کد خبر: 356719 A

با حضور بان کی مون؛

ایلنا: مراسم بزرگداشت نوروز در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

در این مراسم‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به همراه موگنس لیگتوفت، رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز حضور یافته و در سخنانی کوتاه فرارسیدن نوروز را به حاضران تبریک گفتند.

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی کشورمان در این مراسم که میزبانی ایران برگزار شد، نوروز را یک پدیده جامع فرهنگی و اجتماعی توصیف کرد که منعکس کننده شادی، باهم بودن، مراقبت از طبیعت، میانه روی و پاکیزگی خانه و خویش و هم‌چنین پیام‌آور امید، شادی، نور، زندگی و عشق است.

خوشرو مرتبط کردن انسان و طبیعت و فراخواندن بشر به حفظ محیط زیست را یکی از ابعاد نوروز برشمرد و اظهار کرد: نوروز فرصتی را فراهم می‌آورد تا بشریت به تلاش مشترک جهت تحقق اهداف توسعه پایدار بیشتر بیاندیشد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل در ادامه به وجه دیگر نوروز پرداخت و گفت: این جشن کهن ابنای بشر را فارغ از قومیت،‌نژاد یا ملاحظات اقتصادی و سیاسی گرد هم می‌آورد و در یک کلام مشوق فرهنگ صلح است.

او افزود: گفتمان نوروز بر اعتدال بنا شده است. اعتدال در طول شب و روز و میانه‌روی در نحوه زندگی. اکنون اعتدال نیاز واقعی جهان مشحون از افراط گرایی است.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در پایان افزود: در جهانی که افراط‌گرایی و رادیکالیسم پدیده‌های شومی چون تروریسم، جنگ، مرگ و ویرانی را برانگیخته‌اند، نوروز پیام‌آور صلح و مداراست و فرصت مغتنمی را فراهم می‌آورد تا به جامعه جهانی و بشریت، زیبایی‌های دوستی، صلح و همکاری میان مردمان جهان را ارزانی دارد.

لازم به ذکر است که از سال ۲۰۱۰ و تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز، هر ساله مراسم بزرگداشت این جشن باستانی در مجمع عمومی این سازمان به میزبانی کشورمان و همراهی ۱۱ کشور دیگر که نوروز را گرامی می‌دارند برگزار می‌شود.

 

بان کی مون عید نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر