های عزیزشان عزت آرزو می‌کنم.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز روز نشان است؛ امروز روز قدردانی یک ملت از سرداران فداکار صحنه دفاع بین‌المللی از یک ملت است؛ امروز روز تقدیر است از همه آن‌ها که برای عظمت این ملت شبانه روز تلاش کردند، اما در حقیقت امروز روز شکرگزاری در برابر خدای کریم و حکیم و عزیز است؛ خدایی که همه چیز از اوست و شک ندارم اگر در این صحنه نمایندگان ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی پیروز شدند؛ آنچه بود از لطف خدا بود.

روحانی گفت: اجابت دعاهای شما از سوی آن معبود بزرگ بود که نظر لطف بر ما انداخت؛ امروز روز سپاس و شکرگزاری برابر ارواح پیامبر و ائمه و روز تواضع برابر ولی‌الله اعظم است و سپاس و تشکر ویژه از ثامن الائمه که هرچه داریم از لطف اوست روز تشکر از ملت بزرگ ایران است که در همه صحنه‌ها ایستاد.

او گفت: این ملت هیچ‌گاه برابر قدرت‌های بزرگ نترسید و سر فرود نیاورد و نهراسید؛ آن روز که ۱۵ خرداد بود به تنهایی ایستاد و ۱۷ شهریور و ۲۲ بهمن مقاومت کرد؛ آن روز که همه پشت هم استادند تا در یک جنگ تحمیلی ما را به شکست بدهند اما مردم دشمنان را ذلیل کردند؛ عملیات‌های مختلف؛ شکست حصر آبادان؛ پیروزی طریق القدس؛ فتح المبین؛ والفجر ۸ و والفجر ۱۰ و... و در همه صحنه‌ها پیروزی ما از ارتش و بسیج و نیروی انتظامی هر کجا همه با هم بودیم، پیروز شدیم هر جا شیطان توانست بین مردم ولو برای چند روز فاصله ایجاد کند. این ملت افتخار آفرین است؛ ساعات و شب‌ها و روزهای سختی گذشت؛ به‌‌ همان نسبت که تصمیم‌گیری عملیات ولفجر ۸ سخت بود. شب مذاکرات ژنو هم سخت بود، اما راه را گم نکردیم و دست یاری خدا بر شانه مذاکره کنندگان را به عیان دیدیم و به لطف مردم و رهنمود رهبری پیروز شدیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه خداوند ما را هدایت کرد و چارچوب‌های مشخص و دقیق پیش‌پای مذاکره‌کنندگان ما قرار داد و ما تلاش کردیم سخنی از او به زمین نماند؛ گفت: اگر لازم بود ۱۰ شبانه‌روز و اگر لازم بود ۱۷ شبانه‌روز تلاش می‌کردند.

روحانی گفت: نه من فراموش می‌کنم و نه آقای ظریف که از او خواستم، حرف آقا زمین نماند و آقای ظریف با شهامت و کاردانی این کار را انجام داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر رهبری نبود، انسجام ملی و وحدت ملی نبود. اگر رهبری نبود، دستاوری که امروز می‌بینیم وجود نداشت یا شاید اساساً دستاوردی وجود نداشت.

رئیس قوه مجریه اعلام کرد: ‌ کاردانی کاردانان در کنار مسائل دیگر تاثیرگذار بود. ‌ مردی -ظریف- مسئولیت مذاکرات را داشت که مانند او با این همه دانش و تجربه و خلوص نبود و در طول این مدت از او هیچ ناخالصی ندیدم. چقدر جلساتی که با آقای ظریف، با آقای عراقچی و تخت‌روانچی در روزهای سخت برگزار کردیم و من همه‌جا شهامت و خلوص دیدم.

روحانی خاطرنشان کرد: ‌ مگر این کار بزرگ بدون شهامت، ‌ دانش، آشنایی به رموز مذاکره امکان‌پذیر بود؟ اگر دولت یازدهم هنری داشت، هنرش انتخاب بهترین‌ها برای این کار بود.

روحانی خاطرنشان کرد: در کنار مسیری که وزارت خارجه و دکتر ظریف کارها را به پیش می‌بردند لازم بود که گروه جدیدی در کنار آنان قرار بگیرد لذا سازمان انرژی اتمی با همه توان و قدرت فنی وارد عرصه شد و از روزی که دکتر صالحی در کنار سایر دوستان قرار گرفتند گشایش‌های جدیدی در بخش فنی و فناوری آغاز گردید.

رییس‌ جمهوری افزود: در ادامه روند مذاکرات به جایی رسیدیم که نیاز بود وزیر دفاع و کارشناسان این وزارتخانه به صحنه بیایند و تهمت ناروایی که صهیونیست‌ها نسبت به ملت ما زده بودند، زدوده شود و گره PMD حل و فصل گردد لذا در این راه دکتر دهقان با همه یارانشان شجاعانه به صحنه آمدند.

روحانی با تجلیل از تیم اقتصادی که در کنار مذاکره کنندگان هسته‌ای قرار داشتند گفت: در مسیر مذاکرات، بی‌تردید تیم اقتصادی دولت کار بسیار بزرگی را انجام دادند و اگر تلاش فراوان دکتر نهاوندیان نبود نمی‌توانستیم به شکل کنونی از تحریم‌ها عبور کنیم البته وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌ها نیز در مسیر مذاکرات کمک‌های فراوانی داشتند که همگی قابل تقدیر است.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: اگر طی 30 ماه مذاکرات هسته‌ای، ستاد اقتصادی دولت قادر نبود تورم را مهار کرده و رشد منفی 6.8 را به مثبت 3 برساند و آرامش را بر بازار حاکم کند، بدون شک در مذاکرات موفق نبودیم.

روحانی اضافه کرد: همچنین اگر نیروهای مسلح امنیت کشور را حفظ نمی‌کردند و سرداران رشید کشورمان در عراق ایستادگی نمی‌کردند و اگر در دمشق و حلب به ملت سوریه کمک نمی‌کردند و اگر شهامت ارتش، سپاه، بسیج و سایر نیروهای مسلح نبود امروز امنیتی نداشتیم که بتوانیم به این خوبی مذاکره کنیم.

رییس‌ جمهوری با بیان این که امروز روز سپاسگزاری از تلاش همه ملت است، تصریح کرد: برجام  نه تعلق به دولت یازدهم دارد و نه به یک جناح و حزب خاصی تعلق دارد بلکه از افتخارات ملی است.

روحانی خاطرنشان کرد: شکسته شدن و ترک برداشتن دیوار تحریم را دو سال پیش اعلام کردم و امروز این ساختمان تحریم و دیوار بی‌اعتمادی در برابر دیدگان جهانیان فروریخت و افتخار آن از آن جناح، حزب، دولت و فرد خاصی نیست، بلکه از آن ملت بزرگ ایران است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به این که دشمنان تصور می‌کردند که ملت ایران را با قرار دادن در حصر و تحریم اقتصادی می‌توانند به تسلیم وادار کنند، گفت: در آغاز دولت یازدهم و در مراسم تحلیف جهانیان را خطاب قرار دادم که باید در برابر ملت ایران راه تکریم را برگزینند.

روحانی تصریح کرد: دلیل موفقیت برجام تنها یک کلمه است و آن این است که دنیا راه تحقیر و تحریم را کنار گذاشته و راه تکریم و تجلیل از ملت ایران را برگزیده است، دنیا فهمیده است که در برابر ملت ایران راه دیگری وجود ندارد گرچه حتی به دنبال آن بودند که جنگ را بر ما تحمیل کنند و رییس جمهور فرانسه چنین مطرح کرد که در سال 2012 سران قدرت‌های بزرگ در حال مشورت برای ساعت و روز حمله به ایران بودند اما امروز همه آنها برای حضور و مشارکت در کنار ملت ایران با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

رییس‌ جمهوری گفت: کار بسیار عظیمی انجام گرفت تا تهدید به فرصت تبدیل شود و به جای تحریم مشارکت دسته‌جمعی آغاز گردد.

روحانی خاطرنشان کرد: بر خلاف آنچه که برخی به دروغ  اعلام می‌کنند آنچه بعد از برجام برای ملت ایران خواهیم گرفت کالای خارجی به جای ساخت داخلی است،  ما به دنبال سرمایه، فناوری جدید و مشارکت برای تصاحب بازارهای مشترک هستیم. اینها به مردم دروغ نگویند چراکه  این دولت از روز اول و به یاری خداوند با مردم سخن راست گفته و به وعده هایش عمل کرده و ان شاء الله پس از این نیز چنین خواهد بود.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر این که دولت به دنبال نوسازی خطوط ارتباطی و بویژه ناوگان هوایی است، اظهار داشت: نخواهیم گذاشت مردم ایران بر هواپیماهای فرسوده سوار و تحقیر شوند. ما به دنبال نوسازی ناوگان هوایی و تأمین قطارهای پرسرعت و مدرن برای رفاه، آسایش و سلامت ملت ایران هستیم و اینها همه هنوز از نتایج سحر است و بدبینان و بدخواهان هر چه می‌خواهند بگویند.

روحانی گفت: به ما می‌گویند حالا که برجام انجام شده دولت باید برای مردم رفاه بیاورد مگر ما برجام را آورده‌ایم، برجام را خود ملت آورد و ما خادم مردم هستیم و پیروزی ملت اراده خدای متعال بود و همان خدا هم برای این ملت رفاه و سربلندی بیشتر خواهد آورد و چنین ملتی که توانسته است برجام را بسازد، کشور را هم خواهد ساخت و ما هم به قدرت این ملت بزرگ افتخار خواهیم کرد.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: آیا افتخار نمی‌کنیم به این که رییس جمهور آمریکا که به ظاهر بالاترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا را برعهده دارد در برابر فتوای رهبر معظم انقلاب سر فرود آورده و می‌گوید به صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران به خاطر فتوای تاریخی رهبر ایران اعتماد دارم. این بدان معناست که دنیا هم رهبری مقام معظم رهبری را به خوبی درک کرده و می‌داند که فتوا در یک جامعه اسلامی چه جایگاه بزرگی دارد و به خوبی آگاه است که اگر رهبری ایران سخنی می‌گویند دنیا باید به این سخن و قول ایشان اعتماد کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: آیا اثبات دروغگویی صهیونیست‌ها و آمریکا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران و لغو قطعنامه‌های ظالمانه برای ما افتخار نیست؟

رییس‌ جمهوری گفت: شرط و قراری که من با دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده بسته‌ایم در همان روزهای اول مذاکرات لغو قطعنامه‌های هسته‌ای سازمان ملل علیه ایران بود و اگرچه لغو این قطعنامه‌ها و نیز قطعنامه‌های شورای حکام و تحریم‌های اقتصادی مرتبط با موضوع هسته‌ای کار بسیار سختی به نظر می‌آمد اما ایستادگی ملت ایران توانست این پیروزی را به ارمغان آورد.

روحانی برجام را یک افتخار ملی توصیف کرد و گفت: در برابر هدایت ها و حمایت های رهبری سر تعظیم فرود می آورم . لازم می‌دانم به نمایندگی از ملت ایران از همه کسانی که در این صحنه حضور داشتند سپاسگزاری کنم . از مراجع عظام ، قوای دیگر بویژه برادرم دکتر لاریجانی، دولت های گذشته ،شورای عالی امنیت ملی ، مذاکره کنندگان قبلی و نخبگان و دانشگاهیان و از دعای همه ملت تشکر می‌کنم.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: دستاورد هسته‌ای حاصل تلاش همه دولت‌های آقایان هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد است که هر یک به سهم خود تلاش کردند و به دنبال خلق افتخار برای این ملت بودند.

حسن روحانی تقدیر از دست‌اندکاران برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر