کد خبر: 359096 A

ظریف درجمع خبرنگاران:

ایلنا: وزیر خارجه کشورمان از تشکیل کمیته راهبری دائمی در توافق‌های سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا، محمد جواد ظریف در پایان نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه که در رامسر برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: همکاران ما در روزهای گذشته روی دو سند کار کردند که امروز دو سند را تصویب کردیم؛ یکی از آنها بیانیه اجلاس است که در آن به اصول مشترکی که به آنها پایبندی داریم تاکید شده است. همینطور همکاری‌هایی که قرار است این سه کشور روی آن تاکید کنند، در این بیانیه قید شده است.

وی افزود: روزهای گذشته یعنی ظرف دیروز و دو روز قبل یک سند دیگر بین همکاران ما مورد بحث قرار گرفت و امروز به تصویب رسید که این سند درباره برنامه مشترک کاری در دو سال آینده بود. ما توافق کردیم چه اقداماتی انجام دهیم و چه جلساتی تشکیل شود یا در چه حوزه‌هایی با یکدیگر همکاری کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: حوزه‌های مهم همکاری بین سه کشور حوزه‌هایی همچون ترانزیت، انرژی، توریسم، موضوعات فرهنگی و توافق در زمینه همکاری های سه کشور در زمینه تامین صلح و امنیت در منطقه بود که در زمینه‌ها بحث‌های خوبی شکل گرفت که در بیانیه نیز منعکس شده است.

او گفت: تاکید همه طرف ها در مواضع مشترک؛ رعایت حقوق بین الملل در اجرای صحیح توافق‌های بین المللی از جمله برجام و اجرای تعهداتی که کشورها در برجام دادهاند و تضمین اتحاد کشورهای اسلامی به ویژه در اجلاس پیش روی سازمان همکاری کشورهای اسلامی که در استانبول شکل خواهد گرفت، از جمله این مسایل بود.

وزیر امور خارجه افزود:  اختلافات اخیر در منطقه قره باغ و دیگر مناطق، امنیت این منطقه را با نگرانی مواجه کرده که در این زمینه موضوعات مهم همکاری‌های سه جانبه بین ما مورد بحث قرار گرفت به نظر من این جلسه بسیار مفید بود و تصمیمات خوبی در آن گرفته شد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور یادآور شد: برای اطمینان از اجرای این تصمیمات سه طرف قرار گذاشتند کمیته راهبری ایجاد کنند. ما تاکنون جلسات مختلفی داشته‌ایم اما متاسفانه همه تصمیمات ما اجرایی نشده است لذا  برای این که اطمینان حاصل کنیم همه تصمیمات اجرایی می‌شود یک کمیته راهبری دائمی را متشکل از معاونان سیاسی وزارت خارجه های سه کشور را تعیین کردیم تا این کمیته اطمینان حاصل کند که تصمیمات اجرایی خواهد شد.

ظریف در پایان گفت: نشست سه جانبه آینده در جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر