کد خبر: 363623 A

لاریجانی در فرودگاه مهرآباد:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با روسای مجالس دوما و سنای روسیه بحث‌های نسبتاً طولانی و مفیدی داشتیم که درخصوص مسائلی مانند توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری گفت‌و‌گوهایی انجام شد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی که برای شرکت در اجلاس روسای مجالس اوراسیا به روسیه سفر کرده بود، بامداد امروز (پنجشنبه ۲ اردیبهشت) پس از بازگشت از سفر خود، در فرودگاه مهرآباد با تبریک سالروز میلاد امیرالمومنین علی (ع) گفت: در این سفر نسبتاً کوتاه به روسیه، کارهای متعددی انجام شد.

وی ادامه داد: در کنفرانس کشورهای اوراسیا شرکت کردیم که در این کنفرانس از روسای مجالس کشور‌ها دعوت به عمل آمده بود. البته اینچنین اجلاسی از ابتکارات کشورهای روسیه و کره جنوبی بوده است که این نهاد باید رشد یابد.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه در روسیه در کل بحث‌های خوبی انجام شد، افزود: بانکی مون دبیرکل سازمان ملل نیز پیامی برای اجلاس روسای مجالس اوراسیا داشت و پشتیبانی از این نهاد را اعلام کرد.

لاریجانی ادامه داد: در اجلاس روسای مجالس کشورهای اوراسیا پیشنهادی از سوی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نهادمند شدن این اجلاس و دایر کردن دبیرخانه ارائه شد که اعضا آن را مورد توجه قرار دادند و مصوب شد تا دبیرخانه‌ای در این خصوص تشکیل شود تا کار‌ها سامان یابد.

رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: حجم زیادی از تجارت جهانی در این حوزه است و از نظر رشد اقتصادی کشورهای اوراسیا نقش قابل توجهی دارند و علاوه بر قرابت‌های فرهنگی و نیازهای امنیتی، باعث می‌شود اعضای این نهاد را بهم پیوند دهد.

وی گفت: در حاشیه این اجلاس با روسای پارلمان‌های شرکت کننده در زمان محدود بحث‌های گوناگونی انجام شد.

لاریجانی افزود: برخی کشور‌ها مانند آذربایجان در این مدت درگیر مسائل مهم و حادی بودند که الحمدالله آتش بس انجام شد، افغانستان نیز وضعیت بحرانی داشته و بحث‌هایی حل و فصل مسائل صورت گرفت.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: در حاشیه اجلاس مذکور با رئیس مجلس قزاقستان و برخی کشورهای دیگر گفت‌و‌گوهایی انجام شد.

وی درخصوص روابط ایران با روسیه افزود: با روسای مجالس دوما و سنای روسیه بحث‌های نسبتاً طولانی و مفیدی داشتیم که درخصوص مسائلی مانند توسعه روابط اقتصادی و سرمایه گذاری گفت‌و‌گوهایی انجام شد. همچنین موضوع همکاری در بخش‌های امنیتی و دفاعی نیز از محورهای رایزنی بود، مخصوصاً مبارزه با تروریسم از محورهای اصلی گفت‌و‌گو بود.

لاریجانی تصریح کرد: در خلال بحث‌ها فرصتی نیز فراهم شد تا با برخی از صاحب نظران و رسانه‌ها گفت‌و‌گوهایی انجام شود و برداشت من این است که فضای کلی همکاری ایران و روسیه خوب است و توجه به این موضوع بود که تعلق خاطر دو کشور بیشتر شود.

رئیس مجلس در پایان افزود: امیدوارم بخش‌های اجرایی کار‌ها را پیگیری کند.

در سفر لاریجانی به کشور روسیه قربانی، آشوری، سبحانی‌فر و علیمردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس را همراهی کردند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر