کد خبر: 358954 A

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تشریح کرد:

ایلنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تبیین روند ادامه مذاکرات ایران و چین گفت: علاوه بر اسناد رسمی و بیانیه مشترکی که میان ایران، چین و آمریکا درباره بازطراحی راکتور راک امضا شد، یادداشت تفاهمی هم با چینی‌ها در این زمینه داریم که بر اساس آن تاکنون تماس‌ها و جلسات کار‌شناسی و فنی متعددی در تهران و پکن برگزار شده است.

به گزارش ایلنا، بهروز کمالوندی اظهار داشت: در این جلسات درباره موضوعات و مسائل مختلفی اعم از بازطراحی رآکتور، سوخت و تاسیسات جانبی که قرار است در کنار آن ساخته شود در حال مذاکره‌ایم که برخی از این مذاکرات عمیق و فنی است.

او گفت: در این مذاکرات، ما خواسته‌هایی داریم و طرف مقابل دیدگاه‌هایی دارد که درحال نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف هستیم اما به طور کلی این مذاکرات سرعت و پیشرفت مناسبی دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ‌طراحی سوخت را یکی از موضوعات بسیار مهم درخصوص رآکتور اراک دانست و افزود: متخصصان کشورمان در این‌باره دیدگاه‌های ارزنده‌ای دارند که به طرف چینی ارائه شده است.

وی اضافه کرد: چینی‌ها نیز در این‌باره دیدگاه‌های خاص خود را دارند که باید جمع نظر‌ها را داشته باشیم تا الگوی مدنظر نهایی شود و پیش‌بینی می‌شود تا ماه‌های آینده آن را به نتیجه برسانیم.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی‌ها و چینی‌ها به تعهداتشان در بازطراحی رآکتور اراک پایبند هستند گفت: حداقل در این مراحل هیچ مشکلی در این‌باره نداریم.

وی در عین حال افزود: اگر قرار باشد محکی درخصوص مواضع طرف مقابل بزنیم در دو مقطع تایید طراحی تفصیلی و آغاز کارهای مهندسی ساخت و تامین تجهیزات است که طبعا اگر قرار بر واردات بخشی از تجهیزات از جاهای دیگر باشد آنگاه می‌توان درباره همکاری آنان قضاوت کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اکنون در مراحلی نیستیم که به طرف مقابل نیاز مشخصی داشته باشیم ضمن آنکه در مشاوره و برگزاری جلسات، همکاری می‌شود و کار‌ها به خوبی پیش می‌رود.

کمالوندی گفت: البته بنا داریم کار‌ها را خودمان انجام دهیم و دیگران با ما همکاری کنند؛ بعضا هم کار‌ها را خودمان سریع‌تر و بهتر انجام می‌دهیم اما منکر نمی‌شویم که طرف مقابل در برخی زمینه‌ها تجربیات بیشتری دارد هم‌چنانکه چینی‌ها در ساخت رآکتورهای تحقیقاتی آب سنگین تجربه خوبی دارند.

وی افزود: ‌ دلیلی وجود ندارد که با ما همکاری خوب و کافی نداشته باشند و تاکنون در مذاکرات با مشکل جدی مواجه نشده‌ایم.

معاون سازمان انرژی اتمی، فرایند بازطراحی رآکتور اراک تا بهره برداری از آن را کاری ۴ تا ۵ ساله شامل مراحل مطالعاتی عمیق و فنی، طراحی تفصیلی و ساخت برشمرد.

کمالوندی گفت: البته در مرحله ساخت، از نظر ساختمانی جلو هستیم و نیازی نداریم که کار‌ها را از نقطه صفر شروع کنیم اما بخش‌های دیگر نیاز به طراحی خاص خود را دارد.

وی افزود: یکی از تفاوت‌هایی که رآکتور بازطراحی شده با رآکتور سابق دارد این است که علاوه بر اقدامات فنی بر قلب رآکتور، آزمایشگاه‌های جنبی متعددی ساخته می‌شود که آن نیز به طراحی، ساخت، تجهیز و ایجاد ساختمان نیاز دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا جای رآکتور آب سنگین اراک تغییر می‌کند گفت: در طرح مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک از همه امکانات کنونی آن استفاده می‌شود و تنها تفاوتش با رآکتور قبلی، تغییر قلب آن است و در حفره‌ها و تعداد آن نیز تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت.

کمالوندی افزود: همه اقدامات در مرکز رآکتور انجام می‌شود و در دیگر بخش‌های آن قرار نیست تغییری ایجاد شود و جای رآکتور نیز عوض نمی‌شود.

او هم‌چنین درباره زمان اجرای این طرح گفت: پس از مشاوره‌های لازم تا یکی دو ماه آینده، کار طراحی اعم از طراحی اصلی و تفصیلی آغاز می‌شود که یک تا یک سال و نیم طول می‌کشد و کارهای ساخت و نصب نیز حدود سه سال زمان می‌برد.

کمالوندی افزود: پس از آن هم دوره آزمایشی رآکتور و پیش‌راه‌اندازی باید طی شود که از ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد و در مجموع از چهار و نیم تا پنج سال دیگر شاید بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی هم‌چنین گفت: این سازمان برنامه ۱۵ ساله تحقیق و توسعه و غنی‌سازی کشورمان را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرده و قرار است به مرحله ساخت حداقل یک نیروگاه اتمی در ۱۵ سال برسیم.

او که با صداوسیما گفت‌وگو می‌کرد، افزود: پس از این مرحله فرصت گسترده‌تری در زمینه‌های مختلف مانند افزایش نیروگاه‌ها خواهیم داشت که برای پیشبرد این هدف در حال مذاکره با کشورهای مختلف هستیم.

بهروز کمال‌وندی راکتور اراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر