کد خبر: 356725 A

جعفرزاده ایمن آبادی:

ایلنا: یک نماینده مجلس گفت: فرجی دانا در جریان استیضاحش برای حفظ مصالح نظام از منافع خود گذشت

به گزارش ایلنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در مصاحبه ای با خانه ملت از دوران نمایندگی خود در مجلس نهم گفت و به اتفاقاتی نظیر استیضاح فرجی دانا اشاره کرد و در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چطور شد که نماینده شدید و چرا به عضویت کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور مجلس درآمدید؟ گفت: سال ۹۱ هیچ برنامه‌ای برای ورود به مجلس نداشتم. حتی فکر آن را هم نمی‌کردم. به توصیه برخی از دوستان، پس از آنکه ۳ روز از ثبت کاندیدا‌ها در مجلس گذشته بود، اقدام کردم اما باز هم فکر نمی‌کردم ادامه بدهم. برای همین هیچ تبلیغاتی هم برای آن دوره از نمایندگی مجلس انجام ندادم و حتی یک مغازه برای ستاد نداشتم و قرارهای خود را در اتومبیل شخصی می‌گذاشتم. در آن زمان نظرسنجی هم در سطح شهر صورت گرفت و حتی در نظرسنجی‌های سطح شهر جزء ۱۲ نفر اول هم نبودم اما به دور دوم رفتم و در دور دوم با کسب ۴۴ هزار رأی اول شدم.

ثبت نام در انتخابات ۹۴ برایم به لحاظ فیزیکی سخت بود چرا که بالای ۷۰ درصد جانباز هستم و در تهران هم تنها زندگی می‌کنم. سفر‌هایم بین تهران و رشت نیز اغلب با خودروی شخصی است و شاید در طول ۴ سال دوره خدمتم در مجلس تنها ۲ بار هواپیما سوار شدم که آن هم مأموریتی و همراه رئیس مجلس بوده است. با این حال در ‌‌نهایت با خود گفتم تصمیم گیری برای حضور در مجلس را به عهده مردم بگذارم.

به کمیسیون برنامه و بودجه علاقه خاصی داشتم و اشراف تقریبا کاملی هم نسبت به مسائل این حوزه دارم چنانچه در سال ۹۱ نیز به خاطر تحلیل‌هایی که از قبل نسبت به نظام بودجه، اعتبارات و برنامه داشتم توانستم اقبال عمومی در حوزه انتخابیه رشت را به سمت خود جلب کنم.

او در مورد رد صلاحیت شدید و تأیید صلاحیت مجدد خود اظهار داشت: ابتدا به دلایلی رد صلاحیت شدم اما بعد با جلساتی که با شورای نگهبان برگزار کردیم مسائل برطرف شد و توانستم در این دوره ۹۴ هزار رأی کسب کنم.

در ایام تبلیغات انتخابات کانال تلگرامی برای تخریب وجهه‌ام درست شده بود

ایمن آبادی در پاسخ به اینکه آیا مورد بداخلاقی انتخاباتی هم قرار گرفتید؟ تصریح کرد: این موارد علیه من زیاد بود؛ حتی فضای رسانه‌ای به گونه‌ای شد که من دل نگران اسلامیت انقلاب شدم. ببینید ما جمهوریت و اسلامیت داریم و به قول شهید مطهری جمهوریت ظرف و اسلامیت محتوای آن است. در حال حاضر جمهوریت در حال تحقق است و مهم این است که اسلامیت را درست نشان دهیم و نمادی از اسلامیت در انتخابات ارائه کنیم. اما متأسفانه سوای ورود پول‌های کثیف، کانالی در تلگرام ایجاد شده بود که علیه بنده فیلم‌هایی می‌ساختند و ارائه می‌کردند که نه می‌شود آن را حذف کرد و نه دنبال کرد که چه کسی این کار را می‌کند. به هر حال همین بداخلاقی‌ها باعث شد مردم بیشتر چشمشان باز شود و همین موضوع به نوعی تبلیغ برای من تبدیل شد.

علیرغم مخالفتم با عقاید نمایندگان عضو جبهه پایداری با بسیاری از آن‌ها دوست هستم

او در پاسخ به اینکه تعامل جناح‌های مخالف در مجلس را چگونه دیده‌اید و آیا آن درگیری که مردم از دور در آن می‌بینند واقعا وجود دارد؟ گفت: خیر. در داخل مجلس این گونه که مردم از بیرون می‌بینند نیست. بیشتر افرادی که مخالفت‌های سیاسی با هم دارند آن را به مسائل شخصی بسط نمی‌دهند. شاید من به دلیل رفتار‌ها با جبهه پایداری مشکل داشته باشم اما حاج آقای آقاتهرانی را بسیار قبول دارم و با آقای رسایی به خصوص به خاطر همشهری بودن و رفاقت با برادر ایشان دوست هستم. اما برخی نمایندگان تفکرات سیاسی را به برخوردهای شخصی تبدیل می‌کنند که تعداد آن‌ها هم انگشت شمار است البته گمانم در مجلس دهم این گونه نباشد چون اصلاح طلبان قواعد بازی را بلد هستند.

این نماینده مجلس نهم با اشاره به ترکیب بندی مجلس دهم خاطرنشان کرد: با نتایجی که مشخص شد تا کنون دو سوم مجلس نهم با ریزش روبرو بوده است و به گمانم باز هم در دور دوم انتخابات این ریزش بیشتر هم شود. علت آن هم این است که مردم از مجلس نهم به استثنای برخی افراد، از اکثر آن ناراضی‌اند. ضمن اینکه بنده متوجه شدم در مسائل سیاسی هرکه با برجام مخالف بود رأی نیاورد چرا که مردم به این نتیجه رسیدند که آن‌ها برای مجلس مهم نیستند و برجام را شاخصی برای انتخاب خود قرار دادند.

دوره سخت نمایندگی‌ام در دوران دولت دهم بود/ سکوت مجلس نهم در قبال تخلفات احمدی‌نژاد

جعفرزاده ایمن آبادی در خصوص دوران نمایندگی و همزمانی با ریاست جمهوری احمدی نژاد یادآور شد: حقیقتا از دوره آقای احمدی‌نژاد خاطرات خوش ندارم و خیلی اذیت شدم. با اطلاعات موثق می‌گویم آقای احمدی‌نژاد به استانداری‌هایش سفارش‌هایی می‌کرد که نمایندگان مجلس مخالف خود را تحت فشار قرار دهند. از این رو در امور شهرستان دچار مشکل می‌شدیم. برخی مسائل مثل عدم دعوت در جلسات و افتتاحات را نیز داشتیم و وقتی اعتراض می‌کردیم استاندار و فرماندار می‌گفتند دستور است. به نظر من مجلس نهم در دو سال ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد باید در قبال سکوتی که در قبال تخلفات وی کرد در آن دنیا پاسخگو باشد. نمایندگان دست درازی به صندوق توسعه و تخلفات هدفمندی را می‌دیدند و سکوت می‌کردند.

دولت یازدهم تعامل بیشتری با مجلس دارد و این در حالی صورت می‌گیرد که کم‌لطفی‌های نمایندگان به دولت بسیار بوده و هر موردی را در دولت یازدهم علم عثمان می‌کنند.

فرجی دانا در جریان استیضاحش برای حفظ مصالح نظام از منافع خود گذشت

او با اشاره به ماجرای استیضاح فرجی دانا گفت: آن زمان در نطق خودم هم گفتم که بورسیه‌ها به این شکل نبوده که بگوییم ۳ هزار تخلف صورت گرفته و شاید صرفا حدود ۲۰۰ تخلف بود. یعنی معتقدم تخلف صورت گرفت اما نه به این وسعت که بگوییم خیلی تعداد بالا بود. اما با این حال یکی از دلایل استیضاح آقای فرجی دانا وزیر علوم وقت نیز به همین دلیل پرونده بورسیه‌ها بود.

من هنوز اعتقاد دارم استیضاح آقای فرجی دانا اشتباه بود. همین الان هم موج تخلفات در وزارت علوم بسیار است اما چون فرجی دانا را استیضاح کرده‌اند مجبورند با فرهادی کنار بیایند در حالی که در حال حاضر کارایی آن بیش از پیش کاهش یافته با این حال به علت خرج کردن تمام کوپن‌ها نمی‌توانند کاری کنند.

من روز قبل از طرح استیضاح در صحن علنی، جلسه خصوصی با فرجی دانا داشتم که همین جلسه عامل دفاع من از ایشان در روز استیضاح شد. شاید روزی صحبت‌های بین خودم و ایشان را بگویم اما امروز چندان گفتنی نیست چنانچه اگر فرجی دانا اجازه می‌داد من نتیجه آن جلسه را در صحن علنی اعلام کنم قطعا استیضاح وی رأی نمی‌آورد. من آن روز در جلسه خصوصی به ایشان گفتم می‌خواهم از تو دفاع کنم و شهادت دهم برای همین باید یقین کنم پس به یه سری سوالات من پاسخ دهید.‌ای کاش اجازه می‌داد در نطق دفاعم هم این مطالب را می‌گفتم.

آقای فرجی دانا تصمیم گرفت به خاطر مسائل نظام، مصالح را بر منافع خود ترجیح دهد و حرفی نزد. اما خب البته استرس هم بین افرادی بود که گمان می‌کردند فرجی دانا از ایشان نام ببرد. با این حال وی به خاطر انقلابی بودن خود را قربانی نظام کرد.

مخالفت جعفرزاده با طرحی که موافق آن بود

این نماینده مجلس نهم متذکر شد: به خاطر دارم یک بار برای نطق میان دستور در صحن ثبت نام کردم و اسمم درآمد اما هیأت رئیسه اسم من را به اشتباه به فردی که اسم او شبیه من بود مثل آقای جعفری یا جعفرپور داد که ایشان هم متوجه نشد. من گمان کردم اسمم در نیامده است و قصد خروج از صحن را داشتم که ناگهان دیدم اسمم از تریبون اعلام شد تا آمدم اشاره کنم که اسم من را قرائت نکنید دوربین صحن روی من زوم شد من هم به لطف خدا ۵ دقیقه فی البداهه نطق کردم که برای خودم جای خوشحالی داشت.

یک بار هم با موضوع طرحی کاملا موافق بودم اما دوستان گفتند موافقت با آن به صلاح نیست لذا درست در زمانی که باید به عنوان موافق صحبت می‌کردم نظر خود را تغییر دادم و مخالفت جانانه‌ای با طرح کردم که خودم هم استدلال‌های خودم باورم شده بود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر