کد خبر: 361507 A

از سوی وزارت دفاع؛

ایلنا: با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، داک شناور ۲ هزار تنی گیلان که توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، به نیروی دریایی راهبردی ارتش تحویل داده شد.

به گزارش ایلنا، در مراسم الحاق رسمی این شناور که در منطقه چهار نیروی دریایی ارتش در بندر انزلی برگزار شد، سردار دهقان طی سخنانی گفت: این دستاورد ملی با بهره‌مندی از دانش و توان علمی و فنی داخلی و همت و تلاش جهادی مدیران و متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بدست آمده است.

وزیر دفاع، ضریب اتوماسیون بالای این شناور، قابلیت اعتماد بالا، استفاده از سامانه‌های کنترل و مانیتورینگ پیشرفته، امکانات رفاهی مناسب به منظور امکان ماندگاری و کمک رسانی تعمیراتی به شناورهای نیازمند در دریا به مدت یک ماه بدون نیاز به پشتیبانی از ساحل را از ویژگی‌های این شناور ذکر کرد و افزود: ایجاد یک زیر ساخت تعمیرات و نگهداری متحرک به‌منظور مهار سوانح دریایی و جلوگیری از غرق شدن شناور‌ها و آسیب دیدگی آن‌ها، جلوگیری از آلودگی زیست دریایی و ایجاد بستر همکاری در پروژه‌های نفت و گاز و تحقیقات و همچنین پشتیبانی از ناوگان نظامی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر از اهداف ساخت و بهره‌برداری این شناور است.

سردار دهقان تصریح کرد: داک شناور ۲ هزار تنی گیلان با سایر محصولات مشابه کشورهای مختلف هم تراز و برابری کرده و با توجه به ضریب ایمنی بالای طراحی و استحکام سازه‌ای، توانمندی حمل و بالابری شناور‌ها تا ۲۰۰۰ تن را دارا است.

وزیر دفاع گفت: این پروژه کاملا بومی و طراحی و ساخت سازه، سامانه‌های تاسیساتی، دکوراسیون، جرثقیل و پمپ‌های این شناور داخلی است.

سردار دهقان در پایان با قدردانی از تلاش‌های مجدانه مدیران، متخصصان و کارکنان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع افزود: امیدواریم با همکاری و تعامل بیشتر میان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، قدرت دفاعی را به ویژه در حوزه دریایی برای پاسداری و حراست از مرزهای آبی کشورمان روز به روز افزایش دهیم.

ارتش جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر