کد خبر: 345373 A

روحانی در دیدار نخست وزیر یونان:

ایلنا: رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر یونان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و از جمله یونان است و تقویت روابط و همکاری‌های تهران – آتن به نفع ملت‌های دو کشور است.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «آلکسیس سیپراس» با اشاره به روابط رو به رشد تهران–آتن، گفت: نگاه ما به یونان به عنوان صرفا یک عضو اتحادیه اروپا نیست؛ ایران و یونان دو کشوری هستند که در پهنه تاریخ به دانش بشریت و تحولات علمی جهان کمک فراوانی کرده‌اند.

رییس جمهوری با اشاره به امکانات و توانمندی‌های گسترده دو کشور برای همکاری اظهار داشت: روابط دو جانبه از این امکان برخوردار است که در همه عرصه‌های مورد علاقه بویژه اقتصادی، فرهنگی و دانشگاهی گسترش و تعمیق یابد.

روحانی با اشاره به معضل تروریسم در جهان، ضرورت همکاری بیشتر میان ایران و اتحادیه اروپا را مورد تاکید قرار داد و گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند یک اراده جدی در عرصه جهانی است؛ اما متاسفانه علیرغم امکانات گسترده، هنوز برخی کشورهای غربی برای مبارزه با تروریسم جدیت لازم را نشان نداده‌اند و برخی کشورهای دیگر نیز از تروریست‌ها برای پیشبرد منافع کوتاه مدت خود استفاده می‌کنند.

رییس جمهوری با اعلام آمادگی تهران برای همفکری و رایزنی بیشتر با اتحادیه اروپا و یونان در زمینه مبارزه با تروریسم، گفت: باید کشورهای حامی تروریسم را قانع کنیم که استفاده ابزاری از تروریست‌ها کار بی‌نتیجه و غلطی است و تروریسم در ‌‌نهایت منافع آن‌ها را نیز آسیب پذیر خواهد کرد.

روحانی مشارکت برای تقویت صلح و ثبات در منطقه را ضروری دانست و افزود: همه کشور‌ها باید به یک تلاش همگانی برای قطع راههای انتقال کمکهای مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها دست بزنند و در این عرصه متحد شوند.

نخست وزیر یونان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه کشورش مصمم به گسترش همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اگر چه یونان عضو اتحادیه اروپا است اما شکی نداشته باشید فرا‌تر از این چارچوب با ایران عمل خواهد کرد.

 «سیپراس» اظهارداشت: ضروری است که همکاری‌های اقتصادی دو کشور را بر پایه‌هایی استوار و پایدار که به نفع دو ملت است بنا کنیم و شرکتهای یونانی به پشتوانه بانک‌های بزرگ اروپا علاقه‌مند به سرمایه گذاری و همکاری با ایران در همه زمینه‌ها بویژه کشتیرانی، ساخت و ساز و خدمات هستند.

وی به معضل تروریسم در جهان و آوارگی میلیون‌ها نفر از کشورهای منطقه بویژه سوریه به سمت یونان و اروپا اشاره کرد و گفت: همکاری و هماهنگی همه کشور‌ها برای مبارزه با تروریسم ضروری است و یونان با توجه به نقش ممتاز ایران در ثبات منطقه‌ای، در کنار تهران است.

نخست وزیر یونان اظهار داشت: بی‌تردید مبارزه با تروریسم و سد کردن راه‌های کمکهای مالی و تسلیحاتی به آن‌ها در کنار بازگرداندن ثبات و امنیت به منطقه می‌تواند از موج آوارگان و پناهجویان بکاهد.

سیپراس همچنین آمادگی کشورش را برای برقراری خط مستقیم پروازی میان تهران و آتن و توسعه روابط گردشگری اعلام کرد.

حسن روحانی سفر سیپراس به ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر